Nurkowa Hańcza 15-17.09.2017

Zapraszamy na Suwalszczyznę!

Czy zakończenie lata nie jest dobrym powodem, aby wyruszyć z nami w Polskę? Lub jeszcze lepiej… z nami i swoją rodziną! Dla nurków Hańcza to idealne miejsce do eksploracji, osoby nurkujące również nie będą się nudzić! Prócz standardowego nurkowania przygotowaliśmy Was moc atrakcji a to wszystko w bardzo atrakcyjnej cenie!

Tym razem naszym głównym celem będzie jezioro Hańcza. Planujemy w nim 6 nurkowań. W międzyczasie będzie możliwość spaceru do rezerwatu geologicznego, aby zobaczyć głazy narzutowe naniesione przez lodowiec.

Po całodziennym nurkowaniu będziemy naprzemiennie wygrzewać się i wychładzać podczas sesji w tradycyjnej czarnej bani w wiosce starowierców. W drodze powrotnej przejdziemy po mostach w Stańczykach, które zaliczają się do najwyższych tego typu budowli w Polsce i stanowią jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny.

Jezioro Hańcza

To oligotroficzne jezioro rynnowe w Suwalskim Parku Krajobrazowym, a zarazem najgłębsze jezioro w Polsce. Dno i brzegi pokryte dużymi głazami narzutowymi (szczególnie zachodni brzeg), co oprócz czystej wody podnosi jego atrakcyjność. Nagromadzenie głazów powstało podczas wytapiania zalegającej w rynnie jeziora bryły martwego lodu. Największy z głazów – kamienień graniczny (ponad 11 m w obwodzie) stanowi pomnik przyrody. Leży on przy wschodnim brzegu zbiornika. Dno jeziora (piaszczysto-żwirowe) charakteryzuje się stromymi stokami. Pełno tu rowów, dołów, górek i stromych wąwozów. W 1974 jezioro zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO, z powodu swojej głębokości, a zarazem dzięki wysokim, podwodnym ścianom, utworzonym ze zwięzłych osadów polodowcowych. Miejscami płycizny sięgają do 50 m od linii brzegowej, w innym miejscu brzeg urywa się gwałtownym urwiskiem. Jezioro Hańcza charakteryzuje się czystą i bardzo zimną wodą. Zakładając, że większość nurkowań przekracza głębokość 20 m należy pamiętać o ciepłym skafandrze. Przez jezioro przepływa rzeka Czarna Hańcza (wpływ od północy wypływa na południu). Najbliższe miejscowość Hańcza, Blaskowizna, Cisówek, Mierkinie, Przełomka. Przy miejscowości Błaskowizna wspaniałe miejsce nurkowe (ścianka sięgająca 40m).

 

Rezerwat geologiczny Głazowisko Bachanowo

To fragment łąki o powierzchni 0,98 ha, pokryty wieloma głazami, których liczbę ocenia się na ok. 10.000 szt., o obwodzie od 0,5 do 8 metrów. Głazy położone są na 4 tarasach: w korycie Czarnej Hańczy, na dnie doliny, na tarasie (10 m ponad lustrem wody w rzece), na powierzchni sandrowej (25 m ponad lustrem wody). Głazy zostały przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii.

Czarna bania w Wodziłkach

W Wodziłkach znajduje się tradycyjna czarna bania, w której będziemy mogli zakosztować kąpieli. Czarna ze względu na to, że popiół z kamiennego pieca opalanego tradycyjnie drewnem osmala wnętrze łaźni. We wsi znajduje się rewniana molenna z 1904 r – najstarsza świątynia staroobrzędowców w Polsce oraz zabytkowy cmentarz. Wieś Wodziłki położona jest w odległości 3 kilometrów od Bachanowa. Zamieszkiwana jest przez staroobrzędowców.

Mosty w Stańczykach

Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Przypominają rzymskie akwedukty – wysmukłe filary łączą klasyczne łuki przęseł. Most północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy 1923-1926. Mosty w Stańczykach są pomnikiem techniki budowlanej. Są wykorzystywane przez entuzjastów sportów ekstremalnych do skoków na bungee.

Zakwaterowanie

Zakwaterowani będziemy nad samym brzegiem jeziora Hańcza u ujścia Czarnej Hańczy w gospodarstwie agroturystycznym „Siedlisko na Młynie Wróbel” w pokojach 4-osobowych. Do dyspozycji będziemy mieli 3 łazienki, kuchnię, pokój dzienny, oraz otwartą przestrzeń wokół domu. Dla dzieci przygotowano również piaskownicę oraz huśtawki. Obiady będziemy mieli u lokalnej gospodyni. Resztę posiłków przygotowywać będziemy wspólnie w oparciu o zakupione przez nas produkty. Szykują się długie wieczory przy grillu i ognisku.

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl

+48 608 637 224

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia