Meksyk

Meksyk to kraj w Ameryce Północnej, który sąsiaduje z USA (na północy), Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu); Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie); Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie). Meksyk zajmuje powierzchnię prawie 2 mln km², co daje mu pod tym względem 14 miejsce na świecie. Ze 106 milionami mieszkańców jest 11 krajem z największą liczbą ludności. Meksyk jest federacją 31 stanów i Dystryktu Federalnego, w skład którego wchodzi stolica – miasto Meksyk – jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Meksyk jest państwem bogatym w surowce mineralne, jednakże z ograniczonym areałem ziemi uprawnej i z gwałtownie rosnącą populacją. Ponad połowa mieszkańców żyje w środkowej części kraju, podczas gdy rozległe rejony na suchej północy i tropikalnym południu są rzadko zaludnione. W ostatnich latach gospodarka kraju w dużej części opiera się na dochodach z turystyki i eksportu ropy naftowej.

Nurkowanie
Zespoły jaskiń (Cenoty) na Półwyspie Jukatan to najlepsze nurkowania jaskiniowe na całym świecie. Otwory wypełnione wodą, podziemne rzeki i groty mają krystalicznie przejrzystą wodę i oferują nurkowi nieograniczoną widoczność. W cenotach często woda słodka miesza się z wodą słoną, gdzie na granicy tych wód powstaje warstwa zwana halokliną. Ma się wrażenie, że nasz wzrok nagle zdecydowanie się pogorszył bo wszystko jest rozmyte i niewyraźne. Nurkowania w cenotach są prowadzone tylko i wyłącznie przez lokalnych przewodników z zachowaniem dodatkowych warunków bezpieczeństwa, które omawia się przed każdym nurkowaniem. Na okolicznych rafach można znaleźć bogactwo korali i ryb. Temperatura w oceanie waha się do 24-29°C a w cenotach przez cały rok wynosi 24°C.

Programy lądowe
Antyczne miasta cywilizacji Majów: Chichen Itza, Uxmal, Coba i Tulum powinny znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. Kolejnym wartym odwiedzenia punktem to parki natury Xcaret i Xel-Ha pozwalające spędzić cały dzień na poznawaniu piękna dżungli, tradycyjnych obrzędów Majów i lokalnej fauny. W parkach tych można bawić się z delfinami, oglądać manaty i inne ciekawe zwierzęta morskie. Ciekawą propozycją może być również Rio Sekreto, gdzie wędrujemy podziemną rzeką i przy sztucznym oświetleniu z naszych latarek możemy oglądać przepiękne formacje stalaktytów i stalagmitów.

Klimat i pory roku
Meksyk ze względu na dużą rozciągłość i zróżnicowanie topograficzne cechuje się dużą różnorodnością klimatyczną. Ponad połowa kraju znajduje się pod zwrotnikiem Raka. W rejonach tych wilgotne i morskie masy powietrza znad Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego i Pacyfiku są ściągane przez niskie ciśnienie atmosferyczne. Są one głównym źródłem opadów, których szczyt przypada na okres od maja do sierpnia. Zarówno wschodnie, jak i zachodnie wybrzeże jest narażone na często występujące tam huragany w szczególności w sierpniu i w październiku.

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Językiem narodowym jest hiszpański.

Waluta

Walutą oficjalną jest peso meksykańskie 1 MXN ok. 0,30 PLN. Polecamy zabranie ze sobą dolarów amerykańskich w gotówce.

Prąd

110 V. Wymagany jest adapter do amerykańskiego typu kontaktu.

Zobacz zdjęcia z naszych wypraw: październik 2009, listopad 2010, listopad 2011.