Gruzja 21.07 – 5.08.2018

07Prowadzący: Artur Wawrzynowski

Ramowy plan podróży:


21.07.2018: Kutaisi – Gudauri (trasa czerwona nr 1)

Przelot z Warszawy do Kutaisi, przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną do Gudauri. Po drodze Ananuri (XVII-wieczna twierdza, malowniczo ulokowana – niegdyś nad rzeką Aragvi, dziś nad jeziorem zaporowym Żinwali), możliwość kąpieli w jeziorze. Przed przyjazdem do Gudauri możliwy rafting (opcja dodatkowo płatna) Nocleg (1) w Gudauri.

 

 

.
22.07.2018: Gudauri – Kazbek – Tbilisi (trasa czerwona nr 1)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Stepancmindy. Wjazd jeepami pod Gergeti, zwiedzanie Cminda Sameba jednego z symboli turystycznych Gruzji – kościoła położonego w tle potężnego masywu górskiego (powyżej 4 tysięcy metrów nad poziomem morza). Trekking, około 3 godzin, szlakiem na Kazbek (5033 m.n.p.m.). Podejście do wysokości ok. 2700 m.n.p.m. W drodze powrotnej zwiedzanie monastyru Jvari z VI wieku, jednego z najstarszych zabytków chrześcijańskich w Gruzji, skąd można także podziwiać panoramę dawnej stolicy Gruzji – Mcchety oraz ujście rzeki Aragvi do rzeki Mktvari Zwiedzanie Mcchety, gdzie znajdują się dwa kościoły z listy światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Powrót do Tbilisi. Wieczorem możliwe wyjście do łaźni (opcja dodatkowo płatna). Nocleg (2) w Tbilisi.

.
23.07.2018: Tbilisi

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy. Wizyta na Bazarze Dezerterów, jednym z ulubionych punktów handlowych mieszkańców Tbilisi. Na targu możliwość zaopatrzenia się w produkty pożywcze, takie jak warzywa, owoce, sery, ryby, czy mięso – wszystko w charakterystycznym bliskowschodnim stylu, z feerią smaków, zapachów i kolorów. Następnie przejazd na tak zwany Suchy Most, czyli targ staroci, połączony z bardzo ciekawą galerią obrazów, wystawianych przez miejscowych artystów. Później zwiedzanie Starego Miasta, z licznymi zabytkami sakralnymi, restauracjami,  kawiarniami i zacisznymi parkami. Po spacerze wjazd na twierdzę Narikala, budowlę górującą nad miastem już od epoki starożytności. Czas wolny. Wieczorem wizyta w eleganckiej restauracji Kalanda, na tak zwanej suprze – wystawnej kolacji ze śpiewem i tańcami na żywo. Nocleg (3) w Tbilisi.

.
24.07.2018: Tbilisi – Sighnaghi (trasa niebieska nr 2)

Śniadanie w hotelu. Jednodniowy tour po Kachetii, uwzgledniający najciekawsze miejsca tego winiarskiego regionu. Wizyta w Gremi (dawnej stolicy królestwa Kachetii). Następnie przejazd do leżącej u podnóża Wysokiego Kaukazu katedry Alaverdi – jednego z najwyższych budynków kościelnych w Gruzji. Później wizyta w winnicy Khareba (możliwość zwiedzania tuneli przeznaczonych
do magazynowania i leżakowania win, skład liczy 6 milionów butelek wina). Przejazd do winnicy Numisi, gdzie odbędzie się degustacja wyrobów alkolowych, połączona z niewielką konsumpcją. Przyjazd do Sighnaghi. Nocleg (4) w Sighnaghi.

.
25.07.2018: Sighnaghi – Tbilisi (trasa niebieska nr 2)

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Sighnaghi, jednego z najpiękniejszych miast Zakaukazia zwanego „gruzińską Toskanią”. Następnie wizyta w monastyrze Bodbe (z cudownym źródłem św. Nino). Później przejazd do monastyru Dawid Gareji, krótka wycieczka górska, z możliwością podziwiania pustynnych krajobrazów na granicy Azerbejdżanu i Gruzji. Przejazd do Tbilisi. Wieczorem możliwe wyjście do łaźni (opcja dodatkowo płatna). Nocleg (5) w Tbilisi.26.07.2018: Tbilisi – Gordi (trasa zielona nr 3)

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Gordi. Po przyjeździe pierwsza wizyta w kanionie rzeki Okatse – z poziomu rzeki (dla osób chętnych, fragment rzeki możliwy do przebycia wpław). Następnie przejazd nad wodospad Lomina, miejsce jeszcze nieodkryte przez turystów, znane jedynie tubylcom. Potem przejście malowniczym korytem rzeki do kolejnego, kilkudziesięciometrowego wodospadu kaskadowego. Nocleg (6) w Gordi.

27.07.2018: Gordi (trasa zielona nr 3)
Śniadanie w hotelu. Wodospad Kinchkha, przyjazd do hotelu, wyjazd na konie w okolicach Gordi (opcja dodatkowo płatna). Trasa o długości około 15 km (czas przejazdu z postojami to około 5 godzin), przebiega przez bardzo urozmaicony teren: od kamienistej drogi, przez błotnistą, aż do łąk. Dla osób preferujących piesze wycieczki – możliwość przejścia większości trasy konnej pieszo – wymagane obuwie wodoszczelne i wodoodporne – w tym wypadku czas przejścia jest dłuższy o około 1,5 godziny. Po drodze kilkukrotne przejazd konny przez rzekę. Na miejscu popas, możliwość zorganizowania grilla/ogniska (opcja dodatkowo płatna – koszt zakupu produktów spożywczych). Nocleg (7) w Gordi.

28.07.2018: Gordi (trasa zielona nr 3)
Śniadanie w hotelu. Kanion Okatse – spacer po tarasach na ścianie kanionu, z widokami na rzekę, lesiste zbocza, a przy dobrej pogodzie – także na Mały Kaukaz. Przejazd do kanionu Martvili. Tam pieszy spacer (około 40 minut) w skalnym korycie rzeki. Dla chętnych możliwy krótki spływ pontonem (dodatkowo płatny, około 10 GEL – 15 PLN). Nocleg (8) w Gordi.

29.07.2018: Gordi – Mestia (trasa zielona nr 3)
Śniadanie w hotelu. Wizyta w lokalnej manufakturze słodyczy w Gordi, możliwość dokonania zakupów bezpośrednio u wytwórcy. Po drodze przystanek w Zuruldi – w lokalnej restauracji oferującej kulinarny przebój regionu – zupę charczo. Następnie wizyta na tamie Enguri (o ¼ wyższej od tamy Hoovera), jednej z pięć największych tam łukowych na świecie. Później przejazd do stolicy Górnej Swanetii – Mestii. Po drodze przystanki fotograficzne, jeden z nich planowany przy niezwykle efektownym ujściu rwącej rzeki Nenskra do najszybszej rzeki Europy: Enguri. Nocleg (9) w Mestii.

30.07.2018: Mestia (trasa zielona nr 3)
Śniadanie w hotelu. Wyjazd samochodami do Ushguli (kompleks wiosek, jedna z nich widnieje na stałej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO; zabudowa starsza niż Wawel). W Ushguli możliwość wybrania trasy pieszej lub konnej. Trasa konna – ok. 18 km, czas przebycia to 5 godzin (część pieszo, biegnie w dolinie rzeki Enguri 2300 m.n.p.m., wokół górują szczyty o wysokości od 3 do ponad 5 tysięcy metrów – znaczna część z wiecznym śniegiem, albo podejście pod górę (na wysokość 2990 m, przewyższenie 800 m na trzech kilometrach, ok. 5 godzin marszu w dwie strony). Ze szczytu rozciągają się fantastyczne widoki na najwyższe pasmo Kaukazu z jednej i na równie urokliwe góry Swaneckie. Powrót do Mestii, tam nocleg (10).

31.07.2018: Mestia (trasa zielona nr 3)
Śniadanie w hotelu. Wjazd wyciągiem na szczyt Zuruldi (tam znajduje się restauracja widokowa, położona na wysokości tatrzańskich szczytów, z panoramą Kaukazu i Gór Swaneckich). Ze szczytu możliwa piesza wycieczka: krótka i bardzo łatwa technicznie – czas trwania to około 2,5 godziny, przewyższenie 150 m. Powrót to Mestii, czas wolny (dwa muzea do zwiedzenia dla chętnych). Wieczorem wizyta w restauracji Layla na występie przebojowego zespołu śpiewaków/tancerzy swańskich. Nocleg (11) w Mestii.

01.08.2018: Mestia – Anaklia (trasa zielona nr 3)
Śniadanie w hotelu. Rano wyjazd do Anakli. Czas wolny na plażowanie. Nocleg (12) w Anaklii.

02-03.08.2018: Anaklia
Śniadanie w hotelu. Czas wolny na plażowanie. Możliwe zorganizowanie wycieczki do Kolchidzkiego Parku Narodowego – około 200 gatunków ptaków, w tym wiele naprawdę potężnych: bieliki, flamingi, żurawie, niekiedy nawet pelikany – opcja dodatkowo płatna. Nocleg (13 i 14) w Anaklii.

04.08.2018: Anaklia – Kutaisi (trasa czarna nr 4)
Śniadanie w hotelu. Czas wolny na plażowanie. W zależności od godziny wylotu – wyjazd do Kutaisi i przelot do Polski.

 

 

travel@gdyniadive.pl
+48 604 332 923 (Artur)
osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia