Indonezja

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na ziemi. Wyspy rozproszone są na długości 5000 kilometrów wzdłuż równika. Charakterystyczne dla Indonezji są lasy tropikalne, pola ryżowe, białe plaże, czynne wulkany i przyjaźni ludzie. Stolica Dżakarta jest nowoczesną przemysłową metropolią zbudowaną na podobieństwo miast europejskich, natomiast w dżunglach Kalimantan (na Borneo) i Irian Jaya (Nowa Gwinea) wciąż odkrywane są nowe prymitywne plemiona łowców głów. Nikt nie jest w stanie stwierdzić ile wysp tak naprawdę należy do Indonezji. Zakłada się, że jest ich w sumie 13677 z czego 6000 jest nazwanych, a 1000 zamieszkanych. Wyspa Sulawesi w Toraya ze swymi wyjątkowymi rytuałami zmarłych jest kolejna atrakcją turystyczną. Podwodny Park Narodowy Manado przyciąga przede wszystkim nurków.

Nurkowanie
Indonezyjskie rafy należą do jednych z najlepszych miejsc nurkowych świata, są jednak nadal najmniej znane. Dopiero od kilku lat można nurkować także poza Bali. Mimo to nadal nurkuje się w zaledwie małej części wszystkich raf. Niezliczone rafy zachwycają nurków przede wszystkim największą na świecie różnorodnością gatunków stworzeń morskich. Jakość poszczególnych baz nurkowych na Indonezji bardzo się różni. Zasadą jest, że kto chce nurkować na Indonezji powinien umieć to robić samodzielnie. Temperatura wody waha się w granicach 25ºC do 30ºC.

Programy lądowe
Indonezja oferuje niesamowitą kulturę i niezwykłe krajobrazy. Godne polecenia są wycieczki po Bali i Taraja. Można się wybrać na wycieczkę po Jawie albo wyprawę w prehistoryczny świat Irian Jaya do łowców głów na Wamenie.

Klimat i pory roku
Indonezja charakteryzuje się podzwrotnikowym klimatem o bardo dużej wilgotności. Temperatura waha się pomiędzy 25ºC a 32ºC. W nocy temperatura spada tylko nieznacznie. Pory roku wyznaczane są przez wiatry i dzielą rok na porę suchą i deszczową. Deszcze to przede wszystkim ulewy, po których zaraz wychodzi słońce. Klimat różni się bardzo w zależności od wyspy.

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy Środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień. Na Bali malaria nie występuje, jednak można się z nią spotkać na Irian Jaya i na niewielkich wyspach Sunda, a w szczególności w lasach deszczowych Kalimantan. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B.

Język
Językiem narodowym jest bahasa, jednak w centrach turystycznych można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Warto jednak spróbować nauczyć się bahasa, gdyż jest to bardzo prosty język.

Waluta

Walutą obowiązującą są indonezyjskie rupie. 10000 IDR = 3,88 PLN. W wielu miejscach można płacić czekami podróżnymi, dolarami i kartami kredytowymi.

Prąd

220 V

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: listopad 2010, maj 2011luty 2015.