Galapagos

Galapagos to wulkaniczny archipelag leżący około 1000 kilometrów na zachód od wybrzeża Ekwadoru, na środku Pacyfiku. Niemal całą jego powierzchnię obejmuje park narodowy, przyciągający miłośników przyrody i zwierząt z całego świata. Tu właśnie mają swój dom słynne legwany, wielkie żółwie i dziesiątki tysięcy ptaków morskich. Galapagos znane jest również ze swych lokalnych gatunków ptaków, które miały swój zarodek właśnie na tych wyspach. To właśnie tutaj Karol Darwin opracował swą Teorię Ewolucji.

Nurkowanie
Miejsca nurkowe wyspy Galapagos uchodzą za najlepsze na świecie rewiry dużych ryb. Do największych atrakcji zaliczają się szkółki rekinów młotów, inne gatunki rekinów, lwy morskie i wiele żółwi morskich. Wywierające niesamowite wrażenie formacje lawy na wyspie osadziły się pod wodą i tworzą wspaniały, pięknie porośnięty krajobraz. Do najciekawszych miejsc nurkowych należą: Wolf i Darwin – słynące z obfitej obecności rekinów młotów. Dodatkowo można natknąć się tu na orlenie, manty, lwy morskie, żółwie, przy odrobinie szczęścia zobaczymy orki, rekina wielorybiego, tygrysiego i merlina. Temperatura wody waha się między 18ºC a 23ºC.

Programy lądowe
Unikatowy krajobraz i dzika przyroda Galapagos mogą zachwycić niejednego. Każda z wysp ma innych mieszkańców: lwy morskie, pingwiny, albatrosy, pelikany, legwany, jaszczurki i wielkie żółwie. Warto również odwiedzić stację badawczą Karola Darwina w Puerto Ayora.

Klimat i pory roku
Wyspy leżą dokładnie na równiku – można je odwiedzać przez cały rok. Największy wpływ na klimat mają wiatry. Od stycznia do czerwca wieje wiatr z północnego wschodu utrzymując temperaturę na przyjemnym poziomie 24ºC – 28ºC. Prąd panamski z północy powoduje, że woda również ma temperaturę wahającą się między 24ºC a 28ºC. W tym czasie występują częste przelotne deszcze. Zimny prąd Humboldta i południowo-wschodnie wiatry mają największy wpływ w okresie między lipcem a grudniem. Temperatury powietrza zawierają się w granicach 20ºC – 26ºC. Na wyspach często pada, podczas gdy wybrzeża pozostają suche.

Zdrowie

Aktualnie nie ma żadnych wymagań w kwestii szczepionek. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B.

Język
Językiem oficjalny jest język hiszpański. Na statkach obowiązuje język angielski.

Waluta

Walutą obowiązującą na terenie Ekwadoru jest dolar amerykański (od 12 sierpnia 2000r). 1USD = 25000 Sukrów (poprzednia oficjalna waluta Ekwadoru). W obiegu jest wiele podrobionych banknotów, a banki i sklepy z reguły nie przyjmują banknotów 50- i 100-dolarowych. Należy wziąć to pod uwagę, zabierając ze sobą gotówkę. W wielu miejscach przyjmowane są karty kredytowe i czeki podróżne.

Prąd

110 V, wymagany jest amerykański adapter do kontaktu.

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: listopad 2013, zdjęcia podwodne 2013.