Grecja

Grecja to kraj położony w południowo – wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami, Albanią, Republiką Macedonii, Bułgarią  oraz Turcją. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego oraz Śródziemnego. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 1400 wysp, w tym 227 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady, i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2917 m n.p.m. Olimp.

Nurkowanie
Grecja to raj dla nurków. Skaliste, ciągnące się 14 000 km greckie wybrzeże oferuje przepiękną czystą wodę i bogate życie podwodne. Najlepsze warunki do nurkowania znajdują się na wyspie Chalkidiki, w rejonie Riwiery Olimpijskiej i na Krecie. Na wyspie Rodos najbardziej znanym miejscem do nurkowania jest Kalithea, gdzie można nurkować w podmorskich jaskiniach. Można  tam oglądać piękne stalagmity i stalaktyty, oraz inne formy wyrzeźbione na suficie przez słoną wodę. Wokół rafy spotykamy: graniki, ośmiornice, homary, tuńczyki, mureny, jak również ukwiały, dużą różnorodność gąbek i muszli.

Programy lądowe
Grecja to jeden z najpiękniejszych regionów Europy – „kraj słońca, bogów i oliwek”. Kraj, w którym można spędzić niezapomniane wakacje. Na przybywających do tego kraju czekają bajkowe plaże, niezawodne słoneczne lato, nocne kluby, zabytki i przepiękna przyroda. Miejsca, które na pewno warto podczas podróży do Grecji odwiedzić: Ateny, Tessaloniki, Korynt, Olimpia, Athos, Meteora i wiele innych. Podziwiać tu możemy: teatr Dionizosa, świątynię Zeusa Olimpskiego, Stadion Olimpijski czy Akropolis. Kreta oferuje turystom malowniczy krajobraz, dziewiczą naturę, długie plaże, dużą ilość zabytków historycznych oraz wspaniałą kuchnię grecką. Domy na tej wyspie są przeważnie koloru biało-niebieskiego, co podkreśla niezapomnianą atmosferę tego obszaru.

Klimat i pory roku
Gorąca, sucha pogoda w ciągu sześciu miesięcy letnich i wilgotne, łagodne zimy charakteryzują śródziemnomorski klimat Grecji. Od kwietnia do września, na południu i w centrum lądu nie pada deszcz. Dopiero pod koniec lata pojawiają się krótkie, ale dość intensywne deszcze, po których nadchodzi ustabilizowana pogoda. Najlepszymi miesiącami na podróż do Grecji są maj i czerwiec, gdy nie ma jeszcze największych upałów. Średnie temperatury wynoszą 25 – 35°C. Wody najcieplejsze są w sierpniu i wrześniu, ich średnia temperatura wynosi 25°C.

Zdrowie
Nie wymaga się szczepień ochronnych. Woda z kranu  jest czysta i praktycznie można ją pić bez przegotowania.

Język
Językiem urzędowym jest grecki.

Waluta
Walutą jest euro (EUR)

Prąd
220-230 V

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: czerwiec 2012.