Chorwacja

Chorwacja leży w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, a od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Niepodległość uzyskała w 1991 roku, odłączając się od Jugosławii.

Nurkowanie
Część Morza Adriatyckiego należąca do Chorwacji jest uważana za jeden z najlepszych na świecie rejonów, jeśli chodzi o nurkowanie. Słynny oceanograf i podróżnik Jacques-Yves Cousteau powiedział kiedyś, że miejsca do nurkowania wokół Dubrovnika są jednymi z najpiękniejszych i najciekawszych, jakie kiedykolwiek odwiedził. Natomiast wyspa Hvar znana jest głównie dzięki bogatemu życiu podwodnemu, licznym grotom, jaskiniom i skalnym szczelinom, a także dzięki wrakom statków z okresu drugiej wojny światowej.
W rejonie Istrii znajdziesz mnóstwo wraków statków – półwysep był główną trasą nawigacyjną, prowadzącą do północnych Włoch. Inne ciekawe rejony nurkowe to: Kvarner, Split oraz Zadar.

Programy lądowe
Chorwacja to idealny cel podróży dla wszystkich, którzy oprócz pięknych krajobrazów, krystalicznie czystego morza i urokliwych zatoczek, zainteresowani są również poznaniem bogatej historii tego kraju, jego zabytków i kultury. Warto odwiedzić  Dubrovnik nazywane przez wielu Perłą Chorwacji. Turyści odwiedzający to miejsce mogą odnieść wrażenie, jakby znaleźli się w  muzeum pod gołym niebem, tak żywa i bliska jest tutaj przeszłość Chorwacji. Dubrownik został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Godne uwagi są również takie miasta jak Zagrzeb (stolica Chorwacji) wraz ze starówką, Pula, Rabac oraz Trogir. W Chorwacji znajdują się liczne Parki . Do najbardziej atrakcyjnych z pewnością należy Narodowy Park Krka, położony w Dalmacji, z licznymi wodospadami (najwyższy 84 m wysokości). Od 20 lat znajduje się na liście UNESCO. Warto również zobaczyć Narodowy Park Brijuni czy też Narodowy Park Mljet zajmujący powierzchnię 10 900 ha Gór Dynarskich.

Klimat i pory roku
W zasadzie Chorwacja to kraj charakteryzujący się klimatem umiarkowanym, szczególnie w swojej kontynentalnej części, chociaż temperatury są tu o kilka stopni wyższe niż w Polsce.
Natomiast zupełnie inaczej jest na wybrzeżu. Panuje tam klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30°C, minimalna ok. 20°C. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0°C śniegu właściwie nie ma.

Zdrowie
Chorwacja  należy do krajów bezpiecznych, nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Językiem urzędowym jest chorwacki.

Waluta
Jednostką monetarną w Chorwacji jest Kuna (Kn, HRK) podzielona na 100 lip. Jednakże w  euro można zapłacić wszędzie i za wszystko. Generalnie obowiązuje niepisana zasada, iż kun używa się do codziennych wydatków, natomiast grubsze płatności rozlicza się w euro, choć oczywiście każdy przyjmie i zapłatę w walucie chorwackiej.

Prąd
220 v, 50 Hz.