Malta 13-20.08.2017

Malta – jeden z klejnotów Morza Śródziemnego, to miejsce zdumiewających kontrastów barw, gdzie arabska tradycja splata się ze wspaniałymi zabytkami chrześcijańskimi, a nowoczesne mariny z historycznymi budowlami w tle. Fantastyczny klimat, niesamowite miejsca nurkowe, klimatyczne wysepki zaliczające się do archipelagu. Pod wodą doskonała widoczność, wysoka temperatura, bogata fauna i flora, wspaniałe groty i wraki. To wszystko w zasięgu ręki!

Bugibba – Nowoczesny kurort wypoczynkowy położony nad zatoką St. Paul’s Bay, na wschodnim wybrzeżu Malty, ok. 20 km od stolicy wyspy Valletty. Znajdują się tu nowoczesne i wygodne hotele, liczne restauracje, bary oraz czynne do późnych godzin nocnych kluby i dyskoteki. Wszystkie są usytuowane przy promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Plaże w tej okolicy są głównie skaliste.

Planowane nurkowiska:

Anchor Bay
Poziom trudności: OWD
Głębokość max: 10 m
Miejsce nurkowe ze wspaniałym widokiem na Popeye Village, wioskę zbudowaną na potrzeby kręcenia filmu fabularnego z 1980, w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Obecnie Popeye Village jest atrakcją turystyczną samą w sobie i stanowi niezwykłą scenerię dla nur-ków przybyłych nad zatokę. Nurkowisko wzięło swoją nazwę od zatopionej, dużej kotwicy łatwo osiągalnej dla nurków na wszystkich poziomach. Miejsce to przyciąga ze względu na dużą ilość życia morskiego. Idealne warunki do przeprowadzenia „check dive”. Doskonałe miejsce na nocne nurkowanie. Dodatkową atrakcją, o której nie możemy zapomnieć, jest niewielki system jaskiń, w którym możliwe jest wynurzenie i oglądanie sklepienia katedry. Anchor Bay jest jednym z najspokojniejszych miejsc na Malcie dostępnym dla nurków na wszystkich poziomach!

HMS Maori
Poziom trudności: OWD
Głębokość max: 14 m
HMS Maori był niszczycielem typu Tribal, który został zbudowany we wrześniu 1937 roku przez Fair-field Shipbuilding and Engineering Company w Govan, Szkocja. Jednostka miała 115 metrów długo-ści, 11 metrów szerokości przy zanurzeniu 2,75 m. Pełna załoga liczyła 190 osób. Wrak z drugiej wojny światowej HMS Maori został zatopiony podczas nalotu przez niemieckie lotnictwo w lutym 1942 roku w Grand Harbour Valletta zabierając pod wodę jednego członka załogi. HMS Maori służył w czasie wojny walcząc na Morzu Północnym i ochraniając konwoje do Norwegii, lecz najbardziej znana misja to działania zmierzające do zatopienia pancernika Bismarck. HMS Maori pomógł podnieść członków załogi z zatopionego Bismarcka. Dla osób bardziej dociekliwych i zainteresowanych historią HMS Maori odsyłamy do lektury tekstu.

Ghar Lapsi
Poziom trudności: OWD
Głębokość max: 18 m

Miejsce nurkowe ze wspaniałym widokiem na turkusową zatokę, pełne podwodnych atrakcji… Ghar Lapsi to klimatyczna, mała wioska na południowym wybrzeżu Malty. Nurkowania tutaj możemy zaplanować na kilka sposobów, ale żadne z nich nie przekroczą 22 metrów głębokości. Lecz nie o duże głębokości tutaj chodzi, bowiem miejsce to słynie z ładnej rafy i wielu przepięknych jaskiń, dostępnych dla nurków o różnych poziomach wyszkolenia. Główna jaskinia, czyli ta do której dostęp jest przy samym zejściu do wody, szczególnie spodoba się osobom rozpoczynającym swoją przygodę z nurkowaniem jaskiniowym. Jest dość ciasna co wymaga od nas trochę gimnastyki przy wejściu i wyjściu. Dodatkową atrakcją są często występujące lobstery na ścianie pieczary, więc sugeruję spędzić trochę więcej czasu wewnątrz i poszperać światłem latarki w zakamarkach jaskini. Podsumowując – bardzo fajne, płytkie nurkowanie z wieloma podwodnymi atrakcjami…


Cirkewwa wrak Patrol Boat P29
Poziom trudności: AOWD
Głębokość max: 32 m

To pierwszy z dwóch wraków w Cirkewwa, który został zatopiony w 2007 roku specjalnie dla celów turystyki nurkowej. P29 rozpoczął swoją służbę w marynarce niemieckiej jako stawiacz min, następnie trafił do służby na Malcie. Okręt ten został wycofany ze służby w marynarce maltańskiej i zatopiony 14.08.2007 ku uciesze nurków. Maksymalna głębokość na wraku to 32 metry, długość 45 metrów. P29 jest dostępny z brzegu. Po około 5 minutach dopływamy do wraku, który stoi na stępce. Wspaniały maszt, wiele miejsc do penetracji, różnorodność życia morskiego czyni go bardzo popularną miejscówką nurkową. Okręt jest łatwy do penetracji. Zostały z niego usunięte niebezpieczne elementy. Na wraku znajduje się charakterystyczny karabin maszynowy, świetne miejsce do zrobienia sobie efektownego zdjęcia.

