Fiji

Fiji to największy i najważniejszy kraj Oceanu Południowego. Może się pochwalić pięknymi krajobrazami, wielorakością kultur i różnorodnością atrakcji. Wyspy mają piękne, białe, piaszczyste plaże i rafy koralowe. Niektóre wyspy mają nadal na swoim terenie tropikalne lasy deszczowe z rzadkimi ptakami i wspaniałymi wodospadami. W tej dawnej brytyjskiej kolonii głównym źródłem dochodu poza turystyką jest uprawa trzciny cukrowej. Można tu znaleźć wszystko od luksusowych kompleksów wypoczynkowych do prostych kwater. Każdy odwiedzający Fidżi, powinien obejrzeć narodowe tańce ludowe, spróbować narodowego napoju Kavy i spróbować jedzenia przygotowanego w tradycyjnym piecu ziemnym.

Nurkowanie
Nurkowie uważają Fidżi za królestwo miękkich koralowców. Niewiele jest na świecie miejsc równie kolorowych jak podwodne rafy Fidżi. Podczas każdego nurkowania można spotkać dowolny gatunek ryby zamieszkującej rafy. Rafy wokół Taveuni są najlepszym miejscem do nurkowania na Fidżi. Większość z nich jest na Rainbow Reef: 30 kilometrowej rafie w cieśninie Somosomo pomiędzy Taveuni i Vanu Levu. Wszystkie miejsca nurkowe przepełnione są koralami tworzącymi wspaniałe krajobrazy. Rafy wysp Mamanuca i Yasawa również warte są odwiedzenia. Temperatura wody utrzymuje się w granicach 26° do 30°C.

Programy lądowe
Taveuni, mająca około 470 km kwadratowych, pokryta jest palmami kokosowymi. Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego a do tego jest niezwykle piękna. Nad wszystkim góruje drugi co do wielkości szczyt kraju: Uluinggalau. Mierzy on 1241 metrów nad poziomem morza. Główną wyspą archipelagu jest Viti Levu, gdzie znajduje się stolica Suva. Wyspa ma niesamowity, górzysty krajobraz a jej punktem centralnym jest najwyższa góra Fidżi Tomaniiyi 1324 m n.p.m.

Klimat i pory roku
Na Fidżi panuje klimat tropikalny a temperatury wahają się między 27°C a 34°C w ciągu roku. Sezon od marca do listopada to najmniejsza suma opadów i te właśnie miesiące są najlepsze dla turystów. Podczas reszty roku opady są częste i w większości przypadków w formie ulew. W tym okresie często występują tropikalne burze.

Zdrowie

Dla osób przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań w kwestii szczepień. Na Fidżi nie ma malarii. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B.

Język
Na Fidżi językiem oficjalnym jest angielski. Większość Hindusów mówi w swoim języku ojczystym.

Waluta

Lokalną walutą jest dolar fidżi, stanowiący równowartość około 2 PLN. W wielu miejscach można płacić kartami kredytowymi i czekami podróżnymi.

Prąd

240 V, 50 Hz; wymagane są adaptery z trzema bolcami.