Jordania 30.11-07.12.2017

Akaba (Jordania) 30.11-07.12.2017

Proponujemy Wam nowy kierunek nurkowy nad Morzem Czerwonym. Dzięki temu, że Ryanair otworzył bezpośrednie bardzo tanie loty do południowej części Izraela, mamy świetną okazję, aby wyrwać się jesiennej plusze i spędzić cały tydzień w gorącej Jordanii.
Będziemy mieli możliwość połączenia nurkowania z takimi atrakcjami jak zwiedzanie Petry (jednego z siedmiu cudów świata), poznanie pustyni Wadi Rum (scenerii do filmu Marsjanin) oraz wiele innych propozycji.

Dno morskie w Jordanii, w odróżnieniu od Egiptu, opada łagodnie, nie ma też silnych prądów. Jest to ogromna zaleta dla nurków początkujących. Nie znaczy to, że wytrawni nurkowie będą się tu nudzić. Absolutnie nie. Bogactwo życia podwodnego, naturalne oraz sztucznie stworzone miejsca nurkowe (wrak Cedar Pride, czołg) charakteryzują się przeogromną różnorodnością. Nie brakuje też miejsc do głębokich nurkowań.

Jordania – przykładowe miejsca nurkowe:

King Abdullah Reef
Maks. Głębokość 30m | Początkujący Rafa

Nazwana po władcy Jordan, królu Abdullah II, który zasłużył się w historii nurkowania Jordanii. Jedno z najbardziej popularnych miejsc nurkowych w Aqaba. Nurkowie wpływają przez rafę koralową, a następnie mogą wybrać okrągłą trasę – w prawo lub w lewo. Koralowce, gąbki i ławice ryb, przy dnie patelnice niebieskoplame. Szereg koralowych szczytów wieńczących nurkowanie zapewnia piękny widok i miejsce na efektowną fotografię.

Czarna Skała
Maks. Głębokość 30m | Średniozaawansowany do zaawansowanego | Rafa

Nurkowanie na poziomie mieszanym, które jest świetne dla miłośników żółwi. Jest ich tu naprawdę mrowie. Kilka koralowych szczytów, porośniętych twardymi i miękkimikoralami. Dużo czarnego korala, któremu miejsce nurkowe zawdzięcza swą nazwę, występującego między 15 a 30 metrem. Wynurzenie nad piaszczystym wypłyconym obszarem gdzie można zobaczyć dolary piaskowe i piaskowe węgorze.


Książe Cedar

Maks. Głębokość 28m | Początkujący do zaawansowanego | Wrak

Prawdopodobnie jedno z lepszych nurkowań w Jordanii. Cedar Pride jest wrakiem libańskiego frachtowca, który w 1985 r. został celowo zatopiony jako sztuczna rafa na prośbę wspomnianego już króla Abdullaha II. Wrak leży na burcie, łącząc dwie rafy i jest dobrze skolonizowany przez twarde i miękkie koralowce. Szczyt wraku po prawej stronie jest położony raptem na 10 metrach, co sprawia, że jest dobrze oświetlony, a dotarcie tam nie sprawi trudności nawet początkującym nurkom. Sporo skrzydlic, snaperów, często spotyka się napoleony i barrakudy.

Tarmac Five
Maks. Głębokość 27m | Średniozaawansowany do zaawansowanego | Wrak

Niedaleko Cedar Pride spoczywa celowo zatopiona barka, która kiedyś była jedynym dostępnym dla nurków wrakiem w Akabie. Zatopiona w 1996 roku wylądował na części starego wraku łodzi rybackiej, który był pod wodą od lat 70-tych. Choć oba, połączone wraki nie są może wyjątkowo imponujące, to bogactwo życia, które się tu rozwinęło robi wrażenie.

Japanese Garden
Maks. Głębokość 30m | Początkujący do zaawansowanego | Rafa

Jest duża szansa, aby zobaczyć rekiny rafowe typu white-tip, które stały się jednym z symboli nurkowych w Aqabie. Wąwóz ciągnący się przez rafę zaprowadzi nas do piaszczystego siedliska węgorzy morskich. Dużo ryb pelagicznych jak i rafowych. Bardzo dorodny czarny koral na 20 metrach, jak i piękne gorgonie po drodze do niego.

Gorgon 1
Maks. Głębokość 15m | Początkujący Szczyt

Słynący z dwóch dużych gorgonii, po których jest nazwany, płytki akwen, do którego dociera się płynąc przez przesmyk w rafie. Bogactwo ryb koralowych, krewetki, mureny, ryby anioły i motyle, a także rezydujący tu duży żółw morski czekają na nurków podczas tego prostego, przyjemnego nurkowania.

Tank M-42
Maks. Głębokość 6m | Początkujący Wrak

Ten pojazd przeciwpancerny M42 to kolejna sztuczna rafa. Został zatopiony w 1999 roku przez Jordańskie Królewskie Towarzystwo Nurkowo Ekologiczne. Wrak jest znany jako „czołg”, a jego płytka głębokość czyni go fantastycznym miejscem dla początkujących, a nawet snorkelujących osób. Łatwo jest do niego dotrzeć, ponieważ znajduje się tylko 20 metrów od brzegu. Czołg jest zachowany w dużym stopniu, dzięki czemu jest bardzo efektowny, ciekawy dla oka, jak i soczewki aparatu, jest też domem dla mnóstwa ryb rafowych.

