Indonezja nurkowanie + zwiedzanie 24.11-05.12.2018

Wyprawa na Bali (Indonezja)

Prowadzący: Piotr Niewiński

Wyspa Bali jest jedną z 17 tysięcy wysp tworzących Republikę Indonezji. Ten tropikalny raj jest położony w samym środku „trójkąta koralowego”, czyli miejsca o największym na świecie zróżnicowaniu morskiego życia. Pod wodą czeka bogactwo pelagicznej fauny, takiej jak tuńczyki, ostroboki, manty, samogłowy czy rekiny rafowe. Bali to też raj dla fotografów makrofauny. Bogactwo występujących tu gatunków, ich kolorów i kształtów zaskoczy nawet nurków, którzy niejedno już pod wodą widzieli. Na dnie spoczywa tu też jeden z najsławniejszych wraków na świecie, USS Liberty, 130 metrowy transportowiec dostępny z brzegu i położony na płytkiej głębokości.

Baza nurkowa Benthos Bali, z którą będziemy nurkować, znajduje się w malowniczej miejscowości Candidasa. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Zatoka Amuk, nad którą leży Candidasa, uważana jest za jedno z najlepszych i najchętniej wybieranych miejsc nurkowych na Bali.

Jednak na naszej wyprawie nie ograniczymy się tylko do nurkowania. W planach są trzy zorganizowane wycieczki po wyspie, w trakcie których zobaczymy ryżowe tarasy, wioski słynące z pięknego rękodzielnictwa, plantacje kawy, herbaty i przypraw. Zwiedzimy dawny pałac władcy, wykąpiemy się w położonym nieopodal kompleksie królewskich basenów. Wybierzemy się też na spływ pontonem krętą rzeką Telaja położoną w środku dżungli. Zmęczone mięśnie wygrzejemy w gorących źródłach, a nawet zjemy kolację u stóp wulkanu, podziwiając piękne jezioro.

 

Miejsca nurkowe, które planujemy odwiedzić:

Candidasa (Dzień 2, Dzień 4, Dzień 8):

Wystarczy 10 minut, by łodzią typu Jukung dotrzeć do trzech wysepek, które oferują nam światowej klasy nurkowania. Są to Tepekong , Mimpang oraz Biaha.

  • Blue Lagoon/Jepun – te dwa miejsca nurkowe znajdują się w małej zatoczce na obrzeżach Padangbai. To nurkowania z łodzi, idealne na rozgrzewkę. Mimo, że na pierwszy rzut oka nie jest to najbardziej atrakcyjne miejsce nurkowe na Bali, warto poświęcić mu chwilę uwagi. Po bliższym przyjrzeniu się oczom nurka ukazuje się niezwykle kolorowe i różnorodne ślimaki nagoskrzelne, krewetki, kraby – gratka dla makrofotografów. Do tego często spotykane są tu napoleony, skorpeny, mureny. Przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy też frogfish – jedną z najdziwniejszych znanych ludzkości ryb, która zamiast pływać kroczy po dnie. Widoczność jest zwykle dobra (15-20 m), prądy z reguły tu nie występują.

 •  
  • Canyon – przy sprzyjających warunkach jesteśmy w stanie zacząć nasze nurkowanie przy południowo wschodnim rogu wyspy Tepekong, gdzie skała pod wodą tworzy niesamowite formacje. Pionowo opadające ściany, wywieszone skalne nawisy i duże głazy to scena tajemniczego, podwodnego teatru. Występujące tu silne prądy wynoszą zimne i bogate w plankton wody z głębin. Żerują tu, między innymi, ławice makreli, ostroboków i sweetlips. To, z kolei, gwarantuje wizyty większych drapieżników. Możemy zaobserwować rekiny rafowe (żarłacze biało- i czarnopłetwe), a przy odrobinie szczęścia rekina szarego, czy nawet rekina młota. Niewątpliwą atrakcją jest ogromna papugo-ryba, która samotnie patroluje wody wokół kanionu. Słynne gigantyczne Mola Mola (samogłowy), które na przełomie lata i jesieni wynurzają się z głębin, po to, by małe rybki mogły oczyścić je z pasożytów. Bez wątpienia jest to miejsce, które zadowoli nawet wybredniejszych nurków.

 •  
  • Swim Through – po drugiej stronie wysepki Tepekong wzdłuż jej wschodniego brzegu uformowała się rafa, która opada pod kątem 45 stopni, na głębokość kilkudziesięciu metrów. Jest bogato porośnięta twardymi oraz miękkimi koralami. Zobaczymy też dużo, sporych rozmiarów, gąbek i gorgonii. Na całej długości rafy można napotkać chowające się pod koralami stołowymi, młode rekinki, ośmiornice, kałamarnice a nawet węże morskie. Miłośnicy makrofotografii znajdą tu wiele gatunków ślimaków nagoskrzelnych, różnego rodzaju krewetek i krabów. Przy południowo wschodnim rogu wyspy, na głębokości 17 metrów natrafimy na jaskinię, a raczej tunel, którego koniec znajduje się na pionowo opadającej, południowej ścianie wyspy, na głębokości 28 metrów. A w przypadku, gdy kierunek prądu poprowadzi nas na północ, dotrzemy do pięknych skalnych formacji, w zakamarkach których kryją się ławice sweet lips i innych ryb.

 •  
  • Mimpang – nurkowisko to składa się z kilku skalnych, ledwie wystających ponad wodę wysepek. W zależności od panujących warunków i stopnia zaawansowania nurków, możemy obrać kilka tras. Niewątpliwie najpiękniejszą z nich jest ta, która pozwala nam wysepkę wysuniętą najbardziej na zachód. Jej ostro opadające zbocza tworzą rafę, która w większości porośnięta jest małymi, twardymi koralami oraz gąbkami. To właśnie w tej części mamy bardzo duże szanse na spotkanie z większymi drapieżnikami. Widuje się tu rekiny, tuńczyki, ławice ostroboków, makreli. Częstym gościem jest tu także Mola Mola. Płytsza część tego nurkowiska obfituje w bardzo dobrze zachowane okazy korali twardych, tworzących małe górki i skupiska . Pomiędzy nimi kryją się ogromne ilości ryb rafowych, ośmiornic, kałamarnic, a także żółwi. Widoczność tu jest znakomita i czasami przekracza 30 m. Niestety, ze względu na dosyć częste silne prądy możliwość nurkowania tutaj jest uzależniona od występujących warunków.

 •  
  • Biaha – to najdalej na wschód wysunięta wysepka. Swym kształtem przypomina zanurzonego do połowy wieloryba. Silnym atutem tego nurkowiska jest dosyć duża jaskinia z wejściem na głębokości 8 metrów. Prawie zawsze napotykamy w niej śpiące rekiny (white tip). Zamieszkują ją homary, kraby, krewetki i inne zwierzęta wolące mrok. Ciekawym okazem jest mała luminescencyjna rybka chowająca się w szczelinach jaskini. Południowa, pionowo opadająca ściana wyspy porośnięta jest dużą ilością małych, twardych korali, między którymi schronienia szukają ośmiornice, skorpeny czy stone fish. Wokół krążą ławice ostroboków a toń przecinają barakudy. Północna część wyspy, z rafą opadającą w głębię pod kątem 40 stopni, którą bardziej skolonizowały korale i gąbki, to miejsce, w którym na pewno spotkamy się z murenami, żółwiami, rekinami, tuńczykami i innymi ciekawymi przedstawicielami miejscowej fauny i flory. Tak jak pozostałe wysepki Candidasy, również i ta wystawiona jest prądy i pływy cieśniny Lombok. Odpowiednie planowanie i doświadczenie jest niezbędne dla przeprowadzenia bezpiecznego nurkowania.

 •  
  • Jetty Padang Bai – pierwotnie miejsce to miało służyć do cumowania dużych statków wycieczkowych. Budowa zakończyła się w 2009 roku, jednak żaden statek wycieczkowy nie skorzystał z obiektu, ze względu na brak zgodności z międzynarodowymi standardami. To, co na pewno zmartwiło budowniczych, stało się powodem do radości dla nurków. Jetty szybko zyskało sobie renomę wśród podwodnych fotografów, ze względu na bogactwo i różnorodność występujących tu ślimaków nagoskrzelnych oraz dziwnych i rzadko spotykanych przedstawicieli makrofauny. Jetty jest obecnie uważany za jedno z najlepszych miejsc nurkowych w całej Indonezji.

Tulamben (Dzień 3) 3 nurkowania (dwa dzienne + jedno nocne)

Z Candidasy, do tej małej rybackiej wioski możemy dotrzeć w niecałe 50 minut. Dla miłośników nurkowania Tulamben kojarzy się przede wszystkim z wrakiem USS Liberty. Nurkowania odbywamy z brzegu.

