05-07.10.2018: Ińsko

Termin:                05-07.10.2018

Prowadzący:      Piotr Cybula

Jedno z najpiękniejszych jezior Pomorza Zachodniego wzywa! Otoczony wzgórzami morenowymi akwen z krystalicznie czystą wodą. 

Jezioro Ińsko – znajduje się w województwie zachodniopomorskim, na Pojezierzu Ińskim. Powierzchnia jeziora wynosi 486 ha, posiada bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową oraz wody I klasy czystości – widoczność sięga tutaj 10 metrów. Brzegi przeważnie wysokie, miejscami urwiste. Rzeźba dna jest bardzo urozmaicona. Głębokość maksymalna jeziora Ińsko wynosi aż 41 metrów. Posiada 2 duże zatoki: Zatoka Miałka i Zatoka Ścienne. Przez Ińsko przepływa rzeka Ina, która łączy je z jeziorem Stubnica. Jezioro jest bardzo malowniczo usytuowane, ponieważ otoczone jest wzgórzami morenowymi. Posiada bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową, usianą licznymi kamieniami oraz głazami. Jezioro Ińsko jest jednym z najbardziej popularnych akwenów do nurkowania w województwie zachodniopomorskim nie tylko ze względu na łatwy dostęp, ale przede wszystkim na dobrą widoczność pod wodą oraz bogatą florę i faunę. W podwodnym świecie tego jeziora można napotkać na wiele ciekawych przedmiotów, takich jak: znaki drogowe, garaż blaszany, zatopione samochody jak Trabant czy Pontiac, radiostacja wojskowa i wiele innych. Występują tutaj kolonie gąbek słodkowodnych na poziomie około 20-30 metrów głębokości. Bardzo ważny jest fakt, że jest to strefa ciszy, a zatem nie mogą pływać po jeziorze motorówki, co zwiększa bezpieczeństwo osób nurkujących.

Ińsko to najpiękniejsze krajobrazowo jezioro na Pomorzu Zachodnim, położone wśród wzgórz morenowych zachodniej części Pojezierza Pomorskiego, w dorzeczu rzeki Iny, 122 m n.p.m. Lustro wody liczy 487 ha, a na jedną dużą wyspę i kilka maleńkich przypada 22,3 ha. Głębokość maksymalna – 41,7 m, średnia – 11,5 m. Maksymalna długość 5400 m, szerokość -2100 m. 

Linia brzegowa, nadzwyczaj bogato rozwinięta, wynosi ponad 28,5 km. Powierzchnia lustra wody, objęta roślinnością, wynosi 47 ha, co stanowi 7,8 % akwenu jeziora, a linia brzegowa jest w 83% zarośnięta roślinnością wynurzoną. Kształt jeziora jest nadzwyczaj skomplikowany i charakteryzuje się licznymi głębokimi zatokami, ostrymi półwyspami i cyplami wbiegającymi w taflę wody, przesmykami, wypłyceniami i stromo opadającymi głęboczkami. Bardzo charakterystyczna jest południowo – zachodnia część, oddzielona wąskim przesmykiem i drogą od właściwego jeziora i z tej racji uznawana przez wielu za oddzielne jezioro zwane Linówko. 

Zbocza spadające do jeziora są coraz bardziej strome i dochodzą do 30 m wysokości. Na brzegu spotykamy liczne kamienie i głazy. W tej części jeziora znajduje się wieś Ostrowie. Następnie mamy ostro wrzynający się w jezioro półwysep, kilkadziesiąt metrów bagiennego terenu i północny brzeg wąskiej, długiej zatoki, prowadzącej aż do miejscowości Ścienne. Warto wskazać jeszcze jeden głęboczek (36 m), znajdujący się niemal w centrum jeziora. Pozostałe głębokości Ińska można odczytać z izobat na załączonej mapce. Przezroczystość wody w jeziorze ocenia się na 6 – 8 m. 

Przeciętna szerokość płycizn przybrzeżnych wynosi 20 m, następnie dno ostro załamuje się w głąb jeziora. Występują liczne progi podwodne. Ińsko zamarza na całej swej powierzchni przeciętnie na dwa miesiące (styczeń – luty), a grubość pokrywy lodowej może dochodzić nawet do 40 cm. Przy silnych wiatrach fala na środku jeziora przekracza 70 cm. Tereny przylegające do jeziora są naturalnymi miejscami biwakowania, a piękny krajobraz uzupełnia rekreacyjne walory jeziora. 

W 1982 roku na terenie Ińska i okolic został utworzony Iński Park Krajobrazowy. W związku z tym naczelnik miasta wydał kilka nakazów i zakazów mających na celu ochronę unikalnego krajobrazu. Nie tylko należy o tym pamiętać, ale należy stosować się do tych zarządzeń. Samo miasteczko Ińsko było w przeszłości słowiańską osadą rybacką. Prawa miejskie Ińsko otrzymało na początku XIII w. Z dawnych dziejów miasta zachowały się fragmenty murów obronnych z XV w. 

Dziś Ińsko jest bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie. Piękna plaża miejska z nowo wybudowanym molo, wypożyczalnie sprzętu pływającego, sprzętu do nurkowania dopełniają jego infrastrukturę turystyczną. 

 

BAZA NURKOWA – dzień 1

Głównym elementem bazy jest hangar usytuowany nad samym brzegiem jeziora. W hangarze przechowujemy sprzęt nurkowy. Nurkowie mają tu możliwość przebrania się i ogrzania po nurkowaniu. Są miejsca do konfiguracji sprzętu i przebieralnia. Można tu nabić butle powietrzem oraz w sezonie wypożyczyć sprzęt pływający. 

Naprzeciwko hangaru w jeziorze na głębokości 4 i 8 metrów znajdują się platformy na których przeprowadzane są szkolenia adeptów nurkowania. Na 15 i 21 metrach są zatopione trzy wraki. Pod wodą istnieje kilka tras turystycznych które prowadzą po wszystkich atrakcjach. Całość jest oporęczowana i dobrze oznakowana. Jest aleja zatopionych drzew, mini rafa i skupisko dużych głazów polodowcowych a ostatnio przybyła skrzynia ze skarbami, podwodny namiot, doświadczony nurek, który zamieszkał na jednym z wraków i korpus żaglówki z pięknym masztem i kolorowym żaglem.

 

ATRAKCJE NURKOWE – dzień 1

Rybak

Już w 2004 roku w rejonie bazy pojawił się wrak 8-metrowej łodzi rybackiej, która spoczęła na głębokości 15 metrów. Można do niej dotrzeć, startując bezpośrednio z brzegu i kierując się na dużą platformę a następnie aleją zatopionych drzew która doprowadzi nurków bezpośrednio do wraku. Można również płynąć po powierzchni do bojki oznaczającej pozycję łodzi i zanurzyć się przy linie opadając na jej dach. Ostatnio wrak został połączony poręczówkami z Cup Arkoną i platformą na 8 metrach więc teraz dopłynięcie do niego nie stanowi żadnego problemu. W pobliżu znajdują się również dwie platformy na 4 i 8 metrach połączone poręczówką a takżę szkielet łodzi żaglowej z przepięknym kolorowym żaglem. 

Cap Arkona

Cap Arkona w czasach swojej świetności był kutrem do połowu krewetek na Morzu Północnym. Ostatecznie wylądował w przystani jachtowej nad jeziorem Dąbskim. Wrak ma prawie 11m długości, zrobioną nadbudówkę. maszt, olinowanie. stół z ławami. Doskonale nadaje się do szkoleń wrakowych. Wrak został zatopiony na 15 metrach. W ostatnim czasie wrak został połączony poręczówką z wrakiem łodzi rybackiej. Na Cap Arkonie zamieszkał również od niedawna bardzo doświadczony kolega nuras. Każdy z was może go poznać osobiście. 

Manta

Następna atrakcja to wrak jachtu „Manta”, który spoczywa na głębokości 20 metrów w zatoce na północ od naszej bazy. To niegdysiejszy trimaran z kadłubem betonowym, który zaprojektowano i zbudowano w 1970 r. Jego długość wynosi 13 m, szerokość: 2,4 m, wysokość: 3 m. Na wraku „Manty” zachowane zostały nadbudówki co umożliwia prowadzenie szkoleń i treningów wrakowych. Ze względu na odległość pozycji „Manty” (oznaczona bojką) od bazy, dotrzemy do niej łodzią. Nową atrakcją Manty jest skrzynia ze skarbami znajdująca się kilkanaście metrów od wraku połączona z nim poręczówką.  

ATRAKCJE NURKOWE – dzień 2

Drugi dzień spędzimy w bazie „Vip Diver”.  Tu z kolei zobaczymy m.in przyczepę campingową, magiel, trabanta stojącego w garażu, pontiaca, radiostację, magiel, a także kilka łódek. Wszystkie atrakcje położone są na głębokości 10-30 metrów .

Zakwaterowanie:

Ośrodek wypoczynkowy „Maxbud” oferuje noclegi w tradycyjnych domkach letniskowych nad pięknym jeziorem Ińsko.

Typ noclegów: drewniane domki letniskowe 2,3,4 osobowe.

Wyposażenie domków: Wszystkie domki posiadają kuchnię (lodówka, kuchenka, czajnik) oraz łazienkę (prysznic).

Cena:

650,00 zł

Cena zawiera:

 • transport zbiorowy w trakcie imprezy,
 • wstępy do bazy nurkowej ,
 • wypłynięcie łódką na 1 nurkowanie,
 • opiekę przewodnika nurkowego,
 • 2 noclegi w domkach w Ośrodku Wypoczynkowym „Maxbud” w Ińsku, z dostępem do mini-kuchni (lodówka, czajnik, kuchenka gazowa, sprzęt kuchenny),
 • opłaty parkingowe,
 • ładowanie butli 15l sprężonym powietrzem,
 • 2 śniadanie,
 • 2 obiady,
 • 1 kolacja w postaci grilla/ogniska,
 • ubezpieczenie NNW 5000 zł+SWR (nurkowanie),

Cena nie zawiera:

 • wypożyczenia sprzętu.

*** Uwaga: należy zabrać własne ręczniki – brak w ośrodku.

Ramy czasowe:

Dzień 1: 05.10.2018 (piątek)

• 16:00 Pobranie sprzętu nurkowego w Gdynia Dive (ul. Szarych Szeregów 3, Gdynia),
• 16:30 – wyjazd,
• ok. 21:00 – przyjazd do ośrodka wypoczynkowego na jeziorem Ińsko, zakwaterowanie

Dzień 2: 06.10.2018 (sobota)

• śniadanie
• briefing
• I nurkowanie
• II nurkowanie
• obiad
• III nurkowanie
• ognisko
• IV nurkowanie (nocne)

Dzień 3: 07.10.2018 (niedziela)

• śniadanie
• I nurkowanie
• obiad
• II nurkowanie
• zakończenie nurkowania, wykwaterowanie, wyjazd
• ok. 22:00 – powrót do Gdyni

Harmonogram ma charakter orientacyjny i może ulec zmianom.

Wymagania:
 • Certyfikat OWD/wyższy bądź równorzędny w innej federacji,
 • Wypełnienie i podpisanie dokumentów: umowa zgłoszenie, warunki uczestnictwa w imprezie turystycznej.
 • Zapoznanie się z: ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
 • Wpłacenie przy zapisie całości kwoty,
 • Zapoznanie się z: ogólnymi warunkami ubezpieczenia.
Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl
+48 608 637 224
osobiście ul. Szarych Szeregów 3, Gdynia