Jordania

Pełna nazwa to Jordańskie Królestwo Haszymidzkie. Graniczy z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Łączna długość granic wynosi 1635 km. Jordania posiada bardzo ograniczony dostęp do morza -jedynie poprzez Zatokę Akaba Morza Czerwonego. Długość wybrzeża wynosi zaledwie 27 km. Jordania to kraj biblijnych miast, pustynnych pałaców i bizantyjskich mozaik, a równocześnie jedno z najlepiej rozwiniętych i zorganizowanych państw na Bliskim Wschodzie.

Nurkowanie
Głównym miejscem nurkowań w Jordanii jest Akaba. Morze jest prawie zawsze spokojne, temperatura waha się pomiędzy 20°C w zimie i 27°C w lecie. Widoczność pod wodą dochodzi miejscami do niewiarygodnych 50 m. Samo podwodne życie jest spektakularne.
Miejsca godne polecenia to: Japanese Garden – zawdzięcza swoją nazwę bogatej rafie koralowej, napewno spotkamy tu skrzydlice, mureny czy hiszpańską tancerkę. Kolejne ciekawe rafy to Cable Reef, Black Reef czy Eel Canion, gdzie zobaczymy dużo muren. Hitem nurkowań w Agabie jest wrak Cedar Pride, libijski statek, na którego pokładzie kiedyś wybuchł pożar. Innym miejscem wartym zwiedzenia jest Oliver’s Canyon, gdzie na ok. 7 metrach stoi amerykański czołg M40.

Program lądowy
Obowiązkowo należy zobaczyć Petrę. To sztandarowy zabytek Jordanii. Wykuta w skałach o fantastycznych kolorach, dawna stolica państwa nabatejskiego pełna jest świetnie zachowanych domów, grobowców, świątyń i ołtarzy ofiarnych. Tu kręcono finałowe sceny z filmu: „Indiana Jones – Ostatnia Krucjata”. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Wadi Rum. Piaszczyste wydmy i oszałamiające kształty skał w odcieniach czerwieni tworzą jedną z najpiękniejszych pustyń na świecie. Zachód słońca i nocne niebo nad Wadi Rum, zwłaszcza w sierpniu, gdy można obserwować spadające gwiazdy, to czysta poezja. Warto spędzić przynajmniej jedną noc poza namiotem, śpiąc na piasku lub na skałach. Amman to stolica kraju w której warto zobaczyć ruiny rzymskiej cytadeli, kolumnadę i znajdujący się w centrum miasta rzymski amfiteatr.

Klimat i pory roku
Jordania położona jest w strefie klimatów zwrotnikowych kontynentalnych suchych. Średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi w styczniu 15°C a w lipcu 35°C. Na zachodzie Jordanii temperatura w lecie może osiągać wartość nawet 50°C.

Zdrowie

Nie obowiązują żadne szczepienia. Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą.

Język

Językiem narodowym jest arabski. Angielski jest szeroko znany przez klasę średnią i wyższą.

Waluta

Obowiązującą walutą jest dinar jordański 1 JD = 100 piastrów = 1000 filsów. Polecamy zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie.

Prąd

230 V / 50 Hz