Australia

flag_Australia
Australia jest najmniejszym, a po Arktyce najbardziej oddalonym od Europy, kontynentem. Ze swoją rozległością i pomnikami przyrody oferuje turystom poczucie przygody i wspaniałe przeżycia. Większość z 19 milionów mieszkańców ma europejskie korzenie. 60% mieszkańców żyje w 6 największych miastach. Około 1% mieszkańców stanowią Aborygeni. Queensland w północno – wschodniej Australii to tzw. „słoneczny stan“ – to tu znajdziemy wiele kilometrów plaż, bujne lasy deszczowe i wspaniałe miejsca do nurkowania.

Nurkowanie
Wielka Rafa rozciąga się na długości ponad 2000 km wzdłuż wybrzeża Queensland i ze swoimi 2900 pojedynczymi rafami i 71 wyspami koralowymi stanowi największy park wodny świata. Australia oferuje zarówno tropikalne wody na północy, jak również wody stref umiarkowanych na południu i wokół Tasmanii. Dzięki temu różnorodność świata podwodnego jest jedyna w swoim rodzaju. Najlepsze miejsca nurkowe Queensland leżą na północnej rafie barierowej lub na Morzu Koralowym i są osiągalne jedynie podczas kilkudniowych rejsów. Temperatura wody wynosi od 22ºC do 28ºC. Najlepsze miesiące na nurkowanie to okres od sierpnia do stycznia.

Program lądowy

Niezależnie od tego czy chce się zakosztować życia w nowoczesnym mieście czy podróżować przez jedyne w swoim rodzaju krajobrazy odludzia, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kontynent oferuje całą paletę cudów natury z których najbardziej znany to Ayer Rock, duży monolit w samym centrum kraju.
Queensland ma również jako strefa lądowa dużo do zaoferowania. Warte zobaczenia są obszary lasu deszczowego (Cape Tribulation) z jedyną w swoim rodzaju fauną i florą. Wycieczki całodzienne do lasu deszczowego lub kilkudniowe wędrówki są tak samo możliwe jak wyprawy kanu czy rafting.

Klimat i pory roku

Podczas naszego lata w Australii panuje zima, wtedy w południowej części jest dosyć chłodno i często pada. W centralnej Australii, tropikalnych terenach na północy i północnym – wschodzie (Queensland) jest wtedy przyjemnie ciepło. Podczas australijskiego lata na południu jest przyjemnie ciepło, zaś w północnej części jest gorąco i wilgotność powietrza jest duża. Queensland ma z reguły tropikalny klimat z wyraźnie wydzieloną porą deszczową od stycznia do kwietnia. Przeciętna temperatura w dzień wynosi od 25ºC (czerwiec) do 30ºC (styczeń). Pozostała część roku to południowo – wschodnie monsuny z suchą pogodą z małą ilością deszczu. Luty i marzec to z reguły miesiące z największymi opadami. Przeciętna temperatura w ciągu dnia wynosi od 22ºC (sierpień) do 28ºC (kwiecień).

Zdrowie

Aktualnie nie ma żadnych wymagań w kwestii szczepionek. Pomoc medyczna stoi na dość wysokim poziomie, zalecamy jednak wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Język

Angielski (australijski angielski), czasem nieco trudniejszy do zrozumienia od pierwotnego języka angielskiego dla ludzi spoza krajów anglojęzycznych.

Waluta

Walutą obowiązującą jest dolar australijski (AU$).

Prąd

240/250V. Konieczny jest adapter do wtyczki