J. Lubowidzkie 29.10

Tam nas jeszcze nie było… 

W tym roku nabraliśmy wyjątkowej ochoty na odkrywanie nowych akwenów do nurkowania.  Sprawdziliśmy wiele jezior, na niektóre Was zabraliśmy, inne w naszym odczuciu nie spełniały podstawowych kryteriów… Podczas naszych poszukiwań natknęliśmy się na jezioro Lubowidzkie, które choć na pierwszy rzut oka specjalnie się nie wyróżnia, to jednak za sprawą legendy, którą jest owiane staje się interesującym obiektem do odkrycia.

Kilka powodów, dla których warto wybrać się z nami na to nurkowanie:

 1. Nowe miejsce z bogatą fauną 
 2. Miejscowa legenda kusząca do podwodnych poszukiwań
 3. Demo Day Sucharów – czyli możliwość do przetestowania sucharów i zniżka na specjalizację aż 60%
 4. Ostatnie nurkowanie rekreacyjne w tym roku na Polskich wodach

 

1.Informacje o jeziorze:

Jezioro Lubowidzkie – litoralne, przepływowe jezioro wytopiskowe (rodzaj jeziora polodowcowego, powstałego w zagłębieniu utworzonym po wytopieniu się brył martwego lodu, klinów lodowych).  Leży na obszarze Pradoliny Redy-Łeby w powiecie lęborskim województwa pomorskiego. Charakteryzuje się rozwiniętą i zalesioną linią brzegową przechodzącą w pradolinne terasy.

Jezioro lubiane przez wędkarzy ze względu na mnogość występujących w nim ryb. Występuje w nim wiele gatunków ryb spokojnego żeru, drapieżników, a nawet ryb szlachetnych takich jak sielawa. Rok rocznie jezioro jest zarybiane przez PZW w sposób pozwalający na utrzymanie równowagi biologicznej.  Rzeką zasilającą jest rzeka Węgorza wpływająca do jeziora w jego południowo – zachodniej stronie i wypływająca w jego północno – wschodniej części, a następnie wpadająca do rzeki Łeby.

Zasoby rybne jeziora są typowe dla jezior litoralnych, a mianowicie występują w nim takie gatunki ryb jak: ukleje, leszcze, liny, okonie, szczupaki, płocie, krąpie, węgorze, a także karpie, którym coraz częściej jest to jezioro zarybiane. Ponad to mieszkańcami jeziora są także sielawy, a nawet pstrągi – uciekinierzy z hodowli.

Powierzchnia – 158,20 ha
Głębokość średnia – 8 m

2.Legenda:

Fascynujące historie, tajemnice i skarby – polskie ziemie pełne są niezwykłych opowieści i legend o artefaktach, rozrzuconych w najróżniejszych miejscach. Po klęsce nazistów rozpoczęła się inspekcja kilku państw oraz organizacji zmierzająca do odszukania wojennych łupów. Wtedy też na ustach poszukiwaczy skarbów pojawiały się nazwy wielu polskich jezior… Wśród okolicznych mieszkańców Lubowidza krąży legenda o zatopionych przez Niemców skrzyniach w jeziorze położonym na terenie ich miejscowości.  Nikt dokładnie nie wie co konkretnie skrzynie miałyby w sobie kryć, ani czy w ogóle są jeszcze na dnie jeziora, jednak historia ta wzbudziła naszą ciekawość. Szanse na znalezienie „skarbów” są raczej bliskie zeru, ale liczymy na odkrycie chociażby skrawka historii w wodach jeziora Lubowidzkiego.

3.Demo Day Sucharów

Choć za oknem mamy okazję podziwiać względnie złotą, polską jesień, to jednak nie ma co ukrywać, że temperatury nie sprzyjają nurkowaniu w piance – nawet wtedy, kiedy pod nią wciśniemy bieliznę termoaktywną, a na nią wdziejemy gruby ocieplacz. Chcemy dać Wam możliwość przekonania się na własnej skórze, ile komfortu daje suchy skafander. Tego dnia możliwe będzie bezpłatne przetestowanie skafandrów takich firm jak Santi, Typhoon, Bare, Waterproof. Dla chętnych, przewidzieliśmy również zniżkę 60% na szkolenie z nurkowania w suchym skafandrze.

4.Ostatnie nurkowanie rekreacyjne w tym roku

W Gdynia Dive sezon nigdy się nie kończy, co najwyżej nieco zmienia, dopasowuje do panujących warunków. Październik niewątpliwie kończy sezon na nurkowanie w piance. Zważywszy na porę roku i temperatury odchodzimy na kilka miesięcy od wyjazdów weekendowych i nurkowań rekreacyjnych z grillem w tle. Na ich miejsce wejdą szkolenia w ramach specjalizacji: dry, nitrox, ice… Postawimy też na EFR. Jeśli pogoda pozwoli, nie będzie brakować nurkowań podlodowych. Przygotowaliśmy się również na niesprzyjające warunki pogodowe. Zaczęliśmy już cykl zajeć kondycyjnych na basenie, w naszym kalendarzu znajdziecie również takie eventy jak Halloween Party czy spotkania podróżnicze z cyklu „Wanderlust meeting”, będą też Andrzejki, Mikołajki i wiele innych. Na bieżąco uzupełniamy również nasz kalendarz wypraw, by wszyscy aktywni nurkowie mogli znaleźć coś dla siebie w naszej ofercie. 

Niezależnie jednak od możliwości, które chcemy Wam stworzyć na nadchodzący okres, chcielibyśmy zaprosić Was na ostatnie w tym roku kalendarzowym, rekreacyjne nurkowanie nad jeziorem.

 

Wyżej wymienionym okolicznościom, idealnie sprzyjać będzie duże ognisko, przy którym będziemy mogli usiąść po nurkowaniu, by podsumować sobie tegoroczne wypady. Przed powrotem do domu, wstąpimy również na ciepłą kolację z kubkiem grzańca na dobre zakończenie dnia. 

Cena:

230 zł

Cena zawiera:

 • przejazd Gdynia – Lubowidz – Gdynia,
 • opiekę przewodnika nurkowego,
 • 2 nurkowania,
 • lunch box,
 • kolację.

Cena nie zawiera:

 • wypożyczenia sprzętu nurkowego – wg cennika -20% – nie dotyczy skafandrów na Demo Day,
 • wydatków własnych,
 • szkoleń.
Ramy czasowe:

29.10.2017, Niedziela

 • 08:00 pobranie sprzętu nurkowego w Gdynia Dive (ul. Szarych Szeregów 3, Gdynia),
 • 08:30 wyjazd,
 • 09:30 rozpakowanie, skręcanie sprzętu, nurkowania,
 • 17:30 kolacja,
 • 18:30 wyjazd do Gdyni
 • 19:30 przewidywany przyjazd do Gdyni, rozpakowanie sprzętu.
Wymagania:
 • Certyfikat Open Water Diver, wyższy lub równorzędny innej organizacji nurkowej,
 • Wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Osoby chcące skorzystać z Demo Day muszą mieć certyfikat Dy Suit bądź być w trakcie szkolenia. 

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl
+48 608 637 224
osobiście ul. Szarych Szeregów 3, Gdynia