Nurkowanie pod Olsztynem 24-25.06.2017 r.

Daj się porwać w niezapomnianą przygodę! Jeziora Ukiel i Pluszne

Rozpoczęcie wakacji? Nie ma nic lepszego, niż aktywnie spędzony weekend w naszym towarzystwie! Pakujcie plecaki, zabierajcie ze sobą dobre humory i wyjeżdżamy! Tym razem proponujemy Olsztyn, a dokładnie okoliczne jeziora Ukiel i Pluszne Wielkie! Planujemy po 2 nurkowania  w każdym z jezior a późnym sobotnim popołudniem wypad na Stare Miasto, które jest bogate w wiele ciekawych zabytków i na pewno dostarczy nam niezapomnianych wspomnień. W niedzielę przetransportujemy się nad Jezioro Pluszne, by tam kontynuować naszą nurkową przygodę!

Jezioro Pluszne Wielkie – jest to malownicze jezioro morenowe o bardzo dobrze rozwiniętej linii brzegowej. Położone jest na Pojezierzu Olsztyńskim, na terenie Lasów Łańskich. Jest to jedno z najciekawszych jezior w tym rejonie. Jego odnoga łączy się niemal z odnogą Jeziora Łańskiego. Silnie rozwinięta linia brzegowa liczy 30 000 m i tworzy wiele zatok i półwyspów, na samym jeziorze znajdą się aż trzy wyspy. Oś jeziora przebiega w kierunku z północy na południe i liczy 8750 metrów długości i 1900 metrów szerokości. Posiada bardzo urozmaiconą rzeźbę dna. Najgłębsze miejsce wynosi aż 52 m, a średnia głębokość to 15 m. Płycizny 1 metrowe stanowią 7,9 % ogólnej powierzchni i posiadają przeważnie piaszczyste dno. Bogata roślinność, głębokość i rozległość jeziora sprawiają, że w wodach jeziora możemy spotkać duże ryby, które przeważnie żyją na jego dnie. Najpopularniejsze gatunki to: leszcz, miętus, okoń, płoć, sieja, sielawa, szczupak i węgorz. Łąki podwodne są utworzone przez różne gatunki ramienic Chara i występują w centralnej części jeziora do głębokości około 6 m, ponadto jezioro charakteryzuje bogate zróżnicowanie świata bezkręgowców. Jezioro Pluszne posiada I klasę czystości i jest objęte strefą ciszy.

Jezioro Ukiel (zwane również Krzywe) jest to największe i zarazem najgłębsze jezioro, leżące w granicach administracyjnych Olsztyna. Składa się aż z 4 zatok połączonych cieśninami. Posiada z reguły wysokie brzegi, głównie strome i przeważnie zalesione. Ławica przybrzeżna jest piaszczysta, dno zbiornika jest urozmaicone i dość mocno zamulone. Jezioro jest położone 104,7m n.p.m., ma długość ok. 5,4km i szerokość ok. 1,7km, zalicza się do głębokich, ponieważ średnia głębokość wynosi 10,6m, a największa głębia mierzy ok. 43m. Linia brzegowa ma długość 22 550m. Linia brzegowa jest bardzo rozwinięta i tworzy wiele zatoczek i półwyspów. Strefę przybrzeżną porasta trzcina, tatarak i sitowie. Można tutaj spotkać wiele gatunków roślin i ptaków. Ryby występujące w Jeziorze Ukiel to m.in.: leszcz, okoń, sieja, szczupak, czy węgorz. Pomimo tego, że jezioro znajduje się w granicach miasta, to można odnaleźć tu naprawdę spokojne i prawie dzikie miejsca, chociaż latem po jeziorze pływa mnóstwo motorówek i skuterów wodnych.

 

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl

+48 608 637 224

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia