Prowadzący:  Krzysztof Harbul

Termin:           17.11.2019

Lokalizacja:    Jastarnia

Delfin, Groźny

Zapraszamy wszystkich zarówno początkujących, jak i zaawansowanych nurków na nurkowania wrakowe. Będziecie mieli okazję osobiście poczuć dreszczyk emocji obserwując wraki ulokowane w głębinach naszej zatoki. Jednocześnie istnieje możliwość podwyższenia swoich umiejętności nurkowych – Specjalizacja wrakowa oraz Specjalizacja nurkowanie z łodzi. Zobaczysz, że nurkowanie na wrakach jest niesamowite!

Tym razem chcemy Was zabrać na Delfin i ORP Groźny.

ORP DELFIN

Typ jednostki Głębokość Wymiary Lokalizacja GPS
Trałowiec typu YMS
(Yard Minesweeper)
min. 12 metrów,
max. 21 metrów
długość ok. 42 metrów,
szerokość 8 metrów
54° 38′ 52” N
18° 36′ 11” E

delfin1

Opis: 
Okręt wojenny przeznaczony do oczyszczania akwenów morskich z min za pomocą holowanych trałów. Służył w Marynarce Wojennej RP w latach: 1942 – 1957.

Został zatopiony celowo, jako wrak treningowy dla wojskowych nurków i nawigatorów.

Warunki nurkowe:
Świetny obiekt dla osób początkujących, bez sieci i prądów. Dobrze zachowany drewniany kadłub i część metalowej nadbudówki. Wrak ma usunięte elementy wyposażenia (maszyny, komin, uzbrojenie, maszty i większość nadbudówek), dzięki czemu umożliwia bezpieczną penetrację.

Można wpłynąć do ładowni, zajrzeć na mostek kapitański, przepłynąć korytarz (galerię), przez pomieszczenia w kadłubie i wypłynąć innym wyjściem. Kadłub jest wyraźnie pochylony na lewą burtę.

ORP GROŹNY

Głębokość min. 10 m
Głębokość max. 18,5 m
Typ jednostki: Ścigacz okrętów podwodnych (anti-submarine vessel)

grozny

Opis:
Okręt wojenny, zbudowany według radzieckiego projektu. Służył w Marynarce Wojennej RP w latach: 1957 – 1972. Został celowo zatopiony w celach szkoleniowych dla płetwonurków wojskowych.

Warunki nurkowe:
Stosunkowo łatwy w eksploracji metalowy obiekt, bez sieci i prądów. Świetnie zachowany kadłub i dwupiętrowa nadbudówka. Wrak stoi na równej stępce, lekko przechylony na prawą burtę. Po obu stronach burty znajdują się stalowe szyny, które tworzyły na rufie szyby zrzutowe dla min. W pobliżu nadbudówki znajduje się luk, przez który można zajrzeć do maszynowni. Tuż przed pomieszczeniami maszynowni zlokalizowany jest wąski korytarz, którym można przepłynąć z jednej strony na drugą.

190 zł

Cena zawiera:

  • 2 nurkowania,
  • wyjście w morze na łodzi Biała Orka – z Jastarni,
  • ubezpieczenie NNW+SWR,
  • opiekę przewodnika nurkowego
  • miłą atmosferę.

Cena nie zawiera:

  • wypożyczenia sprzętu nurkowego – wg cennika
  • wydatków własnych.

*Mamy tylko 5 miejsc! Decyduje kolejność zgłoszeń

Opcjonalnie:

  • Specjalizacja wrakowa  650,00 zł 500,00 zł,
  • Specjalizacja nurkowanie z łodzi 600,00 zł 200,00 zł.