Belgia

Państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), ONZ oraz NATO. Graniczy od zachodu z Francją, od południa z Luksemburgiem, od wschodu z Niemcami i od północy z Holandią. Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie „stolicą” Unii Europejskiej.

Nurkowanie
W centrum Brukseli znajduje się jeden z najgłębszych basenów świata Nemo 33. Jest to zbiornik zaprojektowany przez John’a Beernaerts’a, wybudowany 1 maja 2004 specjalnie z myślą o pasjonatach nurkowania. Posiada cztery poziomy głębokości: 2,5 m, 5 m, 10 m i 33 m. Mieści w sobie 2 500 000 litrów źródlanej wody, bez zapachu chloru, w temperaturze 33°C. Z poziomu 10 m dostępne są 2 dzwony powietrzne ze stale odnawianym powietrzem.

Programy lądowe
W Belgii warte uwagi są cztery miasta Bruksela, Brugia, Antwerpia i Gandawa. W Brukseli większość atrakcji skupiona jest przy placu Grand Place, który oferuje oryginalną, piękną architekturę i wyjątkowy klimat miejsca. Warto zakosztować tu frytek, czekoladek, gofrów i lokalnego piwa. Kolejne miasta to Antwerpia, która była kiedyś jednym z głównych portów Europy (rozmach widać do dziś) oraz Brugia gdzie możemy podziwiać kanały, malowniczą architekturę oraz parki. Kolejnym obowiązkowym punktem jest Gandawa – kwintesencja miasta średniowiecznego. Średniowieczna zabudowa i układ miasta oraz widok trzech gotyckich wież przenoszą nas w klimat tamtych czasów.

Klimat i pory roku
Belgia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego z ciepłym latem i dość chłodną zimą. Im dalej na południe, tym na ogół wyższa temperatura. Średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu 2-3°C, w lipcu 16-18°C.

Zdrowie

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych ani wymogu szczepień. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna.

Język
Belgia podzielona jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką.

Waluta

Walutą jest euro (EUR)

Prąd

Elektryczność: 230V/50Hz.