Kostaryka

Kostaryka jest jedną z najstarszych demokracji w Ameryce i jednym z najbardziej stabilnych państw w Ameryce Środkowej. Na północy graniczy z Nikaraguą, na wschodzie z Karaibami, na południowym wschodzie z Panamą, a na południowym zachodzie i zachodzie z Oceanem Spokojnym. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 51 100 km². Stolicą jest San Jose. Najwyższa góra to Chirripó Grande (3 819 metrów) oraz czynny wulkan Irazú (3 432 metry). Większość ludzi mieszka na płaskowyżu Meseta Central położonym pomiędzy łańcuchami górskimi. Tropikalny las deszczowy na nizinach w północno-wschodniej części kraju musiał niemal w całości ustąpić plantacjom bananów, podczas gdy wilgotne oraz suche sawanny na skraju gór przekształcono w grunty uprawne. Urozmaicony świat zwierzęcy to między innymi owady, małpy, gepardy, jaguary i 725 gatunków ptaków. Znaczna część ludności Kostaryki to Europejczycy (potomkowie Hiszpan). Biali i Metysi składają się na niemal 90% całej populacji Kostaryki. Około 500 kilometrów na zachód od wybrzeży Kostaryki leży owiana legendą Wyspa Kokosowa. Przez wiele wieków była ona celem dla awanturników i poszukiwaczy przygód oraz piratów. Ta niezamieszkana, porośnięta lasem deszczowym wyspa o powierzchni 24 km² jest parkiem narodowym i stanowi dziedzictwo kulturowe ludzkości.

Nurkowanie
Najlepsze miejsca nurkowe występują od strony Pacyfiku i są niezwykle bogate w różnorodne gatunki ryb. Szczególną atrakcją są spotkaniami z dużymi rybami. Wspaniałe nurkowania oferują wyspy Catalina i Bat w północno- zachodniej części Kostaryki, można tu regularnie spotkać żarłacze tępogłowe, manty, orlenie, szkoły płaszczek i mant. Wyspa Kokosowa to obok Galapagos i Malpelo najbardziej znane i spektakularne miejsce spotkań dużych ryb. Większość nurkowań odbywa się na pobliskich skałach i wyspach. W tych miejscach znajdują się stacje czyszczenia, w których regularnie zjawiają się rekiny młoty. Niezliczone białonose żarłacze rafowe są w ciągu dnia mało aktywne i można je dobrze obserwować. Podziwiać można duże ławice ryb, takich jak makrele, barakudy oraz dużych ryb między innymi rekiny szaronose, manty, rekiny wielorybie, delfiny i walenie. Poza tym zawsze zobaczyć można żółwie, mureny i langusty. Skały są słabo porośnięte, nie ma tutaj korali i gąbek. Nurkowanie na Kostaryce możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy okres to miesiące od grudnia do maja. Na Wyspie Kokosowej nurkować można przez cały rok ponieważ nie ma podziału na porę suchą i deszczową. Temperatura wody wynosi od 20ºC do 28ºC.

Programy lądowe
Ponad 20% powierzchni Kostaryki pokrywają tereny pod ochroną. Na lądzie jest więc niezliczona ilość atrakcji. Lasy deszczowe, bagna namorzynowe, łańcuchy górskie i wulkany oferują wiele rozrywek.

Klimat i pory roku
Pogodę na Kostaryce wyznaczają przede wszystkim dwie pory roku. W górach i na wybrzeżach Pacyfiku od listopada do kwietnia panuje pora sucha, pora deszczowa trwa od maja do października. Jeśli już pada, to po południu i to w formie krótkotrwałej ulewy. Przeciętna temperatura na wybrzeżu wynosi 30ºC a w górach około 23ºC. Wyspa Kokosowa ma raczej wysoką wilgotność powietrza, co tworzy swego rodzaju mikroklimat. Temperatura utrzymuje się na poziomie 28ºC. Pory roku nie są tak wyróżnione jak na stałym lądzie.

Zdrowie

Dla osób przylatujących z krajów europejskich, nie ma wymagań w kwestii szczepień. Zaleca się zaszczepienie przeciwko tężcowi, chorobie Heinego-Medina oraz żółtaczce typu A i B.

Język
Językiem oficjalnym jest język hiszpański. Na pokładzie statków językiem obowiązującym jest język angielski.

Waluta

Oficjalną walutą Kostaryki jest kostarykański colon. 100 CRC ok 1,16 PLN. W większych hotelach i sklepach akceptowane są karty kredytowe. Warto mieć przy sobie dolary amerykańskie w gotówce.

Prąd

110 V; wymagany jest amerykański adapter do gniazdek.