Egipt

Egipt położony jest w północno – wschodniej Afryce, obejmując także należący do Azji półwysep Synaj. Od północy otaczają go wody Morza Śródziemnego, natomiast od wschodu Morze Czerwone. Na północnym – wschodzie Egipt graniczy z Izraelem oraz strefą Gazy, na południu z Sudanem, natomiast na zachodzie z Libią. Egipt jest krajem pustynnym. W zasadzie tylko dolina i delta Nilu stanowią oazę pomiędzy pustynnymi terenami. Tylko półwysep Synaj, oddzielony od delty Nilu Kanałem Sueskim, jest obszarem wyżynno – górzystym. Właśnie tutaj, znajduje się najwyższy szczyt Egiptu, czyli Góra Świętej Katarzyny i dobrze znana z Biblii Góra Synaj.

Nurkowanie
Temperatura wody waha się w granicach 20°C do 32°C. Widoczność w morzu osiąga 30 m, warunki do nurkowania są tu wspaniałe przez cały rok. Przy Riwierze Morza Czerwonego spoczywa ponad 90 wraków statków. Egipska Riwiera znana jest z setek raf koralowych dostępnych zarówno dla początkujących i doświadczonych nurków, jak również dla uprawiających snorkeling. Rafy te z przepiękną fauną i florą, są dostępne zarówno z brzegu oraz z łodzi. Korale Morza Czerwonego nie są uszkodzone gdyż nie przeprowadzano tu połowów ryb przy użyciu dynamitu. Wysokie góry nad Zatoką Akaba schodzą 180 m w głąb morza. Bogactwo fauny i flory na rafach koralowych, ciągnących się w pobliżu wybrzeża aż po granicę z Sudanem zaspokoi potrzeby nawet wybrednych nurków. Wszystko to sprawiło, że Egipt jest jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc nurkowych na świecie.

Programy lądowe
Egipt to dziedzictwo faraonów z niezliczonymi piramidami, świątyniami i grobowcami, rejs statkiem po Nilu oraz fascynacja starożytnym świadectwem jednej z pierwszych cywilizacji ludzkości. Hurghada jest znakomitym punktem wypadowym dla całodziennych wycieczek do Luxoru z wizytą w Dolinie Królów i w świątyniach w Karnak. Jazda na wielbłądach podczas zachodu słońca, wizyta na Górze Mojżesza i w klasztorze Świętej Katarzyny bądź pustynne safari w samochodzie terenowym.

Klimat i pory roku
Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Panują tu korzystne warunki klimatyczne, przez cały rok świeci słońce (w najchłodniejszym miesiącu lutym temperatura powietrza ok. 25°C, a wody w morzu ok. 22°C, w sierpniu – temperatura powietrza wynosi ok 30°C, a wody do ponad 30°C). Niska wilgotność powietrza pozwala na znoszenie takich temperatur. Opady deszczu należą tu do rzadkości, suche i ciepłe powietrze jest tu we wszystkich porach roku.

Zdrowie

Zaburzenia przewodu pokarmowego „zemsta faraona” mogą dotknąć niektórych turystów z uwagi na zmianę klimatu i flory bakteryjnej.

Język
Językiem narodowym jest arabski najczęściej używane nubijski, angielski oraz francuski.

Waluta

Walutą jest funt egipski, polecamy zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie.

Prąd

220 V.