 

Blue Coral
Maks. Głębokość 50m | Początkujący do zaawansowanego Rafa

To miejsce nurkowe ma trzy główne pasma rafy biegnącej od brzegu do głębokości ponad 50 metrów. Wszystkie trzy pasma są pokryte lazurowo niebieskim koralowcem, któremu miejsce zawdzięcza nazwę. Bogactwo różnych gatunków ślimaków nagoskrzelnych, skrzydlic, oraz większe ryby m.in graniki. Wśród żyjących koralowców można zobaczyć wiele niezwykłych gatunków nudibranch wraz z większymi gatunkami, takimi jak lionfish i grouper. Obecnie miejsce dostępne jest raczej z łodzi, a jego rozmiar sprawia, że nie da się go w całości zwiedzić w trakcie jednego nurkowania.

Moon Valey
Maks. Głębokość 35m | Początkujący do zaawansowanego Rafa

Jeśli chcesz zobaczyć większe ryby, takie jak rekiny, napoleony, unicornfish, to jest to miejsce do którego musisz się udać. Nazwane po jednej z dolin w Wadi Rum, nurkowisko to jest w istocie podwodną doliną z gwałtownie opadającym dnem. To dobre nurkowanie, aby pozostać w między 10 a 25 metrem głębokości, gdzie pokrywa koralowa jest najbogatsza. Kierując się w lewo lub w prawo na płycizny znajdziesz się otoczony ławicami sardynek i fusilierów.

 

Cena:

3.500,00 zł

Zawiera:

• 7 noclegów w hotelu Arab Divers*** ze śniadaniami,
• pakiet nurkowy (obejmuje 10 nurkowań z brzegu, transfery z / do hotelu na miejsca nurkowe, miejscowe podatki oraz opłaty, opiekę przewodnika nurkowego, balast oraz butle 12L ),
• transfer lotnisko – hotel – lotnisko,
• wycieczkę na pustynię Wadi Rum połączoną z noclegiem w namiocie na pustyni,
• ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW i Bagaż + SWR (nurkowanie),
• opiekę polskiego pilota,
• koszulkę wyprawową,
• składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Nie zawiera:

  • biletu lotniczego na trasie Gdańsk – Eljat (Ovda) – Gdańsk – ok. 500 zł z bagażem rejestrowanym 20kg (Dokładna cena biletu ustalana jest przy podpisywaniu umowy. Cena ok. 500 zł skalkulowana na dzień 28.08.2017),
  • opłat granicznych,
  • dodatkowych nurkowań 20 €/nurkowanie,
  • obowiązkowych napiwków – 25 €,
  • wypożyczenia sprzętu – 300 zł/ wyjazd,
  • opłat granicznych – ok 200-300 zł,
  • kosztów wycieczek fakultatywnych i dodatkowych atrakcji nieujętych w programie (Wycieczka do Petry: około 80 JOD = około 400 zł)
  • opcjonalnych kursów i specjalizacji: kurs AOWD – 600 zł, specjalizacja głęboka – 400 zł, specjalizacja nitrox – 500zł, specjalizacja nocna – 300 zł,
  • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (100%) – 3% od ceny imprezy turystycznej.
  • zwyżki ubezpieczenia od chorób przewlekłych – w przypadku uczestników zgłaszających choroby przewlekłe – indywidualna dopłata do ubezpieczenia
Warunki:
Ramowy plan wyjazdu:

Dzień 1 Czwartek 30.11.2017

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku. Wylot do Eilat (Ovda), transport do Akaby, zakwaterowanie w Hotelu Arab Divers.

Dzień 2-6 Piątek 1.12.2017 – Wtorek 05.12.2017

Dwa nurkowania dzienne (możliwość dokupienia dodatkowych nurkowań, np. nurkowanie nocne, nurkowanie z łodzi, itp.). Czas wolny. W wybrany dzień wycieczka na Wadi Rum z noclegiem w namiocie na pustyni.

Dzień 7 Środa 06.12.2017
Odpoczynek, wycieczka fakultatywna do Petry,

Dzień 8 Wtorek 07.12.2017
Transport na lotnisko Eilat (Ovda). Wylot do Polski.

Zakwaterowanie:

Hotel Arab Divers*** położony jest 800 metrów od plaży. Jest to rodzinny beduiński ośrodek wypoczynkowy położony pośród gór, nad brzegiem Morza Czerwonego.
Obiekt dysponuje prosto umeblowanymi pokojami z łazienką.
W wolnym czasie Goście mogą relaksować się na leżakach przy głębokim odkrytym basenie. Bar przekąskowy w centrum nurkowym ośrodka Arab Divers zaprasza na śniadanie konty-nentalne, napoje, przekąski i kolację. Do centrum miasta Akaba można zaś dojechać w 15 minut.

.

.

biuro@gdyniadive.pl
+48 608 637 224
osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia