Nasz Madagaskar w pigułce

Wyprawę na Madagaskar rozpoczniemy od pobytu na rajskiej wyspie Nosy Be. Biały jak mąka piasek, palmy pochylające się nad turkusowym oceanem – czy można wyobrazić sobie lepsze  warunki do absolutnego relaksu? Żądni podwodnych przygód mogą wybrać się z nami na nurkowanie, a pozostali mają czas wolny na plażowanie, kąpiele w morzu i wycieczki po wyspie.

Po opuszczeniu Nosy Be  razem z najbardziej znanym polskim przewodnikiem na Madagaskarze ruszymy na odkrywanie tajemnic  czerwonej wyspy.

Nieturystyczna strona Madagaskaru

Przekonamy się, jak wygląda codzienne życie Malgaszy, którzy wiele  prac wykonują wciąż tak samo, jak przed setkami lat – niezależnie czy chodzi o prace polowe czy  produkcji cegieł, które wypalane są w potężnych piramidach. Zobaczymy jeden z madagaskarskich wynalazków:  bezsilnikowy samochód kalesa. Przejedziemy się tradycyjnymi powozami pousse-pousse , które zabiorą  nas na prawdziwe afrykańskie targowisko.

Nasz przewodnik ma przyjaciół wszędzie na wyspie, a wiele drzwi, zamkniętych przed zwykłymi turystami, stanie przed nami otworem.

W czasie podróży będziemy mieli czas zachwycić się wyjątkowymi madagarskimi  krajobrazami – zachwycającymi polami ryżowymi, górami, uprawami tropikalnych owoców, bambusowymi chatkami na skraju dżungli.

Jednym z najbardziej spektakularnych punktów programu naszej wyprawy jest rejs kanałem Pangalanes.

Pangalanes – rejs najdłuższym słodkowodnym kanałem na świecie

Wybrzeże Oceanu Indyjskiego jest na Madagaskarze obszarem występowania niezwykle silnych prądów. Na początku XX wieku wybudowano  tu więc najdłuższy na świecie słodkowodny kanał, liczący prawie 700 kilometrów Pangalanes. Nie przypominając  w niczym znanych nam kanałów, połączył on niezliczone jeziora oddzielone od oceanu mierzejami.

Pangalanes służył jakiś czas do transportowania towarów, od dawna jest już jednak zbyt płytki dla żeglugi handlowej. W niektórych miejscach płyniemy po szerokich jeziorach, w innych miejscach ledwo mijają się dwie łodzie. Brzegi są dzikie, miejscami wody stykają się z dżunglą, aż trudno uwierzyć, że mieszkają tam ludzie. A jednak – co raz to widać rybaków, którzy na drobnych łupinach wypływają na ocean. Obok urzekającej przyrody takie właśnie obrazki będą nam towarzyszyć na trasie.

Rejs po Pangalanes to także czas na relaks,  przejrzenie w wygodnej łodzi zapisków i zdjęć z podróży i kto wie – być może planowanie następnej fascynującej wyprawy.

Podróż uprzyjemnią posiłki przygotowywane na łodzi przez malgaskiego kucharza (w cenie wyprawy).

W czasie rejsu pływamy bardzo stabilną łodzią po spokojnych lagunach – nawet osoby cierpiące zazwyczaj na chorobę morską , będą czuły się całkowicie komfortowo.

Lemury, kameleony i owoce, które rosną tylko tutaj

Po rejsie zabierzemy Was na do jednego z najbardziej  niezwykłych miejsc na świecie – tropikalnego lasu ,gdzie wśród waniliowych drzew  żyją różne gatunki lemurów i kameleonów. Przygotujcie aparaty, bo ciekawskie zwierzaki podejdą bardzo blisko, żeby dokładnie się Wam przyjrzeć!

Wybierzemy się też na owocowe zakupy – to wyjątkowa okazja, bo niektóre z nich rosną wyłącznie na Madagaskarze i możliwe, że zobaczycie je po raz pierwszy w życiu

Gdzie nocujemy

Hotele na Madagaskarze często są atrakcją samą w sobie – część z nich posiada prywatne lasy, ogrody botaniczne czy laguny. I w takich właśnie obiektach zatrzymujemy się w czasie wyprawy. Zatrzymamy się na przykład w pięknym obiekcie w stylu plemienia Betsileo czy hotelu Ankanin’ny Nofy, nazywanym miejscem ze snów.

W czasie rejsu, którego trasa prowadzi przez zupełnie nieturystyczne tereny, nocujemy w namiotach (2 noce). Prawdziwy smak afrykańskiej przygody!

Po więcej informacji o atrakcjach Madagaskaru, zajrzyj na naszego bloga!