Nepal, Tybet 05-18.08.2017

TAJEMNICZY TYBET I KOLOROWY NEPAL

To będzie podróż zachwycających kontrastów od kosmopolitycznego Kathamandu do świętego Tybetu. Odkryjesz najświętszą hinduską świątynię, najwyższy klasztor, w to wszystko pośród spektakularnych himalajskich widoków i pouczających buddyjskich stup. Tu możesz zanurzyć się w innej kulturze, innej religii, tak odmiennej od Zachodu. Będzie to niepowtarzalna okazja, by dotknąć filozofii hinduizmu, buddyzmu i buddyzmu tybetańskiego. Zanurz się w dźwięki relaksujących dzwonków i gongów, medytacyjnego „om” i w dymie kadzideł. Rozsmakujemy się w nepalskiej kuchni.

DLACZEGO WARTO Z NAMI JECHAĆ:

 • Wyrusz z nami do krainy czystego i egzotycznego mistycyzmu, na „dach świata”
 • Zobacz chronione przez wieki święte dziedzictwo Nepalu i Tybetu, niepowtarzalną tożsamość, owiane tajemnicą i strzeżone przez odosobnienie.
 • Pozwól się otoczyć kolorami – „Dusza przybiera kolor Twoich myśli” (M. Aureliusz)
 • Odwiedź mekkę himalaistów. Sam przelot nad najwyższym masywem górskim na świecie zrobi wrażenie
 • Sprawdź, czy niebo w Tybecie jest bardziej błękitne
 • Daj się porwać lokalnemu klimatowi, we wszystkich magicznych miejscach, zanurz się wszystkimi zmysłami w egzotyce

Zaznasz spokoju wsłuchując się w dźwięki modlitw, dzwonków, młynków; zanurzając się w dymie kadzideł. By znowu zaznać gwaru, szumu zatłoczonych lokalnych placów, targów, ulic.

Nepal to nie tylko bogata kultura czy historia sięgająca tysięcy lat wstecz, to nie tylko podwórze Himalajów, pomimo tego, że to właśnie w Nepalu znajduje się 10 najwyższych szczytów świata! Dla wielu sama nazwa Nepal jest wstępem do niesamowitego tańca smaków, zapachów, kolorów i dźwięków, które może łatwo prowadzić do przeładowania zmysłów.

Tutaj urodził się książę Siddharta Gautama, później znany jako Budda czyli ‚Oświecony’, założyciel Buddyzmu; tutaj krzyżowały się szlaki handlowe i religie już od zarania dziejów. Nepal teraz jest ogromnym garncem, w którym wszystkie religie świata przygotowały pyszny, pełen aromatu posiłek dla ciała i duszy wędrowca!

Kathmandu to fascynująca mieszanka starego i nowego, największa i najbardziej kosmopolityczne miasto Nepalu, a jednocześnie w miejscami niezmieniona od średniowiecza w świątyniach, kapliczkach, z żyjącymi bogami. Zwiedzimy m.in. kolosalną Bodhnath (Boudha), która jest jedną z największych stup na świecie i najważniejszym pomnikiem buddyjskim poza Tybetem. Jest to piękne miejsce kultu, gdzie wirujące koła modlitewne, pokłony i śpiewy to tylko niektóre z praktyk, których możemy być świadkami. Stupa znajduje się w obszarze starożytnego szlaku handlowego do Tybetu gdzie tybetańscy kupcy wypoczywali i ofiarowali modlitwy przez wiele wieków. Od 1950 r. wielu uchodźców z Tybetu zdecydowało się żyć wokół Bodhnath. Stąd kompletne miasteczko powstało wokół Bodhnath; jest tutaj klasztor, gdzie młodzi mnisi żyją i studiują buddyzm tybetański.

Narodową potrawą Nepalu jest Dal tarkari bhat (soczewica, ryż i warzywa curry), które mogą być w wielu smakach i często podawane jako danie główne na lunch i kolację. Nepalska kuchnia ma tybetańskie wpływy zwłaszcza w górch, gdzie tradycyjna dieta składa się z zupy, ziemniaków, makaronu i podpłomyków. Natrafimy także na indyjskie jedzenie, takie jak Roti (chleb), mięso tandoori, masaala i kofta.

Tybet to miejsce jedyne w swoim rodzaju, trudno dostępne. Niebo jest tutaj jakby bardziej niebieskie, bardziej przejrzyste. Wyprawa na „dach świata” zapada na długo w pamięć. Zobaczymy najwyżej położony na świecie pałac – Pałac Potala będącego do 1959 roku zimową rezydencją władców Tybetu, obecnie mieści się tu muzeum. Wznosi się on ponad 90 metrów nad miastem. Jest uznawany za architektoniczny cud świata (wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO), jego kilkanaście kondygnacji zbudowano z drewna, gliny i kamieni, nie używając gwoździ, całość składa się z aż 1000 komnat, wspieranych przez 15000 kolumn.

Historia Tybetu jest z jednej strony ściśle związana z historią buddyzmu, z drugiej zaś – z częstymi kontaktami z Mongolią i Chinami. Sytuacja Tybetu od 1950 r., od czasów chińskiej inwazji nie jest optymistyczna. W przeszłości Tybet był pod rządami królów i dalajlamów i posiadał własny system polityczny, wyrastający z wartości duchowych jego narodu. Chińska okupacja przez lata się pogłębia, wkracza w tybetańską kulturę, suwerenność i poczucie narodowej tożsamości. Dalajlama musiał wyemigrować do Indii, aby móc prowadzić swą działalność i walkę o wolny Tybet. Tam też zapewnia tybetańskim uchodźcom opiekę i schronienie.

Kuchnia tybetańska jest bardzo specyficzna i raczej uboga. Podstawą kuchni jest jęczmień, z którego oprócz produktów mącznych wytwarza się również piwo. Popularne jest mięso kóz, owiec i jaków, zupy, jak również produkty mleczne. Bardzo nietypowy smak ma tradycyjna tybetańska herbata, przyrządzana z solą i masłem z jaka.

Cena:

2.888,00 $ + przelot (około 3.500,00 zł/os)

Cena zawiera:

 • przelot na trasie Kathmandu – Lhasa – Kathmandu,
 • zakwaterowanie w hotelach, pokoje dwuosobowe ze śniadaniem,
 • wszystkie transfery,
 • wszystkie wstępy do atrakcji jak w programie,
 • opieka angielskojęzycznego, licencjonowanego przewodnika w Nepalu i w Tybecie,
 • opieka polskiego przewodnika/tłumacza/pilota/organizatora/wróżki 24h na dobę,
 • ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 4000 EUR i bagaż 400 EUR.

Cena nie zawiera:

 • przelotów innych niż w programie (lot Warszawa – Kathmandu – Warszawa z przesiadka na Bliskim Wschodzie kosztuje od PLN 3500/os.),
 • obiadów i kolacji,
 • napiwków,
 • opłat wizowych (105 USD Tybet oraz USD 25 za Nepal), lotniskowych, za nadbagaż, itp.,
 • wydatków osobistych,
 •  opcjonalnego przelotu widokowego w Nepalu przy Mount Everest – koszt to około USD 220/os.(naprawdę warto!).

Program wyjazdu:

Dzień 1

Przylot do Kathmandu, transfer do hotelu

Dzień 2

Kathmandu zwiedzanie: Kathmandu city, Swayambhunath i Patan city

Kathmandu – stolica Nepalu na wys. 1355 m n.p.m. pełna sanktuariów, świątyń i ponadczasowych rzeźb. Dziś zobaczymy świątynie: Taleju, Jagannath, Shiva Parbati, Kumari Ghar oraz gigantyczną figurę Kala Bhairaba – Boga Zniszczenia.

Swayambhunath – to najstarsza stupa Nepalu, nazywana Świątynią Małp Góruje na wzgórzu, na które prowadzi 365 schodów. Oprócz stupy jest tutaj wiele świątyń wśród których grasują małpy, rozciąga się stąd piękny widok na miasto i dolinę Kathmandu.

Patan – królewskie miasto będące centrum sztuki newarskiej słynącego z wspaniałych drewnianych rzeźb. Oprócz licznych świątyń na placu królewskim zwiedzimy Krishna Mandir zbudowaną z kamienia, Hirnaya Warna Mahavihar, świątynię Khumbeswor.

Dzień 3

Zwiedzanie Kathmandu: Pashupatinath, Boudhanath i Bhaktapur

Świątynia Paśupatinath to hinduistyczna świątynia uważana jest za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Tylko wyznawcom hinduizmu pozwala się na wejście do świątyni. Odwiedzającym, którzy nie są hinduistami, pozwala się patrzeć na świątynię z drugiego brzegu rzeki Bagmati.

