Tuna – Hästberg, Szwecja 24-30.01.2018

Nurkowanie w kopalni rudy żelaza 
24 – 30 stycznia  2018

Również dla nurków OWD!

Chcielibyśmy zaprosić Was na wyprawę nurkową do niezwykłego miejsca, jakim jest kopalnia w szwedzkiej miejscowości Tuna Hästberg. Jest to miejsce gdzie przez ponad 600 lat wydobywano rudę żelaza. Zamknięta w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku kopalnia, dziś dzięki grupie pasjonatów jest zabytkiem objętym ochroną rządu szwedzkiego. Od ponad 10-ciu lat miejsce udostępnione jest dla nurków jaskiniowych, gdzie w krystalicznie czystej wodzie (widoczność dochodzi do 30 m) możemy odkrywać na nowo jego tajemnice. Pod wodą napotkamy podziemne miasteczko, gdzie przed wiekami górnicy pracowali na wielodniowych zmianach. Do dziś zachowało się wyposażenie kopalni, jak i osobiste przedmioty pozostawione przez górników oraz przeróżne drewniane konstrukcje tj. mostki, domki, jadalnie, sklepiki itp.

Pierwszy zalany poziom (0-40m) kopalni oferuje ponad 6 km doskonale oznakowanych korytarzy, komnat i szybów, oraz kolejne kilka jeszcze niezbadanych przez nurków przejść. Temperatura wody oraz powietrza w kopalni w ciągu całego roku utrzymuje się na stałym poziomie 4 stopni.

Dla nurków nieposiadających uprawnień cave lub mine diver dostępne jest nurkowanie w podziemnych jeziorach oświetlonych systemem lamp (8×400 watt HMI). Kopalnia oferuje wszystko to, co powinno zapewniać dobrze przygotowane miejsce nurkowe. Niemal 100 metrów pod ziemią znajdziemy specjalnie przystosowane pomosty, sprężarkę wraz z bankiem gazów, wyciągarki i wózki do transportu sprzętu oraz specjalne ogrzewane pomieszczenie, gdzie można napić się herbaty oraz podgrzać coś do zjedzenia.


Nurkowanie

W ciągu naszego wyjazdu planujemy trzy dni w kopalni. Pierwsze dwa dni spędzimy nurkując. Każdego dnia można wykonać dwa lub nawet trzy nurkowania (w zależności od zapału i możliwości nurka). Dostępny bez ograniczeń jest pierwszy zalany poziom (głębokości 0-40m), gdzie widoczność wynosi ponad 30 metrów. Napełnianie butli odbywa się pomiędzy nurkowaniami, bez konieczności przenoszenia zestawów oraz butli, dzięki instalacji długich węży. Na miejscu dostępne jest pełne zaplecze gazowe (wraz z bankiem EAN30).

Trzeci dzień w kopalni przeznaczymy na wycieczkę typu adventure połączoną ze zwiedzaniem jej suchej części (dodatkowo płatne). W programie, m.in. wspinaczka, zip line oraz przejścia po via ferratach. Adrenalina sięgnie sufitu. Osoby posiadające certyfikat jaskiniowym, którym dwa dni nurkowe nie wystarczą i będą chciały jeszcze tego dnia zejść pod wodę, będą miały taką możliwość (dodatkowo płatne).

Zakwaterowanie

Mieszkamy w nieczynnej szkole, która dziś pełni rolę lokalnego domu kultury. Spać będziemy w sali gimnastycznej na materacach (dostępne na miejscu) – warunki są biwakowe (tzn. własne śpiwory i ręczniki obowiązują). Na miejscu do naszej dyspozycji jest duża jadalnia, w pełni wyposażona kuchnia (wraz z lodówką i zmywarką) umożliwiająca przygotowanie posiłku oraz łazienki z prysznicami.

Cena:

2.950,00 zł

Cena zawiera

• prom na trasie Gdynia-Karlskrona oraz Nynashamn-Gdańsk w kajucie 4 os. bez okna z prysznicem i WC
• transport samochodowy według programu
• 4 noclegi na hali gimnastycznej w nieczynnej szkole (do dyspozycji materace, w pełni wyposażona kuchnia oraz łazienka z prysznicem).
• wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja (przygotowywane wspólnie), kawa i herbata – począwszy od kolacji drugiego dnia, kończąc na śniadaniu dnia szóstego.
• 2 dni nurkowe w kopalni
• opiekę instruktorów
• opiekę przewodnika jaskiniowego
• zezwolenie na nurkowanie w kopalni
• ubezpieczenie NNW + SWR (nurkowanie)
• koszulkę wyprawową
• składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera

 •  ładowania butli – 10 EUR /butla – niezależnie od gazu i wielkości butli (nie dotyczy to mieszanin helowych),
 • wycieczkę z atrakcjami typu adventure połączoną ze zwiedzaniem suchych części kopalni – 80 EUR (płatne na miejscu),
 • wyżywienia innego niż wymieniono w programie,
 • Nurkowania trzeciego dnia (fakultatywnie dla osób posiadających certyfikat jaskiniowy) – 150 Euro.

Należy zabrać ze sobą śpiwór oraz ręcznik.

Ramy czasowe:

Dzień 1 (24.01) – środa

Zbiórka w Centrum Nurkowym Gdynia Dive. Przejazd do portu w Gdyni. Zaokrętowanie na promie Stena Line. Wypłynięcie wieczorem w kierunku Karlskrony (10,5 h).

Dzień 2 (25.01) – czwartek

Przypłynięcie do Karlskrony o 7:30. Przejazd do Tuna-Hastberg (530 km, ok. 7h). Transport ekwipunku do kopalni. Kolacja.

Dzień 3 (26.01) – piątek

Śniadanie. Nurkowania w kopalni. Obiad w kopalni. Kolacja.

Dzień 4 (27.01) – sobota 

Śniadanie. Nurkowania w kopalni. Obiad w kopalni. Kolacja.

Dzień 5 (28.01) – niedziela

Śniadanie. Wycieczka typu adventure połączona ze zwiedzaniem suchej części kopalni. Obiad w kopalni. Kolacja. Pakowanie sprzętu.

Dzień 6 (29.01) – poniedziałek 

Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd z Tuna-Hastberg do Sztokholmu (250 km, 3h). Krótka wizyta w Sztokholmie. Przejazd do terminala promowego w Nynashamn (55 km, 1h). Zaokrętowanie. Wypłynięcie w rejs promem z Nynashamn do Gdańska o godz. 18:00 (18 h).

Dzień 7 (30.02) – wtorek

Przypłynięcie w południe do Gdańska. Wyokrętowanie. Transfer do Gdyni. Zakończenie imprezy turystycznej około godziny 14:00.

Wymagania:
 • Stopień nurkowy PADI OWD, wyższy bądź równorzędny w innej federacji, specjalizacjia DRY Suit,
 • Wpłata zaliczki w wysokości 30% całej kwoty przy rezerwacji miejsca oraz reszty kosztów wyjazdu najpóźniej na 30 dni przed zaplanowanym terminem wyjazdu,
 • wypełnienie i podpisanie dokumentów:
  Umowa zgłoszenie,
  Ogólne warunki uczestnictwa w imprezie turystycznej.
 • Własny śpiwór oraz ręcznik.
Rezerwacje:

travel@gdyniadive.pl
+48 506 077 200
osobiście ul. Szarych Szeregów 3, Gdynia