 • USS Liberty Wreck – najbardziej atrakcyjne nurkowisko Bali za sprawą wraku amerykańskiego statku handlowego, zatopionego w 1942 roku u wybrzeży wyspy Lombok, niepowodzeniem zakończyła się próba odholowania statku do portu Singaraja na połnocnym wybrzeżu Bali. Ostatecznie porzucono go na mieliźnie w pobliżu Tulamben. Spoczywał tam do roku 1963 kiedy to wybuch wulkanu Agung wypchnął go w głąb morza. Tak pozostał do dnia dzisiejszego. Dostępny z brzegu wrak, długi na ponad 100 metrów, przełamany na pół, z rufą zaledwie 4 metry pod powierzchnią i częścią dziobową sięgającą 28 metrów w głąb, z widocznym działem przez lata stawał się domem niezliczonych gatunków ryb i nie tylko. Znajdziemy to dziesiątki gatunków korali, miękkich i twardych, wiele rodzajów gąbek i gorgonii. Ogromna ławica ostroboków, często spotykana niedaleko wraku, stała się nie lada atrakcja, podobnie jak przecinająca toń, budząca respekt, samotna barakuda. Nurkujących wczesnym rankiem nagrodzi, chętnie pozujące do zdjęć, stado papugo-ryb. Nie sposób wymienić wszystkich gatunków żyjących tu stworzeń. Nurkując mamy wrażenie jakbyśmy się znaleźli w wielkim akwarium. Niewymagające warunki nurkowania sprawiają, że ten wspaniały obraz bogactwa morskiego życia jest dostępny dosłownie dla każdego. Jest to także wymarzone miejsce dla miłośników nocnego nurkowania.

 • Drop Off – nurkowisko to osiągalne z brzegu zamyka zatokę Tulamben. Jej pionowo opadające ściany kończą się na około 70 metrach. Znajdziemy tu wiele gatunków korali, gąbek oraz sporych rozmiarów gorgonii rosnących prostopadle do ściany. W toni często widujemy ławice ostroboków, tuńczyki, barakudy.

Nusa Penida (Dzień 6)

Zwana siostrzaną wyspą Bali, jest oddalona o około 30 minut drogi łodzią motorową. Jest słabo zaludniona i brak jej infrastruktury turystycznej, ale przepiękne rafy i doskonała widoczność sprawiają, że nurkowiska te cieszą się dużą popularnością.

 • Manta Point – to żelazna pozycja programu każdego nurkowego wyjazdu na Bali. Położona na południu wyspy zatoczka którą ograniczają przepiękne, usłane białym piaskiem plaże i strome piaskowcowe klify to widoki, które na długo pozostaną w pamięci. Nurkowanie tu należy do łatwiejszych. Brak prądów wodnych oraz mała głębokość to gwarancja, że każdy może cieszyć się tym niezapomnianym widokiem mant, które można spotkać w tym miejscu.

 • Crystal Bay – również tego miejsca nie można pominąć przy wyprawie na Nuse Penide. Crystal Bay to mała zatoka położona przy kanale Ceningan. To jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie w sezonie można spotkać Mola Mola, osiągającą 3 metry i wagę ponad 1,5 tony, rybę. Oprócz Mola Mola, które jest największą atrakcją tego nurkowiska, możemy podziwiać przepiękną rafą z jej kolorowymi mieszkańcami.

Amed (Dzień 7)

Spokojne, zawsze ciepłe i przejrzyste wody zatoki Jemeluk to bardzo dobre miejsce dla początkujących nurków. Znajdziesz tu strome ściany, i świetnie zachowane rafy, bogate makro życie, żółwie, rekiny, napoleony, a w sezonie ławice ostroboków. Doskonałe, relaksujące nurkowanie. Nurkowania odbywamy z tradycyjnej łodzi typu Jukung.

 • The Pyramids – szczególną trakcją są spoczywające na dnie, przypominające piramidy obiekty, które zostały całkowicie obrośnięte przez korale i gorgonie . Zaadoptowały je ogromne ilości małych i dziwnych stworzeń. Występujący tu delikatny prąd niesie nas pomiędzy piramidami, lecz to nie przeszkadza miłośnikom makro fotografii, którzy mogą uwiecznić tak rzadkie okazy jak ; mini ghost pipe fish, mimic octopus, szkaradnice, przepiękne kraby, koniki wodne oraz młodociane osobniki z gatunków skrzydlic, brzytewniki i wiele innych.

 • Amed Wall – na początku, na niewielkiej, zaledwie trzy metrowej głębokości możemy podziwiać piękną, porośniętą licznymi koralami rafę, którą zamieszkuje wiele małych i kolorowych rybek. Możemy też obserwować żółwie, które są tutaj częstymi gośćmi. Występuje tu lekki prąd, który w ciągu paru minut, znosi nas do pionowo opadającej do 40 metrów, porośniętej gąbkami i gorgoniami ściany. W połowie nurkowania, na głębokości 28 metrów, na łachach białego piasku, możemy znaleźć przebywające tam płaszczki. W toni, bez trudu, wypatrzymy ławice makreli oraz ostroboków.

 

Wycieczki:

Półdniowa wycieczka po rejonie Karangasem (Dzień 4)

Wycieczka odbywa się po nurkowaniach z łodzi w Candidasie, tuż po lunchui trwa około 4 godzin. Przydadzą się stroje kąpielowe, ponieważ woda w basenach Tirta Gangga słynie z krystalicznej czystości i mało kto jest się w stanie oprzeć pokusie kąpieli.

Główne atrakcje:

 • Ujung Palace
  Pałac został zbudowany w 1919 roku przez nieżyjącego już króla Karangasem, który panował w latach 1909-1945. Służył jako letnia rezydencja rodziny królewskiej. W wyniku wybuchu wulkanu Agung w 1963 roku, pałac doznał poważnych zniszczeń. Prace remontowe, które trwały przez 10 lat i wysiłki jakie włożyła lokalna społeczność do jego odbudowy zostały pogrzebane w roku 1979 kiedy to silne trzęsienie ziemi nawiedziło wyspę Bali i kompletnie zniszczyło pałac i jego okolice. Kilka lat później rząd odrestaurował pałac i przywrócił blask jemu i jego otoczeniu. Dziś możemy cieszyć oko wspaniałym przykładem balijskiej architektury.

 • Tirta Gangga
  Zespół królewskich basenów otoczony jest pięknym ogrodem oraz licznymi kamiennymi rzeźbami. Kompleks został zbudowany w 1946 roku, jednak wybuch wulkanu Agung i późniejsze trzęsienia ziemi prawie całkowicie zrujnowały zabytek, podobnie jak i inne obiekty w tym rejonie. Kompleks, na rozkaz rządu, został odbudowany i odrestaurowany. Teraz, licznie odwiedzany przez turystów, ukazuje nam atmosferę balijskiego przepychu. Baseny zasila źródlana woda, która zgodnie z lokalną legendą, ma działanie lecznicze.

 • Tenganan
  To niewielka wioska położona w pobliżu Candidasy. Jeszcze w latach 70 tych Tenganan znana była antropologom, jako jedna z najbardziej odizolowanych od zewnętrznego świata osad na archipelagu indonezyjskim. Otwarcie regionu dla turystyki tylko w niewielkim stopniu zmieniło obraz tej wioski i jej mieszkańców. To, co najbardziej interesujące, czyli architektura, lokalne obrządki i święta, a także rzemiosło, sztuka i kultura, pozostało w niemalże niezmienionym stanie.

 

River Rafting (Dzień 5)

Bali to nie tylko piękne rafy i nurkowanie. Czas odkryć i doświadczyć dzikiej strony wyspy Bali. Rafting bez wątpienia jest niezapomnianą przygodą, podczas której poznamy przyrodę i wspaniałe widoki w jakie obfituje najdłuższy 2,5 godzinny spływ pontonowy po rzece Telaja. Rano odbierze nas klimatyzowany bus, podróż do punktu startowego na rzece Telaja powinna zająć około godziny. Po krótkim briefingu i rozdaniu sprzętu zaczynamy spływ. Po 1,5 godziny regeneracyjna przerwa przy wodospadzie. Po spływie będziemy mieli do dyspozycji prysznic, po czym wyruszymy na lunch serwowany w restauracji z zapierającym dech w piersiach widokiem na dolinę Tangkup. Popołudniu odbierze nas klimatyzowany bus i odwiezie do hotelu. 

Całodniowa wycieczka po rejonie Ubud (Dzień 9)

Wycieczka rozpoczyna się z samego rana, z recepcji hotelu, skąd jesteśmy odebrani przez klimatyzowany mini-bus. Całość trwa około 8 godzin i zależy to od wielu czynników jak chociażby natężenia ruchu drogowego. 

Główne punkty wycieczki:

 • Wioski rzemieślników

  Wyspecjalizowane już w XIV wieku, dekretem ówczesnego króla Bali, słyną z wyrobów z drewna, złota, srebra, oraz tkaniny Batik. Po dziś dzień mieszkańcy kultywują pradawne tradycje, metody wyrobu i szczycą się świetnymi specjalistami w swoich dziedzinach.

 • Kintamani

  Na północnym wschodzie Bali, w głębi wyspy majestatycznie zarysowuje się masyw Gunung Batur, krater
  ma 1717 m wysokości, 11 km średnicy i 180 m głębokości. U stóp wulkanu znajduje się jezioro Batur. Ten wciąż aktywny wulkan po raz ostatni uaktywnił się w 1994 r, ale od 1926 r nie sprawiał większych kłopotów.
  W 1917 r. w wyniku gwałtownego wybuchu zginęło ponad 1000 osób, a zniszczeniu uległo ponad 65 tys. domów i około 2500 świątyń. Lawa zalała wieś poniżej, jednak w cudowny sposób zatrzymała się u stóp tamtejszej świątyni. Mieszkańcy wzięli to za dobry znak i odbudowali wioskę w tym samym miejscu. Niestety, w 1926 roku erupcja pogrzebała wioskę jak i świątynie, oszczędzając jedynie najwyżej położone sanktuarium poświęcone bogini jeziora.

 • Sekaan Village – plantacje kawy, herbaty, przypraw
  Wioska położona w przepięknej okolicy, uprawia się tu kawę, herbatę, owoce Salak oraz liczne orientalne balijskie przyprawy. Zatrzymując się w tej wiosce, będziemy mieli szansę zapoznać się z metodami ich uprawy, a także skosztować najdroższej i najrzadszej kaw – Coffee Luwak.

 • Tegellalan – tarasy ryżowe
  Niedaleko miasta Ubud, w miejscowości Tegellalang rozciągają się wspaniałe tarasy ryżowe zaliczane do najpiękniejszych na wyspie. Pomiędzy stromymi zboczami, na których rośnie tradycyjna balijska odmiana ryżu o długich łodygach, wije się majestatycznie dolina rzeki.

 • Gorące źródła
  Gorące źródła Air Panas Banjar znajdują się pośród dżungli, w pięknie zaprojektowanym tropikalnym ogrodzie na północy wyspy Bali. Na kompleks składają się trzy baseny, dwa otwarte dla publiki oraz jeden prywatny. Siarkowa woda pochodzenia wulkanicznego ma przyjemną temperaturę 37 stopni Celsjusza, jest więc idealna dla osób cierpiących na wszelkie choroby reumatyczne.

 • Pura Gunung Kawi
  Kompleks świątyń skupionych wokół królewskich grobowców wykutych w kamiennych klifach w 11 wieku. Znajduje się on pośród malowniczych tarasów. Dojście do świątyni jest nieco wymagające i składa się z ponad 300 stopni, jednak widok, jaki zastaniemy na miejscu zrekompensuje zmęczenie.

 

Cena:

5.900,00 zł 

Zawiera:

 • 9 noclegów w pokoju 2-osobowym w hotelu Benthos Bali ze śniadaniami,
 • pakiet 13 nurkowań z łodzi i brzegu (butla 12l, balast),
 •  transfery do miejsc nurkowych, przekąski, świeże owoce, napoje, lunch po nurkowaniu,
 • bilety wstępu do parków, miejscowe podatki, usługi tragarzy,
 • wycieczkę półdniową,
 • wycieczkę całodniową (lunch w cenie),
 • rafting na rzece (lunch w cenie),
 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,
 • ubezpieczenie KL 30.000 Euro + NNW 4.000 Euro + BP 400 EUR + OC 50.000 Euro,
 • ubezpieczenia SWR na czas raftingu,
 • opiekę pilota Gdynia Dive,
 • opiekę przewodnika nurkowego,
 • koszulkę wyprawową,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,

Nie zawiera:

 • biletu lotniczego na trasie Warszawa-Bali-Warszawa – (dokładna cena biletu ustalana jest przy podpisywaniu umowy. Cena skalkulowana na dzień 14.02.2018: 3000 zł),
 • obowiązkowych napiwków – 60 $ (płatne u pilota na miejscu).
 • Zniżka 600 zł dla osoby nienurkującej.
 • Gratis – Voucher dla znajomego na zajęcia Discover Scuba Diving za 50 zł o wartości 450 zł.