Bodnath – ta buddyjska świątynia jest uważana za największą na świecie Centralna stupa znana jest powszechnie ze swych wszystkowidzących oczu namalowanych na jej czterech ścianach. Uważana jest za jedną najważniejszych buddyjskich świątyń. Jest miejscem pielgrzymek buddystów, obecnie już z całego świata. Centralna stupa znana jest powszechnie ze swych wszystkowidzących oczu namalowanych na jej czterech ścianach.

Bhaktapur miasto oddalone 16 km od Kathmandu, znane również jako Bhadgaon. To skarbnica średniowiecznej sztuki i architektury. Zwiedzimy Old Durbar Square z 55 oknami, Lwią i Złotą Bramą oraz kamienną kolumną Bhupatindra Malla. Następnie zwiedzimy świątynie: Dattatraya, Bhairabnath słynna Nyatapola.

Dzień 4

Lecimy do Lhasa. Na lotnisku spotkamy się z tybetańskim przewodnikiem, który zabierze nas do Tsedang (czwarte pod względem wielkości miasto w Tybecie znajduje się w Dolinie Yarlung, to będzie dzień na aklimatyzację, jesteśmy na wysokości 3400 m n. p. m.

Dzień 5

Tsedang – jesteśmy w dolinie Jarlung, miejsca uważanego za kolebkę cywilizacji tybetańskiej. Odwiedziny w pierwszym pałacu tybetańskich władców Jambulakang oraz jeden z pierwszych buddyjskich klasztorów w Tybecie – Trandruk.

Dzień 6

Tsedang – Gyantse przebędziemy trasę 291km (na wys. 3950), po drodze m.in. zobaczymy przepiękne jezioro Yamdrok.

Dzień 7

Gyantse – Xigatse (90km wys. 3900). Rano zwiedzimy świątynie Kumbum i Phalkor, by popołudniu wyruszyć do Xigatse.

Xigatse znaczy „żyzna ziemia” to drugie pod względem wielkości miasto Tybetu. To miejsce wyjątkowe ze względu na swoje położenie i historię. Tu spotykają się dwie święte rzeki Bramhaputra i Nyangchu. To ważne centrum religijne i kulturowe Tybetu, siedziba Panchen Lamy, uważanego za drugoiego po Dalajlamie przywódcy duchowego i politycznego Tybetu. Zwiedzimy klasztory Kumbum, Palkhor i Tashilhunpo.

Dzień 8

Xigatse – Lhasa przebędziemy malowniczą trasę o długości 280 km.

Dzień 9

Zwiedzanie Lhasa:

Świątynia Jokhang to najstarsza światynia tybetańska i miejsce najbardziej czczonej figury w Tybecie.

Pałac Potala była pierwszą główną siedzibą Dalajlamy. Położony w Lhasie obiekt jest najwyżej usytuowanym (3700 m n.p.m.) pałacem na świecie, a do czasu utworzenia na jego terenie muzeum był również największym budynkiem mieszkalnym. Wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały) na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów. Składającą się z 13 kondygnacji budowlę wzniesiono z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ. Całość mieści ponad 1000 komnat, 10 000 kapliczek i 200 000 różnego rodzaju rzeźb. Od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z pobliską gompą Dżokhang i Norbulingka.

Barkhor Street to stara część Lhasy to otoczenie świątyni Jokhang, z której ludzie z Tybetu są bardzo dumni.To symbol Lhasy, to tu przyjeżdżają wierni z całego Tybetu odbyć „korę” – pielgrzymkę wokół świętego miejsca, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Część pielgrzymów przebywa tę trasę co krok padając na ziemię i głośno wznosząc modlitwy. Niesamowitym przeżyciem jest zatopienie się w ten wielobarwny tłum. Przybywający tu z wielu stron.

Dzień 10

W Lhasa po śniadaniu rano wyruszymy w górę do monastyru Drepung, a popołudniu zwiedzanie klasztoru Sera

Dzień 11

Lot z Lhasa do Kathmandu

Dzień 12 

Powrót do Warszawy po śniadaniu

Rezerwacje:

travel@gdyniadive.pl

+48 506 077 200

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia