Borneo Malezja

flag_Borneo Malezja
Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na kuli ziemskiej, jednak tylko czwarta jej część należy do Malezji. Mały Sułtanat Brunei oraz Indonezja dzielą między sobą pozostałą część wyspy. Sabah ze stolicą w Kota Kinabalu i wyspy Sipadan, Mabul oraz Layang Layang zlokalizowane są w północnej części Borneo. Góra Kinabalu, niedaleko Kota Kinabalu, zaprasza turystów na szczyt 4101 m nad poziomem morza otoczony tropikalnym lasem deszczowym, będący parkiem narodowym. Parki Narodowe i rezerwaty dla zwierząt ściągają wielu miłośników przyrody równie skutecznie jak piękne plaże i wyspy.

Nurkowanie
Miejsca nurkowe wokół Borneo oferują właściwie wszystko, co porusza serca nurków. Różnorodność gatunków, duże ryby, żółwie, strome skały, wiele organizmów makro i dużo, dużo więcej, to wszystko zobaczy każdy, kto zdecyduje się nurkować wokół Borneo. Temperatura wody wynosi od 26°C do 29°C.

Programy lądowe
Niedaleko Kota Kinabalu znajduje się Park Narodowy z najwyższym szczytem w południowo- wschodniej Azji, Mt. Kinabalu. Można się wybrać na jednodniowe lub kilkudniowe wyprawy na górę. Istnieje możliwość podziwiania piękna przyrody w tym rejonie. Rafting i odwiedzanie jaskiń, to kolejna interesująca propozycja na spędzenie wolnego czasu. Wyprawa nad rzekę Sepilok, to możliwość poczucia prawdziwej atmosfery lasów deszczowych. Najbardziej warta odwiedzenia jest jednak szkoła orangutanów.

Klimat i pory roku
Na Borneo panuje ciepły, tropikalny klimat z dużą wilgotnością powietrza. Temperatury przez cały rok wahają się między 22°C w nocy a 34°C w dzień. Nie ma wyraźnego podziału na porę deszczowa i suchą, zawsze może dojść do mocnych opadów deszczu, jednak nie mają one wpływu na nurkowanie.

Zdrowie
Dla turystów przyjeżdżających z Europy Środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. W lasach tropikalnych Borneo występuje malaria, jednak centra turystyczne zazwyczaj są bezpieczne. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina i żółtaczce typu A i B. Polecamy jednocześnie wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego.

Język
Językiem oficjalnym jest bahasa malezyjska. Wielu malezyjczyków posługuje się i rozumie po angielsku.

Waluta
Walutą Malezji jest ringgit; 1 MYR=1,04 PLN. W wielu miejscach akceptowane są czeki podróżne i karty kredytowe. Często przy płaceniu kartą należy spodziewać się doliczenia kilku procent do ceny.

Prąd
220 V, konieczny jest amerykański adapter do kontaktów.

Zobacz zdjęcia z wyjazdów: październik 2010.