HAŃCZA

4-dniowy wyjazd nurkowy nad najczystsze jezioro

Termin: 03-06.09.2020

Zapraszamy na Suwalszczyznę!

Zapraszamy Was na niezapomniany wyjazd nad perłę polskich jezior czyli Hańczę, najgłębsze jezioro w Polsce (106m) leżące na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.  Całe jezioro objęte jest ochroną i stanowi rezerwat przyrody, więc gwarantuje widoki jakich nie doświadczycie nigdzie indziej.

W 1974 roku Hańcza została wpisana na listę Projektu Aqua UNESCO, z powodu swojej głębokości, a zarazem dzięki wysokim, podwodnym ścianom, utworzonym ze zwięzłych osadów polodowcowych. Hańcza przypomina wysokogórskie jeziora Tatr, a ogromnym plusem tego zbiornika jest widoczność, która dochodzi nawet do 15m. Na jej powierzchni znajdują się kryształki utworzone przez tlenek żelaza. Ich naturalny proces tworzenia sprawia, że przybierają one na bieżąco nowe formy, tworząc podwodne widowisko, którego nie można przeoczyć.

W jeziorze znaleźć można również podwodny kanion. Ma ok 10m długości i opada na głębokość 21m. Jego atrakcją są głębokie szczeliny skalne oraz drewniany pal, który zadziwia swoim rozmiarem (kształtem do złudzenia przypomina maszt, ale jego pochodzenie jest nieznane, dlatego nie można ustalić czym on właściwie jest).

Hańcza jest mocno zarybiona, zwłaszcza przy ujściu rzeki Czarna Hańcza. Na dnie jeziora spoczywają gałęzie, a wśród nich szczupaki, okonie, płocie, miętusy, sieje, sielawy, krasnopióry, a nawet węgorze. Spotkać tu można także ryby, które nigdzie poza Hańczą nie występują tj. troć jeziorową, strzelbę potokową, głowacza białopłetwego czy głowacza pręgopłetwowego.

To idealne miejsce dla osób rozpoczynających swoja przygodę z nurkowaniem, ale także dla tych zaawansowanych, którzy niejedno widzieli. Ponadto, w czasie wolnym chcielibyśmy się udać na zwiedzanie okolicy z lokalnym przewodnikiem, a zarazem pasjonatem swojego regionu, który uchyli nam rąbka tajemnicy jaką skrywa Suwalszczyzna, a ponoć ma ich wiele 🙂

Rezerwat geologiczny Głazowisko Bachanowo

To fragment łąki o powierzchni 0,98 ha, pokryty wieloma głazami, których liczbę ocenia się na ok. 10.000 szt., o obwodzie od 0,5 do 8 metrów. Głazy położone są na 4 tarasach: w korycie Czarnej Hańczy, na dnie doliny, na tarasie (10 m ponad lustrem wody w rzece), na powierzchni sandrowej (25 m ponad lustrem wody). Głazy zostały przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii.

Mosty w Stańczykach

Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Przypominają rzymskie akwedukty – wysmukłe filary łączą klasyczne łuki przęseł. Most północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy 1923-1926. Mosty w Stańczykach są pomnikiem techniki budowlanej. Są wykorzystywane przez entuzjastów sportów ekstremalnych do skoków na bungee.

UWAGA!
Zdjęcia z nurkowania dostępne będą na naszym facebookowym profilu 🙂 Uczestnicy dostaną je również na maila 🙂

Mamy nadzieję, że dołączycie do naszej wyjazdowej grupy i miło spędzimy razem weekend z dala od zgiełku miasta.

1580,00 zł

Zawiera:

  • Transport Gdynia – Błaskowizna – Gdynia
  •  6 nurkowań (w tym jedno nocne)
  •  Nocleg w pokojach dwuosobowych, lub rodzinnie w 3,4 osobowych
  •  Pełne wyżywienie (zaczynamy obiadem w czwartek, kończymy śniadaniem w niedziele)
  •  Ładowanie butli
  •  Wstęp na bazę nurkową i miejsca nurkowe
  •  Ubezpieczenie
  •  Wycieczkę z przewodnikiem na Górę Cisowa, do Grodziska Jaćwingów, głazowiska w Łopuchowie, na mosty w Stańczykach, do wsi Smolniki
  •  Opiekę instruktora na powierzchni i pod wodą. Nurkowanie w małych grupach

Nie zawiera:

  • Wypożyczenia sprzętu 250 zł komplet z pianką, 350zł z suchym skafandrem

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl

+48 608 637 224

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia