Palau

Palau jest Republiką, która leży około 900 kilometrów na wschód od Filipin. Spośród ponad 300 wysp tylko 8 jest zamieszkanych, a większość z 15 000 mieszkańców żyje w stolicy Koror. Wyspy odkryte zostały w 1543 roku przez R. L. de Villalobosa. Od końca XVII wieku do 1899 roku jako część Karolinów stanowiły posiadłość hiszpańską, a następnie zostały sprzedane Niemcom, które rozpoczęły na wyspach wydobycie boksytów (rudy aluminium) i innych zasobów. W 1982 r. władze państwa zawarły ze Stanami Zjednoczonymi układ o swobodnym stowarzyszeniu. 1 października 1994 r. Palau uzyskało niepodległość jako państwo stowarzyszone z USA. Państwo utrzymuje związki o charakterze gospodarczym z USA, Japonią i Tajwanem. Na wyspach dominuje roślinność tropikalna, a same wyspy wyglądają jak grzyby wyrastające z morza. Dobrze znana Rock Island rozciąga się na obszarze 20 kilometrów wzdłuż brzegów głównej wyspy Koror.

Nurkowanie
Palau uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Jest tam znany na całym świecie Blue Hole oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Nurkowania można podzielić w zależności od okresu. Grudzień – luty: trwa sezon na manty. Luty – maj: można zaobserwować rekiny łączące się w pary. Sierpień – wrzesień: spotykane są duże szkółki młodych rekinów po narodzinach. Czerwiec – lipiec: idealne warunki do nurkowania wrakowego w Palau. Temperatura wody waha się w granicach 25º-29ºC.

Programy lądowe
Bardzo polecamy wyprawę kajakiem na Rock Island. Na Palau toczyły się zacięte bitwy w czasie II wojny światowej i ślady tych działań są na wyspie dobrze widoczne.

Klimat i pory roku
Na Palau panuje klimat tropikalny ze względnie stałymi temperaturami od 22º do 32ºC i wysoka wilgotnością. Nurkowania odbywają się przez cały rok, jednak najprzyjemniejszym okresem jest czas od grudnia do kwietnia, kiedy to mniej pada i jest trochę chłodniej.

Zdrowie

Dla turystów przyjeżdżających z Europy środkowej nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Językiem oficjalnym jest język angielski. Dodatkowo na wyspie mówi się w kilku mikronezyjskich dialektach.

Waluta

Walutą kraju jest dolar amerykański. W wielu miejscach można płacić kartą kredytową i czekami podróżnymi.

Prąd

110 V, wymagany adapter do amerykańskich gniazdek.