Belize

flag_Belize
Małe państwo ze swoją stolicą w Belmopan graniczy na północy z Meksykiem, na zachodzie i południu z Guatemalą na wschodzie z zatoka Hondurasu. Aż do IX wieku na terenie dzisiejszego Belize żyli Majowie. Ślady tego indyjskiego pochodzenia są widoczne w wielu częściach Belize, chociaż większość ludności ma afrykańskie korzenie. Teren jest raczej płaski, jedynie w środkowej części południa kraju wznoszą się góry. W środkowej części znajduje się tropikalny las deszczowy przez który nie można się przedrzeć. Jednak największe wrażenie robią rafy koralowe, które stanowią największy system raf Oceanu Atlantyckiego i całej północnej półkuli. Rozciągają się na długości ponad 260 kilometrów od półwyspu Jukatan aż do zatoki Hondurasu

Nurkowanie
Miejsca nurkowe wokół bariery rafowej Belize składają się z pięknie porośniętych stromych skał, ogrodów koralowych ciągnących się do najbardziej znanego miejsca Blue Hole. Ten cud natury był wcześniej podziemną jaskinią, która zawalając się pozostawiła głęboki na 135 metrów krater. W tym najbardziej znanym miejscu nurkowym Belize, podziwianym już przez Jacques Cousteau roi się od rekinów i żółwi. Nie należy się jednak nastawiać na spotkania z tymi pięknymi mieszkańcami morza przez cały czas. Pozostałe miejsca nurkowe Belize wyróżniają się dobrą albo bardzo dobrą widocznością oraz dużą ilością gąbek, korali i wielu gatunków ryb występujących w tym rejonie.

Klimat i pory roku
Belize przez cały rok pozostaje pod wpływem północno-wschodnich pasatów. Wysokie temperatury i duża wilgotność złagodzone są przez karaibskie wiatry. Pora deszczowa trwa od czerwca do października. Od połowy września do końca października mogą tu występować tropikalne huragany.

Zdrowie

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych ani wymogu szczepień profilaktycznych. Tak jak w całym regionie, nie należy pić nieprzegotowanej wody. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony.

Język
Językiem urzędowym jest angielski.

Waluta

W Belize walutą obowiązującą jest dolar belizyjski 1 Bz$ = ok. 1,5 PLN.

Prąd

Gniazdka w standardzie amerykańskim.

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: listopad 2010, listopad 2011.