Honduras

Republika Hondurasu jest jednym z największych państw Ameryki Środkowej. Kraj składa się głównie z pasm górskich należących do pasma Kordylierów. Na południu Honduras graniczy (na długości 64 km) z Pacyfikiem. Na północy na długości 600 km kraj ograniczony jest morzem Karaibskim. Tutaj żyje większość z 7 milionów mieszkańców Hondurasu. W pobliżu wybrzeża karaibskiego leżą wyspy Bay, które ze swoimi wspaniałymi plażami i kolorowymi rafami stanowią ulubione miejsce urlopowe wielu nurków. Kultura Hondurasu naznaczona jest hiszpańskimi korzeniami, mimo tego, ulubione miejsca turystyczne, jak np. ruiny miasta Copan, są pochodzenia indiańskiego. Zachód kraju, razem ze stolicą Tegucigalpa należy do terenów gdzie w I w. p. n. e. było królestwo Majów.

Nurkowanie
Najlepsze miejsca nurkowe Hondurasu znajdują się na karaibskiej stronie przy wyspach Bay. Grupa wysp zwana również Islas de Bahia oddalone są o 65 km od karaibskiego wybrzeża Hondurasu. Miejsca nurkowe wysp Bay mają wszystko co może interesować nurka, od stromych ścian opadających na głębokość 65 metrów przez płytkie ogrody koralowe aż do wraku statku handlowego Jago. Miejsca nurkowe wyróżniają się dobrą widocznością od 30 do 50 metrów. Poza ogrodami koralowymi są też typowe dla Karaibów porośnięcia z wieloma gąbkami i koralami. Szczególnie Utila jest znana ze swoich spektakularnych podwodnych gór, które sięgają z dna morskiego, aż do głębokości kilku metrów poniżej poziomu morza. Działają one jak magnes na ryby – również rekiny są tu częstymi gośćmi. Od marca do maja i od września do listopada zatrzymują się tu rekiny wielorybie. Można je wtedy spotkać podczas nurkowania na głębokości 16 metrów. Szczególną atrakcją jest nurkowanie z delfinami.

Klimat i pory roku
Na północnym wybrzeżu temperatury i opady są przez cały rok wysokie. Na południu, na wybrzeżu Pacyfiku panuje ciepły, wilgotny, tropikalny klimat z wyróżnioną porą suchą. Na wyżynach panuje klimat umiarkowany z przeciętną temperaturą od 16ºC do 20ºC. Pora sucha trwa od listopada do maja. Od połowy sierpnia do końca października mogą w tym rejonie występować tropikalne huragany.

Język
Językiem urzędowym Hondurasu jest hiszpański, ale na Utili dominuje angielski.

Waluta

Lokalna waluta to lempira (HNL). 1 USD = około 19 000 HNL. Na wyspie można też bez problemu płacić dolarami.

Prąd

Gniazda w standardzie amerykańskim.