Norwegia

Norwegia to kraj położony na półwyspie Skandynawskim. Na wschodzie graniczy z Szwecją, Finlandią i Rosją. Norwegia kojarzy się większości ludzi z pięknymi fiordami, lodowcami, wikingami i wodą. To państwo nadmorskie jest oblewane przez wody Morza Barentsa, Morza Norweskiego i Północnego, a na południu przez wody cieśniny Skagerrak. Znaczna część terytorium Norwegii, bo aż 1/3, znajduje się poza kołem podbiegunowym. W Norwegii znajduje się także najdalej na północ wysunięty koniec Europy położony na lądzie czyli Nordkinn.

Nurkowanie
Lofoty – łukowato wygięty archipelag wysp, położony za kołem polarnym, nad Morzem Norweskim. Wyrzeźbione przez lodowiec i ruchy tektoniczne tworzą krajobraz, który urzeka swoim pięknem od pierwszego spotkania. Morze jest tutaj czyste jak przystało na wody Atlantyku. Golfsztrom niesie z południa ciepłą, obfitą w substancje odżywcze wodę, która łagodzi klimat i tworzy idealne warunki dla rozwoju podwodnego świata. Tutaj właśnie można zobaczyć piękne lasy brunatnic, które według niektórych nurkujących są równie fascynującym widokiem jak rafa koralowa. Lofoty należą do jednych z płytszych fiordów w Norwegii, dlatego też większość nurkowań odbywa się do głębokości 20 metrów, aczkolwiek są i takie miejsca gdzie można zanurzyć się na 40 metrów i więcej. Wzdłuż całego wybrzeża, na morzu otwartym i we fiordach można znaleźć mnóstwo podwodnego życia, form skalnych, wraków na różnych głębokościach co powoduje, że nurkowania z pewnością na długo zostają w pamięci.

Programy lądowe
Norwegia to bardzo zróżnicowany kraj. Dominują miejsca nieskażone cywilizacją, niezwykle przejrzysta woda. Przepiękne krajobrazy, dzika zwierzyna oraz wszechogarniający spokój.

Klimat i pory roku
Klimat Norwegii jest niezwykle zróżnicowany, co wynika z położenia geograficznego oraz oddziaływania Prądu Zatokowego (Golfsztromu). Prąd ten sprawia, że na wybrzeżach utrzymują się temperatury zbliżone do polskich. Wewnątrz kraju, a zwłaszcza w górach, klimat jest znacznie surowszy. Najcieplejszym okresem jest czerwiec-sierpień, najzimniej jest w styczniu i lutym.

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy Środkowej brak zaleceń.

Język
Językiem urzędowym jest język norweski.

Waluta

Walutą jest korona norweska.

Prąd

220-230V

Zobacz zdjęcia z naszych wyjazdów: maj 2009, wrzesień 2012, październik 2013.