Hiszpania


Hiszpania to największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem oraz z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą. W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym oraz Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim.

Nurkowanie
Większość nurkowań skupia się na rejonie wysp. Do najpopularniejszych należą Wyspy Medes. Jest to grupa 7 wysepek stanowiących wraz z otaczającym je obszarem wodnym strefę chronioną – status parku narodowego. To co stanowi wartość tego miejsca jest nieprawdopodobnie bogaty biotop, nagromadzenie wielu gatunków fauny i flory w jednym miejscu. W wodach u wybrzeży Famary i wysepek należących do Lanzarote można zobaczyć skalne ściany pokryte koralem, kolonie ośmiornic, wielkie ławice rozmaitych gatunków ryb i barwną florę morską. Przejrzystość wody, największa latem i jesienią, przeważnie pozwala widzieć na odległość 25–30 metrów.

Programy lądowe
Barcelona to miasto hojnie obdarowane przez genialnego architekta Antonio Gaudiego, którego budowle zawsze są na pograniczu rzeczywistości i bajki – stwarzają niezwykły, magiczny klimat. Najbardziej znana jest Sagrada Familia, ogromna świątynia, która mimo, że jeszcze nie została ukończona, elektryzuje turystów i już jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć klasztor Montserrat – oddalony około 40 km na zachód od Barcelony masyw górski. Godny uwagi jest Gibraltar. Jest tak blisko Afryki, że w nocy, jeśli nie ma mgły można ujrzeć światła latarni w Maroko, a w ciągu dnia przepiękną afrykańską ziemię. Przy samych plażach rozlegają się góry oraz lasy z bardzo egzotycznymi drzewami. Można się poczuć jak na innym kontynencie. Toledo to dawna stolica Hiszpanii, położona w Kastylii-La Manchy, krainy wiatraków, z którymi walczył Don Kichot. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast, jego starówka figuruje na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.

Klimat i pory roku
Klimat Hiszpanii z uwagi na warunki geograficzne jest bardzo zróżnicowany, od oceanicznego na północnym-zachodzie, po śródziemnomorski na południu i wschodzie, z kontynentalnym w środku półwyspu i alpejskim, oczywiście w górach (wysokie partie Sierra Nevada i Pirenejów). Na Wyspach Kanaryjskich klimat jest subtropikalny. Hiszpania to kraj o umiarkowanej temperaturze, w ciągu roku na poziomie morza to średnio 14-20°C.

Zdrowie

Hiszpania należy do krajów bezpiecznych, nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Oficjalny język to hiszpański, czyli kastylijski. Jest ciągle żywych kilka języków regionalnych, z nich najważniejszy to kataloński, używany na wschodzie.

Waluta

Walutą jest euro (EUR)

Prąd

230 V/50 Hz.