 

Cirkewwa wrak Tug Boat Rozi
Poziom trudności: AOWD
Głębokość max: 32 m

Wrak holownika o nazwie Rozi to brytyjska łódź pierwotnie nazwana Rossmore, zbudowana została w 1958 roku w Bristolu.40 metrowa Rozi została sprzedana spółce maltańskiej w 1972 roku. Zatopiona specjalnie do celów turystyki nurkowej, bardzo fotogeniczny wrak. Stoi na stępce, usunięte zostały z niego elementy mogące stanowić zagrożenie dla nurków. Wrak jest idealnie przygotowany do penetracji. Jest też siedliskiem dla całych stad przeróżnych ryb. Można tam spotkać tuńczyki, barakudy, ośmiornice, mureny, papugoryby, grupery, slimaki nagoskrzelne, skorpion fishe, kardynały i wiele innych . Dodatkowa atrakcja, o której nie można zapomnieć, to zatopiona w drodze na wrak wielka kotwica – ulubione miejsce spotkań podwodnych fotografów.

Exiles wrak Tug boat nr 2 – Wrak holownika
Poziom trudności: OWD: Głębokość max. 20 m

Zbudowany na Malcie w 1975 r dla chińskiego rządu pod nazwą Tuo Lun Er Hao. Nazwa Tugboat nr 2 wzięła się od tego, że zostały zbudowane dwa dokładnie takie same holowniki. Wraz ze swoim bratem Tuo Lun Yi Hao (Tugboat nr 1) całe swoje życie przepracował w dokach maltańskiego wybrzeża. W czerwcu 2013 dzięki staraniom organizacji zrzeszającej maltańskie centa nurkowe PDSA statek został zatopiony u wybrzeży St. Julian na głębokości maksymalnej 20m. Bardzo dobrze przygotowany do eksploracji. Wrak z roku na rok bogatszy w życie. Podczas sztormu w 2016 r. morze przesunęło wrak aż o 50m i wbiło go w skalną rafę.

Um El Faroud
Poziom trudności: AOWD
Głębokość max: 34 m

Wrak tankowca Um El Faroud – czyli największa atrakcja dla płetwonurków na Malcie… Um El Faroud – były libijski tankowiec. Miał 115 metrów długości i wyporność 10 000 ton. W 1995 roku w trakcie prac remontowych w stoczni na Malcie został uszkodzony w wyniku wybuchu gazu. W 1998 roku został zatopiony na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Malty jako sztuczna rafa. Statek jest obecnie jedną z atrakcji nurkowych na Malcie. Wrak jest wspaniale zachowany. W związku z jego gabarytami zachęcam do zrobienia na nim więcej niż jednego nurkowania lecz nie są to jednak nurkowania proste bowiem występują tutaj często silne prądy. Dodatkowo głębokość i odległość od brzegu jest dość znaczna, więc nie jest to miejsce dla niedoświadczonych nurków. Dla osób bardziej dociekliwych i zainteresowanych historią tankowca Um El Faroud odsyłam do lektury.

Blue Hole
Poziom trudności: OWD
Głbokość max: 35 m

Dwejra, bo tutaj znajduje się osławiony Blue Hole, to zachodnia strona wyspy. Poza punktem koron-nym w postaci Blue Hole zajdziemy tutaj inne bardzo ciekawe miejsca nurkowe w postaci Inland Sea lub wielu interesujących jaskiń. Blue Hole na Gozo to najfajniejsze, najbardziej relaksujące nurkowanie rekreacyjne i techniczne z głębokościami 50+. Maksymalna głębokość jaką, osiągniemy w samym Blue Hole to 17 m, a wypłynięcie pod łukiem na pełne morze jest już na 7 m. Na dnie znajduje się wejście do jaskini, w której możemy zobaczyć piękne congery ukryte w zakamarkach. Po wypłynięciu z Blue Hole naszym oczom ukaże się delikatnie opadające dno usiane większymi i mniejszymi głazami oraz cała masa podwodnych stworzeń. Spotkać tutaj można langusty, kraby, ślimaki, ośmiornice, jeżowce, meduzy, mniejsze i większe ryby jak tuńczyki, barakudy, grupery. To taki mały podwodny raj dla podwodnych fotografów. Nurkowania tutaj można zaplanować na wiele sposobów. Możemy popłynąć w prawą stronę i opłynąć Azure Window. Możemy też popłynąć w lewą stronę, wzdłuż ściany. Dopłyniemy wtedy na 16 m do szczeliny między skałami “komina”, przez który można swobodnie przepłynąć i wypłynąć w pobliżu Coral Garden. Jest to jedno z ciekawszych miejsc na Gozo zarówno nad wodą jak i pod wodą. Bardzo dobrze przygotowana infrastruktura pod kątem turystów. Restauracja, toalety, obszerny parking. Pod wodą dużo życia, duża przejrzystość wody, wspaniała gra światła i rewelacyjne formacje skalne.

Inland Sea
Poziom trudności: OWD
Głębokość max: 35

Kolejne miejsce, znajduje się w zachodniej części wyspy w pobliżu Blue Hole. Jest to jedno miejsc na Gozo, którego nie możecie ominąć. Mały zbiornik wodny oddzielony od otwartego morza ścianą sięgającą kilkudziesięciu metrów, a w niej niesamowity długi na 80 metrów tunel, przez który przepływamy na otwarte morze. Nurkując w Inland Sea musimy przestrzegać pewnych zasad, a najważniejszą jest trzymanie się lewej strony tunelu i w razie problemów wynurzenie się blisko ściany. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, tunel bowiem jest otwarty u góry i często przepływają nim motorowe łodzie z turystami, dlatego ważne jest, aby nie łamać tej zasady. Sam tunel jest bardzo obszerny, w najszerszym miejscu ma około 8 metrów szerokości. Głębokość jego zaczyna się od 3 a kończy przy ujściu na 30 metrach. Kontynuując nasze nurkowanie mamy 2 opcje, popłynąć w lewo lub w prawo. Jeśli zaplanowaliśmy nasze nurkowanie tak, że po wypłynięciu z tunelu skręcimy w lewo, naszym oczom ukarze się pionowa ściana. Wzdłuż niej spotkamy całą masę mniejszych i większych ryb. Po około 20 minutach dopłyniemy do jaskini nazwanej Old Man Cave. Pamiętajmy, że do tej jaskini też wpływają łodzie z turystami, więc należy zachować szczególną ostrożność. Maksymalna głębokość w Old Man Cave to 18 metrów. Jeżeli wybraliśmy drugą opcję i skręciliśmy w prawo, będziemy płynąć wzdłuż pionowej rafy tętniącej życiem. Po ok. 15 minutach wpływamy do uroczej jaskini bogatej w ciekawe formacje skalne. Dalej w prawo, po 15 minutach znajdujemy kolejną, bardzo duża jaskinię.

Cena:

1.500,00 zł + przelot

Zawiera:

 • bilet lotniczy na trasie Gdańsk-Malta-Gdańsk (bagaż rejestrowany 20kg) – ok.1000-1200 zł (cena na 20.06.2017),
 • noclegi w apartamencie prywatnym w pokoju kilkuosobowym,
 • transfer na trasie lotnisko-Bugibba-lotnisko,
 • ubezpieczenie KL 30000 €, NNW i Bagaż + SWR (nurkowanie),
 • opiekę pilota Gdynia Dive,
 • koszulkę wyprawową Gdynia Dive,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera:

 • pakietu 10 nurkowań z brzegu (m.in. balast, butle 12l oraz opieka przewodnika nurkowego) – 250 €,
 • transportu – Gdynia – lotnisko – Gdynia – 40 zł,
 • wypożyczenia sprzętu nurkowego – 300 zł,
 • opłaty za Nitrox (do 36%) – 5 €/nurkowanie,
 • opłaty za butle 2x12l – 6 €/nurkowanie,
 • opłaty za butle 15l – 1 €/nurkowanie,
 • dopłaty za nurkowanie na Gozo – 25 €,
 • fakultatywnego nurkowanie nocnego – 40 €,
 • wyżywienia.

Program wyjazdu:

Dzień 1 – 13.08.2017

Spotkanie na lotnisku w Gdańsku o godz. 8:00. Wylot o godz. 10:30.
Przylot na Maltę o 13:45. Transport do Bugibby. Zakwaterowanie.

Dzień 2-6 – 14-18.08.2017

Nurkowania.

1 dzień nurkowy: Anchor Bay + Tug-2 (OWD + AOWD)
2 dzień nurkowy: Cirkewwa – rafy, tunele, łuk (OWD) / Wraki P29 + Rozi (AOWD)
3 dzień nurkowy: Rafa przy wraku El Faroud + Ghar Lapsi (OWD) / Wrak El Faroud (AOWD)
4 dzień nurkowy: Gozo – Blue Hole + Inland Sea (OWD + AOWD) (dopłata 25 Euro)
5 dzień nurkowy: Wrak HMS Maori + St. Michael, Tugboat 10 (OWD + AOWD)

Dzień 7 – 19.08.2017

Czas wolny do wykorzystania na odpoczynek/zwiedzanie. Pakowanie sprzętu.

Dzień 8 – 20.07.2017

Wykwaterowanie w godzinach nocnych. Transport na lotnisko. Wylot o godz. 06:50. Przylot do Gdańska o godz. 10:05.

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl

+48 608 637 224

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia