Brazylia

Brazylia to piąte co do wielkości państwo na świecie i zarazem największy kraj Ameryki Południowej. Ze względu na swoją rozległość Brazylia rozpościera się w trzech, a jeśli policzy się wyspę grup Fernando de Norohna, to w czterech strefach czasowych. Około 90% ze 156 milionów mieszkańców mieszka w aglomeracjach położnych nad wybrzeżem. Ludność jest bardzo młoda. Tylko około 6% mieszkańców ma powyżej 65 lat. W Brazylii przeważają głęboko wierzący katolicy. Brasilia to pierwsza i jedyna nowo wybudowana stolica, która od 1987 roku jest centrum kulturowym. Jest to jedno z najpiękniejszych państw na świecie z zapierającymi dech w piersiach wodospadami, tropikalnymi lasami deszczowymi, plażami z marzeń i pełnymi pogody ducha ludźmi. Brazylia należy do krajów o największym bogactwie zwierząt i roślin. W Amazonii żyje 1500 gatunków ptaków, 55 000 ssaków i większość owadów występujących na ziemi.

Nurkowanie
Na długim na około 7500 km wybrzeżu Atlantyku znajdują się najlepsze miejsca nurkowe Brazylii. Fernando de Norohna to grupa wysp pochodzenia wulkanicznego, składająca się z 21 wysp, oddalonych o około 350 km od wybrzeża Natal. Ze swoimi przejrzystymi wodami (widoczność do 40 metrów) i bogatym życiem morskim (230 gatunków ryb, 15 gatunków korali) ten Archipelag jest idealnym celem podróży dla nurków. Fernando de Norohna oferuje nurkom różne miejsca nurkowe. Głębokie nurkowanie, nurkowania na wrakach, w prądach, tu prawie wszystko jest możliwe. Głębokość nurkowania wynosi od 9 do 63 metrów. Wrak Corvetta Ipiranga V 17 to jeden z najbardziej spektakularnych wraków na całym świecie. Na Noronha można nurkować przez cały rok. W czasie pory deszczowej (kwiecień- sierpień) odwiedzane są głównie miejsca nurkowe na południowym wybrzeżu. W 1988 roku grupa wysp została przekształcona w Morski Park Narodowy. W zatokach podziwiać można rankiem tuziny, a nawet setki delfinów. Na plażach żółwie składają swoje jaja.

Programy lądowe
Brazylia oferuje wiele możliwości podróży. Można odwiedzić Amazonię, największy rejon lasów deszczowych i ekosystem na ziemi. Przyjacielskie plemiona Indian, jedyna w swoim rodzaju fauna i flora czeka na Państwa. Rio de Janeiro, miasto z niebiańską plażą Copacabana to więcej niż karnawał i samba. Królewskie pałace, różne muzea, kościoły, klasztory, dzielnica artystów Santa Tereza lub kolorowy Salvador de Bahia, centrum afro- brazylijskiej kultury. Brazylia jest bardzo różnorodna. Odwiedziny w starym kolonialnym mieście jak np. Sao Joao jest tak samo możliwe jak podążanie śladami poszukiwaczy złota.

Klimat i pory roku
Brazylia to całoroczny cel podróży. Pora deszczowa na północy trwa od stycznia do kwietnia, na północnym- wschodzie od kwietnia do czerwca, a w Rio/Sao Paulo od listopada do marca. Od października do kwietnia panują w Rio, Salwador a także na południu tropikalne temperatury zaczynające się od 30ºC. Podróże do Amazonii są szczególnie piękne od maja do października, kiedy jest w miarę sucho i przyjemnie ciepło. W trakcie brazylijskiej zimy (od kwietnia do września) w południowej części kraju przydadzą jesienne ubrania. Pora deszczowa na wyspach Fernando de Noronha trwa od lutego do lipca.

Zdrowie

Nie istnieją szczepienia obowiązkowe, bez których nie zostaniemy wpuszczeni na teren Brazylii. Jeśli mamy zamiar spędzać czas w strefie wiecznie zielonych lasów równikowych warto zaszczepić się na żółtą febrę oraz posiadać leki przeciwmalaryczne. Zaleca się także szczepienie na dur brzuszny i cholerę. W okresach deszczowych w Brazylii wzrasta liczba zachorowań na dengę.

Język
Językiem oficjalnym jest portugalski.

Waluta

Walutą Brazylii jest Real(BRC), preferowaną kartą płatniczą jest karta VISA.


Prąd

W Brazylii nie ma ujednoliconej sieci elektrycznej. W różnych stanach występują różne napięcia i częstotliwości prądu. Planując korzystanie z elektryczności trzeba zaopatrzyć się we właściwy zasilacz.