Włochy

Włochy (Republika Włoska), leżą na Półwyspie Apenińskim w Europie Południowej i na dwóch największych wyspach na Morzu Śródziemnym Sycylii i Sardynii. Włochy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Otoczone od zachodu przez Morze Tyrreńskie a od wschodu przez Morze Adriatyckie. We Włoszech znajduje się wiele wulkanów: Etna, Stromboli i Wezuwiusz.

Nurkowanie
Do najbardziej znanych miejsc do nurkowania należy Sardynia i wyspa Ustica, która znana jest lokalnie jako „Czarna Perła”. W regionie Liguria bez wątpienia warte uwagi są wraki: Mohawak deer (kanadyjski tankowiec) oraz Tyfyls (francuski parowiec). Innym popularnym regionem wśród nurków jest Toskania. Znajdują się tu wraki: Ju-87 Stuka (niemiecki samolot), Nasim II (panamski prom) oraz Anna Bianca (włoski statek handlowy). Poza tym  wokół wyspy Elby jest wiele interesujących miejsc nurkowych, a widoczność sięga tu 50 m. To własnie we Włoszech znajduje się najgłębszy basen na świecie – Y-40. 40 metrów głębokości stanowi nie lada gratkę dla miłośników bezpiecznej i głębokiej zabawy. Obiekt został oddany do użytku w 2014 roku.

Programy lądowe
Rzym, czyli wieczne miasto położone w centralnej części wybrzeża Morza Śródziemnego jest miastem, którego nie sposób pominąć będąc we Włoszech. Rzym to największe na świecie skupisko zabytków pochodzących z różnych epok, dzieł starożytnej i współczesnej architektury i bezcennych skarbów kultury i sztuki m.in. (Panteon, Koloseum, Kapitol, Fontana di Trevi). Również Wenecja czy Florencja należą do najchętniej odwiedzanych przez turystów miast na świecie. Mediolan z kolei to jedna ze stolic światowej mody wraz z najsłynniejszym teatrem operowym świata La Scala.

Klimat i pory roku
Klimat jest dość zróżnicowany i zależy od konkretnego miejsca. Pomijając wysokie góry, gdzie jest bardziej „ekstremalnie”, w głębi półwyspu, klimat jest kontynentalny, wilgotny, ze stosunkowo chłodną zimą i ciepłym latem. Obszary wybrzeża to klimat śródziemnomorski, ze stosunkowo ciepłą zimą i ciepłym latem. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń z temperaturą  0-12 °C, natomiast najcieplejszym miesiącem jest lipiec i sierpień 32–42 °C.

Zdrowie
Włochy  należą do krajów bezpiecznych, nie ma wymagań dotyczących szczepień.

Język
Językiem urzędowym jest włoski. W rejonie południowego Tyrolu, czyli w regionie Trydent-Górna Adyga, praktycznie jest dwujęzycznie. Większość ludzi oprócz włoskiego mówi biegle po niemiecku.

Waluta
Walutą jest euro (EUR)

Prąd
220 V / 50 Hz. Włosi są jednym z niewielu państw Unii, które oficjalnie nie stosują standardów CENELEC. Generalnie nasze małe wtyczki, z cienkimi bolcami, bez uziemienia, (tzw. wtyczka Euro) pasują do tutejszych gniazdek.