Malediwy


Malediwy to grupa wysp leżących około 360 kilometrów na południe od Indii i rozpościerających się na przestrzeni 760 kilometrów wzdłuż równika. Na terenie 90 000 km² rozrzuconych jest 1200 wysp o łącznej powierzchni 300 km². Małe wysepki, porośnięte palmami, rafy koralowe i turkusowa woda. Tylko około 200 wysp jest zamieszkanych, a na 89 z nich ulokowane są pensjonaty, z reguły niezwykle komfortowe. Pierwsza wyspa, na której powstał przemysł turystyczny w 1972 roku to Kurumba. Malediwy leżą na podwodnym łańcuchu górskim, którego najwyższe szczyty tworzą 26 atoli. Religia obowiązującą jest Islam.

Nurkowanie
Malediwy wciąż należą do listy najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Nurkowania są różnorodne: od płytkich ogrodów koralowych, aż po strome ściany i nurkowania w prądach w kanałach między atolami. Różnorodne ławice ryb są imponujące, podobnie jak spotkania z rekinami rafowymi, żółwiami, mantami i płaszczkami w wielu miejscach nurkowych. Niemal wszystkie wyspy mają swoje charakterystyczne punkty, gdzie z pewnością można spotkać manty i rekiny. Najlepsze nurkowania z reguły są w przesmykach między atolami i na Thilas – małej rafie z podwodnymi jaskiniami. Temperatura wody waha się w granicach 27ºC do 29ºC.

Klimat i pory roku
Klimat Malediwów przez cały rok jest tropikalny z bardzo dużą wilgotnością. Temperatury wahają się od 27ºC do 34ºC. Chłodniej robi się tylko w nocy. Opady przychodzą w postaci krótkich, ale intensywnych ulew. Klimat zdominowany jest przez monsunowe wiatry, podobnie jak w całej południowej części Azji. Północno-wschodnie monsuny wieją od listopada do marca, przynosząc niewielkie opady. Morze jest spokojne, a widoczność dobra. Południowo-zachodnie monsuny, trwające od maja do sierpnia, często przynoszą silne wiatry

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Językiem narodowym jest malediwski. W regionach turystycznych mówi się po angielsku.

Waluta

Lokalną walutą jest rupia malediwska. 1 MVR ok. 0,34 PLN. W większych sklepach w Male oraz w kurortach akceptowane są karty kredytowe. Nieoficjalną walutą jest dolar. We wszystkich hotelach za usługi dodatkowe należy płacić w USD.

Prąd

220 V, potrzebny jest międzynarodowy adapter.

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: listopad 2011, maj 2013, listopad 2014.