Opcjonalnie:

Płatne przed imprezą turystyczną:

 • ubezpieczenia nurkowego – 15 zł/dzień nurkowy (razem 90 zł)
 • transferu Gdynia – lotnisko w Warszawie – Gdynia – 150 zł,
 • wypożyczenia sprzętu nurkowego – 300 zł/wyjazd,
 • ubezpieczenia od Kosztów Rezygnacji z Imprezy Turystycznej (100%):
  – 3% od ceny imprezy turystycznej (z wyłączeniem chorób przewlekłych i nowotworowych),
  – 8% od ceny imprezy turystycznej (z uwzględnieniem chorób przewlekłych i nowotworowych),
 • zwiększenia ochrony ubezpieczeniowej KL do kwoty 50.000 Euro – 10 zł/dzień,
 • rozszerzenia ubezpieczenia o choroby przewlekłe i nowotworowe – 30 zł/dzień.

Płatne na imprezie turystycznej:

 • dodatkowe nurkowanie (w tym o wschodzie słońca) – 30$,
 • dodatkowe nurkowanie nocne – 55$,
 • dopłatę za butle 15l – 3,5 $/dzień,
 • dopłatę za nitroks – 5 $/dzień,

Szkolenia dodatkowe:

 • kurs Advanced Open Water Diver (AOWD – nurek zaawansowany) – 600 zł (certyfikat gratis!)
 • specjalizacja DEEP (nurkowanie głębokie) – 400 zł (certyfikat gratis!),
 • specjalizacja NITROX (nurkowanie na wzbogaconym powietrzu) – 500zł (certyfikat gratis!),
 • specjalizacja SMB (puszczanie bojki sygnalizacyjnej) – 400 zł (certyfikat gratis!),
 • specjalizacja NIGHT (nurkowanie w nocy) – 300 zł (certyfikat gratis!),
 • specjalizacja BOAT (nurkowanie z łodzi) – 300 zł (certyfikat gratis!),
 • specjalizacja PEAK PERFOMANCE BUOYANCY (doskonała pływalność) – 300 zł (certyfikat gratis!),

Wymagania:

Harmonogram:

Dzień 1: 24.11.2018
Wylot z Warszawy

Dzień 2: 25.11.2018
Przylot na Bali. Transfer do hotelu. Powitanie w resorcie. Zakwaterowanie

Dzień 3: 26.11.2018
Candidasa: nurkowanie z łodzi (Blue Lagoon, Jepun) – nurkowanie rozgrzewkowe, makro-nurkowanie (2 nurkowania)

Dzień 4: 27.11.2018
Tulamben: nurkowanie z brzegu (Liberty Wreck, Drop off). Nocne nurkowanie. (3 nurkowania).

Dzień 5: 28.11.2018
Candidasa: nurkowanie z łodzi (Tepekong & Mimpang) – zdrowe rafy, rekiny, ścianki, w poszukiwaniu Mola Mola. (2 nurkowania). Wycieczka półdniowa.

Dzień 6: 29.11.2018
Rafting na rzece.

Dzień 7: 30.11.2018
Nusa Penida: nurkowanie z łodzi (Manta Point, Crystal Bay) – oceaniczne manty, Mola Mola oraz wspaniałe rafy. (2 nurkowania).

Dzień 8: 01.12.2018
Amed: nurkowanie z tradycyjnych łodzi jukung (Piramids, Drop off) – piękna rafa, ścianka, mnóstwo życia. (2 nurkowania).

Dzień 9: 02.12.2018
Candidasa: nurkowanie z łodzi (Biaha, Jetti) – jaskinia, rekiny, makro-nurkowanie (2 nurkowania).

Dzień 10: 03.12.2018
Okolice Ubud. Wycieczka całodniowa.

Dzień 11: 04.12.2018
Czas wolny. Wykwaterowanie. Transfer na lotnisko. Wylot z Bali.

Dzień 12: 05.12.2018
Przylot do Warszawy.

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl

+48 608 637 224

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia