Prowadzący:  Krzysztof Harbul

Termin:           21.08.2019

Lokalizacja:    Hel

Zapraszamy wszystkich zarówno początkujących, jak i zaawansowanych nurków na nurkowania wrakowe. Będziecie mieli okazję osobiście poczuć dreszczyk emocji obserwując wraki ulokowane w głębinach naszej zatoki. Jednocześnie istnieje możliwość podwyższenia swoich umiejętności nurkowych – Specjalizacja wrakowa oraz Specjalizacja nurkowanie z łodzi. Zobaczysz, że nurkowanie na wrakach jest niesamowite!

Tym razem chcemy Was zabrać na ORP Wicher i ORP Bryza.

ORP Wicher

Głębokość min. 5 m
Głębokość max. 21 m
Typ jednostki: Kontrtorpedowiec/niszczyciel (couter-torpedo vessel)

Opis:
Jeden z nielicznych polskich niszczycieli, który brał czynny udział w obronie Wybrzeża, podczas bitwy powietrzno-morskiej na wodach Zatoki Gdańskiej w 1939 r. Zatonął w trzecim dniu wojny. Wydobyty przez Niemców, po nieudanej próbie odbudowy ponownie zatopiony, jako cel  bombardowań lotniczych.

Warunki nurkowe:
Bezpieczny i płytki, jednak słabo zachowany wrak. Najciekawsze fragmenty znajdują się w części rufowej, na średniej głębokości 10 m. Wśród rumowiska, wprawne oko dostrzeże ciekawe detale tj. kotły,  elementy maszynowni, turbiny.

 

ORP Bryza

Typ jednostki Głębokość Wymiary Lokalizacja GPS
Kuter łącznikowy K-18 min. 10,5 metra,
max. 21,7 metrów
długość ok. 30 metrów,
szerokość 6 metrów
54° 36’ 21″ N
18° 47’ 39″ E

bryza1

Opis: 
Jedna z najbardziej pracowitych jednostek polskiej floty wojennej. Wybudowana dla Marynarki Wojennej RP w 1965 roku, przez prawie 40 lat służyła jako środek transportu ludzi i towarów między Trójmiastem a Helem. Odkupiona przez miasto Hel i dnia 16.08.2009 r. zatopiona w ramach popularyzacji turystyki wrakowej oraz badań środowiska morskiego.

Warunki nurkowe:
Idealny wrak dla osób początkujących. Specjalnie oczyszczony i pozbawiony wszelkich niebezpiecznych elementów wyposażenia. Stoi na równej stępce, na lekkim zboczu. Pootwierane części maszynowni, sterówki oraz kilku innych pomieszczeń w dwupiętrowej nadbudówce, kuszą możliwością penetracji.

190 zł

Cena zawiera:

  • 2 nurkowania,
  • wyjście w morze na łodzi Biała Orka – z Helu,
  • ubezpieczenie NNW+SWR,
  • opiekę przewodnika nurkowego
  • miłą atmosferę.

Cena nie zawiera:

  • wypożyczenia sprzętu nurkowego – wg cennika -20%,
  • dojazd z nami busem na Hel – 10 zł/os*
  • wydatków własnych.

*Mamy tylko 5 miejsc! Decyduje kolejność zgłoszeń

Opcjonalnie:

  • Specjalizacja wrakowa  650,00 zł 500,00 zł,
  • Specjalizacja nurkowanie z łodzi 600,00 zł 200,00 zł.