Najczęściej zadawane pytania

Nurkowanie daje unikalną możliwość pokonania własnych słabości i dokonania nowych przemian w życiu. Gdy zostaniesz nurkiem zobaczysz, że wpłynie to na Twój sposób postrzegania świata i radzenia sobie z codziennością. Gdy zaczynasz poznawać nową umiejętność, jest oczywiste, że będziesz miał wiele pytań i wątpliwości. Nasi instruktorzy chętnie wyjaśnią Ci je podczas szkolenia.
Poniżej znajdziesz wiele odpowiedzi na pytania, które są zazwyczaj zadawane przez osoby rozpoczynające nurkowanie:

Nie wiem, czy nurkowanie mi się spodoba. Czy mogę jakoś to sprawdzić?
Oczywiście. Przed podjęciem jakiegokolwiek szkolenia istnieje możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń poprzez rozmowę z Instruktorem oraz indywidualne zajęcia w basenie – DSD. Jeśli nurkowanie spełni Twoje oczekiwania możesz kontynuować swoją edukację nurkową na kolejnych kursach – Szkolenia nurkowe.

Chcę nurkować, ale czy potrzebny mi od razu cały kurs?
Nurkowanie fascynuje. Podziwianie podwodnego świata, stan nieważkości lub po prostu chęć zrobienia czegoś nowego w życiu, kusi dostępnością. Jest jednak ważny powód, dla którego powinieneś rozpocząć przygodę z nurkowaniem od pełnego kursu PADI. Tym powodem jest Twoje bezpieczeństwo. Woda to obce środowisko, a na kursie nauczysz się jak je opanować. Poznasz właściwe techniki nurkowania z akwalungiem, zasady bezpieczeństwa oraz prawa fizyczne i chemiczne, które oddziałują na Twój organizm.

Czego potrzebuję by zacząć?
Najprościej mówiąc: CHĘCI.
Żeby zacząć kurs nie potrzebujesz żadnego sprzętu – całe wyposażenie dostaniesz od nas. Czas też nie jest problemem, bo większość zajęć odbywa się wieczorami. Prowadzimy też szkolenia indywidualne, weekendowe i poranne.

Nie pływam najlepiej. Czy to problem?
Niekoniecznie. Jeśli jesteś w stanie przepłynąć 100 m dowolnym stylem w dowolnym czasie i przez 10 min utrzymać się na powierzchni wody, spełniasz podstawowe wymagania by wziąć udział w kursie nurkowania PADI Open Water Diver.

Czy przebyte choroby uszu, astma, alergie lub palenie wykluczają mnie z nurkowania?
Niekoniecznie. Jakakolwiek choroba, która wpływa na uszy, zatoki, układ oddechowy, funkcjonowanie serca lub powoduje zmiany w świadomości (np. omdlenia, konwulsje) są powodem do przejścia specjalistycznych badań lekarskich, podczas których lekarz orzeka o zdolności do nurkowania. Lekarz prowadzący takie badania może skontaktować się z DAN (Divers Alert Network) w celu konsultacji. Nie każda dolegliwość wyklucza Cię z nurkowania!

Mam klaustrofobię – czy mogę nurkować?
Pomimo tego, że podczas nurkowania ubieramy na siebie sporo ciężkiego sprzętu, to stan “nieważkości”, który dzięki niemu uzyskujemy pod wodą jest przez wiele osób uważany za dający niecodzienną swobodę. Współczesne maski nurkowe mogą być przezroczyste, więc być może wyposażenie się w taki model nie będzie powodowało uczucia „zamknięcia”. Podczas szkolenia Instruktor poświęci Ci dużo czasu oraz pozwoli na komfortowe opanowanie wymaganych umiejętności. Będziesz uczył się we własnym tempie, tak, aby opanować każdą z umiejętności, dzięki którym staniesz się kompetentnym nurkiem, który regularnie uprawia ten sport.

Jakie są granice wiekowe w nurkowaniu?
Zapomnij o stereotypie, że nurkowanie to aktywność tylko dla młodych i wysportowanych ludzi. Prawda jest taka, że nurkować mogą wszyscy, którzy naprawdę tego chcą. Płeć i wiek, czy kondycja fizyczna nie mają tu kluczowego znaczenia. Minimalny wiek do rozpoczęcia szkolenia na basenie to 8 lat, a w wodach otwartych 10 lat. Górna granica zależy tylko od Ciebie i Twoich zahamowań.
Instruktorzy Gdynia Dive wyszkolili już dziesiątki osób i z ogromną satysfakcją obserwujemy jak nasi kursanci przezwyciężają swoje słabości i z lekcji na lekcje stają się coraz lepsi, aż do momentu kiedy z pełną odpowiedzialnością wystawiamy im certyfikat nurkowy.

Ile trwa i z czego się składa kurs nurkowania?
Podstawowy kurs nurkowania PADI Open Water Diver to zaledwie parę dni, które musisz poświęcić na uzyskanie swojego pierwszego certyfikatu nurkowego.
Kurs krótki, ale intensywny może trwać 7 dni. Kurs spokojny (spotkania raz w tygodniu) może trwać nawet 2 miesiące. Jesteśmy dla Ciebie. To Ty decydujesz ile czasu możesz poświęcić na naukę. W każdym jednak przypadku kurs składa się z 3 zasadniczych elementów: teorii, basenów oraz nurkowań na wodach otwartych (jezioro, morze). Każde spotkanie trwa ok.3 – 4h.

Ile kosztuje kurs nurkowania?
Od kilku lat biznes nurkowy święci triumfy na całym świecie. Centra nurkowe konkurują między sobą elastyczną ofertą, jakością obsługi, a także ceną. Porównując koszty w różnych centrach szkoleniowych zwróć uwagę co one w rzeczywistości obejmują. Upewnij się, czy w cenę kursu wliczony jest kompletny sprzęt z tzw. ABC (maską, fajką i płetwami), materiały szkoleniowe oraz certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia. Dowiedz się również jak liczna będzie grupa, w której będziesz się uczył. W naszym cenniku znajdziesz tylko ceny all inclusive, bez żadnych kosztów ukrytych.

Czy kobiety chcące uprawiać nurkowanie powinny zwracać uwagę na coś szczególnego?
Oprócz ciąży, nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania nurkowania przez kobiety. W związku z małą wiedzą na temat wpływu nurkowania na płód, zalecane jest zaniechania nurkowania podczas ciąży lub prób zajścia w ciążę. Menstruacja nie jest zazwyczaj problemem. Nurkowanie to sport również dla kobiet. Nie musisz mieć mięśni ze stali, czy świetnej kondycji. Producenci sprzętu dopasowują go coraz bardziej do kobiecych potrzeb – zarówno tych praktycznych (jak np. lżejsze automaty, czy butle), jak i estetycznych.

Jak głęboko będę się zanurzać podczas nurkowania?
Limitem głębokości dla nurkowania rekreacyjnego jest 40 metrów, aczkolwiek jest ona zarezerwowana dla osób po odpowiednim przeszkoleniu i z dużym doświadczeniem. Początkujący nurkowie nie zanurzają się głębiej niż 18 metrów. Jednak wiele ciekawych miejsc nurkowych nie jest głębszych niż 12 metrów, gdzie woda jest cieplejsza, a kolory bardziej jaskrawe. Nie musisz bać się głębokości. Zobaczysz, już po pierwszym nurkowaniu, że nie osiąganie dużych głębokości, jest tu najważniejsze i najprzyjemniejsze.

Kiedy zanurzam się na dno pływając w basenie, bolą mnie uszy. Czy to przeciwwskazanie do nurkowania z akwalungiem?
Nie, zakładając, że nie masz nieprawidłowości w budowie zatok lub/i uszu. Dyskomfort pojawiający się podczas zanurzenia jest wynikiem ciśnienia wody, które naciska na błonę bębenkową w uchu. Na szczęście nasze ciało jest tak zbudowane, że pozwala na wyrównywanie ciśnienia – trzeba po prostu nauczyć jak to robić. Nie wszystkie dolegliwości “uszne” dyskwalifikują Cię z nurkowania.

Jakie są najczęstsze choroby i urazy związane z uprawianiem nurkowania?
Poparzenie słoneczne i choroba morska – obydwu można łatwo uniknąć stosując odpowiednie środki zaradcze. Najczęstszymi urazami powodowanymi przez przedstawicieli morskiej fauny oraz flory to zadrapania i ukłucia, których łatwo uniknąć ubierając na nurkowanie skafander nurkowy oraz poprzez unikanie kontaktu z dnem oraz rafą koralową, a także uważając, gdzie kładzie się dłonie i stopy.

Co się stanie, jeżeli pod wodą zużyję cały zapas powietrza?
Taka sytuacja jest bardzo mało prawdopodobna, gdyż jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest manometr (ciśnieniomierz), który pokazuje cały czas aktualny poziom powietrza w butli. Dzięki temu możesz w odpowiednim momencie wynurzyć się na powierzchnię ze sporym zapasem powietrza. Jednak odpowiadając na pytanie: Twój parter nurkowy wyposażony jest w dodatkowy automat oddechowy, z którego możesz oddychać, w razie braku powietrza. Podczas szkolenia poznasz także inne sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji.

Co mi daje ukończenie kursu?
Ukończenie kursu PADI kończy się wydaniem międzynarodowego certyfikatu nurkowego, rozpoznawalnego na całym świecie, który jest gwarancją, że Twoja wiedza i umiejętności pozwolą Ci na bezpieczne nurkowanie w granicach Twoich uprawnień.
Certyfikat nurkowy PADI to plastikowa karta, formatu karty kredytowej, ze zdjęciem, określeniem uprawnień jakie posiadasz oraz danych instruktora, który cię wyszkolił.

Gdzie mogę zrobić mój pierwszy kurs nurkowania?
System szkolenia PADI daje wiele możliwości. Ty decydujesz jaką formę wybierasz.
Możesz zrobić:

  1. cały kurs w Polsce – ta forma szkolenia daje Ci możliwość rozłożenia zajęć w czasie, tak aby łagodnie wkomponować zajęcia nurkowe w Twój wolny czas. Po uzyskaniu certyfikatu nurkowego możesz wyjechać na wakacje nurkowe nie tracąc czasu na naukę.
  2. teorię i baseny w Polsce, a wody otwarte na wyjeździe – to system szkolenia jaki stosujemy w okresie zimowym. Likwiduje on bariery językowe, na które możesz natrafić za granicą  i daje Ci pewność, że nie poświęcisz całych wakacji na studiowanie książki.

Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie kursu?
Najlepszy czas na zrobienie kursu jest wtedy, gdy już wiesz, że chcesz spróbować nurkowania. Jeśli wyrażasz gotowość na zrobienie czegoś nowego, Gdynia Dive to miejsce gdzie w przyjaznej atmosferze rozpoczniesz swoją podwodną przygodę. Przez cały rok prowadzimy zajęcia teoretyczne i basenowe. Szkolenie na wodach otwartych w Polsce prowadzimy od maja do listopada. Podczas wyjazdów zagranicznych, pora roku nie ma znaczenia.

Z kim nurkować na kursie i po nim?
Gdynia Dive specjalizuje się w kursach nurkowania dla rodzin i grup przyjaciół. Jeżeli myślisz o zrobieniu kursu zastanów się gdzie i z kim nurkować po kursie. Może warto namówić na wspólną przygodę współmałżonka i dzieci, swoją sympatię lub dobrych znajomych. Nurkowanie dostarcza niesamowitych wrażeń, które warto dzielić z najbliższymi.
Jeżeli jesteś osobą samotną to może warto zrobić kurs nurkowania i wybrać się na wyprawę nurkową, aby poznać kogoś z kim można dzielić swoją nową pasję.

Gdzie nurkować po kursie?
Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego czy, kiedy, gdzie i z kim chcesz nurkować. Gdynia Dive organizuje wyjazdy nurkowe w różne miejsca w kraju i za granicą. Często gościmy w Egipcie, Tajlandii, Meksyku, Norwegii. Jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi i zobaczyć niekomercyjne miejsca, możesz pojechać z nami.
Pamiętaj, że zdobyty certyfikat nurkowy PADI honorowany jest na całym świecie, więc możesz samodzielnie zaplanować wyjazd, zgłosić się do dowolnego centrum nurkowego, wypożyczyć sprzęt i zanurkować w ciekawym dla Ciebie miejscu.

Umiem już nurkować i chcę kupić sprzęt. Skąd mam wiedzieć, który jest najlepszy?
Odpowiedź jest prosta – nie ma najlepszego sprzętu. Ale jest za to sprzęt najlepszy dla Ciebie. Sprzęt nurkowy dostępny jest w wielu modelach, rozmiarach, typach i o wielorakim przeznaczeniu. Wiele zależy od tego, co Cię pociąga w nurkowaniu. Jeśli jeszcze tego nie wiesz, możesz kontynuować swoją nurkową edukację, wziąć udział w bardziej zaawansowanym szkoleniu, wybrać się z nami na wyprawę lub wraki Bałtyku i przetestować różne konfiguracje sprzętu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Masz pytania? Napisz do Nas!