Seszele

Seszele to niewielka grupa wysp leżących niecałe 10 godzin samolotem od wschodniego wybrzeża Afryki na Oceanie Indyjskim. W sumie w skład Seszeli wchodzi około 100 wysp podzielonych na Wyspy Wewnętrzne i Zewnętrzne. Wyspy Wewnętrzne to granitowa wyspa Mahe, Praslin, Silhouette oraz największa wyspa – La Digue. Wszystkie są gęsto porośnięte tropikalnym lasem deszczowym. Wyspy Zewnętrzne to płaskie wyspy koralowe, podzielone na kilka Amiratów, leżące około 120 mil morskich na południowy zachód od wyspy Mahe. Na niej znajduje się międzynarodowe lotnisko i stolica Seszeli – Victoria. Praslin, druga co do wielkości wyspa Seszeli, jest pagórkowata i gęsto porośnięta tropikalnym lasem deszczowym. Praslin jest mniej rozwiniętą turystycznie i cichszą wyspą niż Mahe. Zamieszkuje tu około 5 000 mieszkańców. Wyspy Amirantów, Farquhar oraz atol Aldabra przynależą do Wysp Zewnętrznych i leżą około 120 do 700 mil morskich od Mahe. Atol Aldabra jest terenem ściśle chronionym, zamieszkanym przez tysiące olbrzymich żółwi i wiele różnych gatunków ptaków.

Nurkowanie
Wszystkie miejsca nurkowe są niezwykle bogate w wiele gatunków ryb, jak na przykład duże ławice barakud, które można często tutaj spotkać. Miejsca nurkowe na Wyspach Wewnętrznych to ogrody koralowe i granitowe skały. Na dnie leży kilka dobrze zachowanych wraków. Najlepszym sezonem na wyprawę na Seszele jest okres od października do grudnia i od lutego do maja. Temperatura wody waha się w granicach 25ºC do 29ºC.

Programy lądowe
Tropikalne lasy deszczowe oraz samotne zatoki czekają cały czas na swoich odkrywców. W Valle du Mai można podziwiać niewiarygodną różnorodność flory i fauny. Tylko tam rośnie legendarny „Coco de Mer” – podwójny orzech kokosowy. Granitowe i koralowe wyspy otoczone wspaniałymi plażami, ze swoją florą i fauną stworzyły jedyny w swoim rodzaju tropikalny raj. Mieszkańcy Seszeli są wyjątkowo uroczy. Wynika to z niezwykłej mieszanki kultur, narodowości i ludzi. Drogi tu są dobre i prowadzą przez tropikalny las deszczowy, mijając plantacje herbaty i roztaczając wspaniały widok na morze i przybrzeżne wyspy. Na wyspie oznakowanie jest bardzo dobre i zachęca do wycieczek na osamotnione plaże z palmami.

Klimat i pory roku
Na Seszelach panuje klimat tropikalny (duża wilgotność powietrza). Od maja do października wieją wiatry z południowego wschodu, przynosząc suche i chłodniejsze powietrze. Okres od grudnia do marca to wilgotne wiatry z północnego zachodu, chociaż pogoda jest tak naprawdę bardzo przyjemna przez cały rok. Temperatura na Seszelach waha się bardzo niewiele w ciągu roku, oscylując wokół 29ºC i towarzyszy jej niezmiennie lekka bryza. Główne wyspy leżą poza pasmem cyklonów i dlatego nie mają one na nie wpływu.

Zdrowie

Na dzień dzisiejszy nie ma wymagań dotyczących szczepień dla turystów przylatujących z Europy.

Język
Językami urzędowymi są kreolski i francuski. Przeważnie mieszkańcy również dobrze mówią po angielsku.

Waluta

Jednostką monetarną jest seszelska rupia. 1 SCR ok. 0,70 PLN.

Prąd

220 V/ 50 Hz. Wtyczki są zgodne ze standardem Wielkiej Brytanii – 3 prostokątne bolce.