Czarnogóra

Czarnogóra położona jest u wybrzeży Morza Adriatyckiego, graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Została przyjęta do Organizacji Narodów Zjednoczonych, jako 192 członek tej organizacji. W Czarnogórze przeważającą część powierzchni zajmują tereny górzyste m.in. Dumitor i Lovćen. W tym pierwszym znajduje się najwyższy szczyt państwa – Bobotov Kuk o wysokości 2522 m n.p.m. Niewielkie skrawki terenów nizinnych są u wybrzeży i nad Jeziorem Szkoderskim (Skadarsko) . Jednak najniższym punktem Czarnogóry jest wybrzeże Adriatyku.

Nurkowanie
Nurkowania z łodzi na nurkowiskach wzdłuż wybrzeża w okolicach Baru. Skaliste wybrzeże Adriatyku, groty, jaskinie, podwodne kaniony, wypiętrzone skały, wraki i krystalicznie czysta, chłodna woda. Wśród najciekawszych wraków znajdziemy: francuski niszczyciel Dague z I wojny światowej – głębokość 18 m, transportowiec włoski Quinto – z II wojny światowej – głębokość 32 m, transportowiec Carola – I wojna – głębokość 17 m, transportowiec Goritia – I wojna – głębokość 16 m. Sceneria nie ustępująca Cenotom Meksykańskim. Rukavica – daleko od brzegu znajdziemy podwodne wypłycenie z pionowymi ścianami. Miejsce bardzo bogate we florę i faunę np. hiszpańskie tancerki, czy jeżowce.

Programy lądowe
Czarnogóra posiada niewątpliwie dużo walorów turystycznych i stanowi wspaniałe miejsce na wymarzone wakacje. Warto odwiedzić tu malownicze Góry Dynarskie, klasztory prawosławne oraz liczne zabytki będące pozostałościami po czasach rzymskich i Bizancjum. To właśnie w Czarnogórze znajdziemy podobnie jak w Chorwacji wiele starych średniowiecznych miasteczek takich jak Budva, czy Svetim reprezentujące śródziemnomorską architekturę. Interesującą miejscowością jest także Kotor, które jest wpisane do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, gdzie morze sąsiaduje z górami a bogactwo zabytków sakralnych i rzymskich przytłacza swoją ilością.

Klimat i pory roku
Dominującym klimatem Czarnogóry jest klimat podzwrotnikowy oraz w pasie przybrzeżnym śródziemnomorski. To właśnie tam turyści mogą znaleźć nadmorskie kąpieliska z przepięknymi plażami oraz wąskie uliczki miasteczek i nadbrzeża zachęcające do wędrówek. Występująca tu roślinność śródziemnomorska taka jak palmy, cyprysy i figowce z pewnością dodają uroku temu miejscu.

Zdrowie

Czarnogóra należy do krajów bezpiecznych, nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Językiem urzędowym jest serbsko-chorwacki.

Waluta

W Czarnogórze zostało wprowadzone EUR.

Prąd

220 v, 50 Hz.