Gwatemala

Gwatemala (Republica de Guatemala) to państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego. Gwatemala jest pięknym krajem o zróżnicowanym krajobrazie wulkanów, lasów deszczowych, który słynie z niesamowitej kawy, przyjaznych ludzi i bogatej kultury Majów.

Nurkowanie
Gwatemala dla większości nurków nie jest miejscem docelowym do nurkowania. Najczęściej wybierają oni Belize czy Honduras. Jednak można tu ponurkować wokół Livingston na Karibskim wybrzeżu  i w Puerto Barrios u wybrzeży Pacyfiku, jak również w Jeziorze Atitlan. W jednym z najpiękniejszych jezior na świecie, w otoczeniu gór i wulkanów, można zobaczyć podwodne formacje lawy i zatopione drzewa. Jest również kilka wraków u południowych wybrzeży Gwatemali w pobliżu Lisas Las. Można tam napotkać na migrujące humbaki i szare delfiny. Najlepszy czas do nurkowania to okres od grudnia do maja.

Programy lądowe
Gwatemala oferuje do zwiedzania wspaniałe pozostałości po kulturze starożytnych Majów, jak również inne wyjątkowe miejsca. Miłośnicy historii mogą zachwycić się doskonale zachowanym stylem i architekturą kolonialną w jednym z najbardziej urokliwych miast Gwatemali – Antigua. Jego najbardziej rozpoznawanym widokiem jest majestatyczny wulkan Volcan de Agua. Wśród miejsc związanych z kulturą starożytnych Majów, najbardziej znanym miejscem jest Tikal. Zarówno przybysze jak i miejscowi są zdania, że Tikal jest jednym z największych urbanistycznych osiągnięć prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Warto przepłynąć rzeką Rio Dulce „Słodka rzeka”, która wije się przez malownicze wąwozy, gdzie można wypatrzeć  białe czaple, papugi a nawet i jaguara. W miasteczku Livingston godne uwagi są piękne wodospady Los Siete Altares.

Klimat i pory roku
Gwatemala położona jest w zasięgu klimatu podrównikowego wilgotnego na Nizinie El Peten i klimatu równikowego wilgotnego na wybrzeżu karaibskim. Pora deszczowa trwa od maja do października, natomiast na wybrzeżu od maja do grudnia. Występują trzy piętra klimatyczne: gorące do 600 m n.p.m.- 23 – 26°C; umiarkowane 600 – 1800 m n.p.m. – 17-20°C i zimne powyżej 1800 m n.p.m. –  poniżej 17°C

Zdrowie
Szczególne zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne nie występują. Nie są wymagane szczepienia ochronne. Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach.

Język
Językiem urzędowym jest hiszpański

Waluta
Oficjalną walutą Gwatemali jest 1 quetzal (Q) = 100 centavos. W większych hotelach i sklepach akceptowane są karty kredytowe. Warto mieć przy sobie dolary amerykańskie w gotówce

Prąd
120 V/60 Hz; wymagany jest amerykański adapter do gniazdek.

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: listopad 2010, listopad 2011.