Filipiny

Filipiny ze swoimi 7100 wyspami są drugim największym państwem położonym na wyspach. Wiele wysepek kusi gości swymi niezliczonymi plażami i palmami. Kraj był niegdyś pod silnym wpływem Hiszpanii, więc na wyspach do dnia dzisiejszego dominuje wiara katolicka. Boże Narodzenie, a w szczególności Wielkanoc, są świętami narodowymi. Największe narodowe dziedzictwo, jakim są „jeepney”, kolorowa i bogato przystrojona taksówka, opiera się na amerykańskim Jeep-ie. W każdej wiosce przygotowana jest specjalna arena dla narodowego sportu – walki kogutów. Krajobraz Filipin jest bardzo urozmaicony, począwszy od wulkanicznych skał aż do tropikalnych lasów. Na gości czeka przebogata flora i fauna jak również wspaniałe rafy koralowe. Bardzo ciekawie można spędzić czas nawet na plaży.

Nurkowanie
Pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość gatunków ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha. Miłośnicy nurkowania wrakowego również znajdą tu coś dla siebie. W zatoce Coron można nurkować na japońskich wrakach z drugiej wojny światowej. Najpiękniejsze nurkowania wokół Cebu są po zachodniej stronie wyspy Moalboal. Obok stromych i cudownie porośniętych ścian, są tu piękne ogrody koralowe z ogromną ilością gatunków ryb oraz dobre miejsca do obserwacji rzadkich, wielkich gatunków ryb wokół wyspy Malapascua. Szczególnie atrakcyjne miejsca znajdują się wokół wyspy Pescador i Monad Shoal, niedaleko Malapascua, gdyż można spotkać kosogony i manty. W tym regionie leży kilka ciekawych wraków. Szczególną atrakcją jest wyspa Gato. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy jest okres od listopada do maja. Woda ma temperatury tropikalne, które wahają się w granicach 26º-30ºC w ciągu roku.

Programy lądowe
Filipiny są państwem wyspiarskim na obszarze którego jest wiele do zobaczenia. Góry na północy wyspy Luzon i gigantyczne terasy ryżowe są warte szczególnej uwagi. Wyspa Bohol znana jest Czekoladowego Wzgórza, na które można bez problemu wybrać się w ciągu całodniowej wycieczki rozpoczynającej się z Alona Beach. Warto odwiedzić Wyspę Calauit na północy Palawan, gdzie prezydent Marcos usiłował stworzyć park narodowy dla dużych afrykańskich gatunków. Jest tu idealne środowisko dla żyraf, zebr i antylop.

Klimat i pory roku
Klimat jest gorący i wilgotny przez cały rok. Temperatury, w zależności od pory roku, wahają się od 25ºC w nocy do 35ºC w dzień. Najgorętszy sezon jest od marca do kwietnia, natomiast pora deszczowa różnej intensywności opadów zależnie od regionu, trwa od czerwca do września. Podczas pory deszczowej mogą pojawić się tropikalne cyklony, szczególnie na terenie prowincji północnych (Luzon, Mindoro).

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy nie ma wymagań dotyczących szczepień. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B.

Język
Językiem oficjalnym jest Tagalog. Na wyspach mówi się w wielu lokalnych narzeczach. Niemal wszyscy Filipińczycy mówią po angielsku i nie ma problemów z porozumieniem się.

Waluta

Walutą lokalną jest peso 1 PHP=0,076 PLN. Zaleca się posiadanie gotówki w dolarach lub czeków podróżnych.

Prąd

220 V. Konieczny jest adapter do amerykańskich gniazdek

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: luty 2012.