HAŃCZA

Zapraszamy na Suwalszczyznę!

Termin: 27-30.06.2019

Prowadzący: Krzysztof Harbul

Długi weekend na przełomie maja i czerwca… czy to nie brzmi zachęcająco, aby wyruszyć z nami w Polskę? A jeszcze lepiej… z nami i swoją rodziną! Osoby nurkujące na pewno się nie będą nudzić na tym wyjeździe! Szczególnie, że oprócz standardowego nurkowania czeka na Was moc atrakcji w bardzo atrakcyjnej cenie!
Już po raz kolejny naszym głównym celem będzie jezioro Hańcza, czyli najgłębsze jezioro w Polsce. Planujemy w nim 6 nurkowań. Ponadto, jeden dzień spędzimy w kajaku spływając rzeką w malowniczej Dolinie Rospudy. W międzyczasie będzie możliwość spaceru do rezerwatu geologicznego, aby zobaczyć głazy narzutowe naniesione przez lodowiec. Po całodziennym nurkowaniu będziemy naprzemiennie wygrzewać się i wychładzać podczas sesji w tradycyjnej czarnej bani w wiosce starowierców. W drodze powrotnej przejdziemy po mostach w Stańczykach, które zaliczają się do najwyższych tego typu budowli w Polsce i stanowią jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny.

 

Jezioro Hańcza

Rynnowe jezioro polodowcowe o powierzchni 311,4 ha. Położone jest na wysokości 227 m n.p.m. Średnia głębokość to 38,7 m. Jest jednym z największych na Suwalszczyźnie. Wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości, przezroczystość dochodzi do 6 m. Dno piaszczysto-żwirowe. W litoralu roślinność wynurzona słabo rozwinięta (ze względu na niska trofię i charakter dna), podobnie jak roślinność zanurzona. W 1974 jezioro zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO, z powodu swojej głębokości, a zarazem dzięki wysokim, podwodnym ścianom, utworzonym ze zwięzłych osadów polodowcowych.

 

Spływ kajakowy Doliną Rospudy

Trasa: Małe Raczki – Święte Miejsce (14 km, ok. 4h płynięcia) – najbardziej urozmaicony odcinek rzeki na Suwalszczyźnie, trzy typy krajobrazu, na szlaku: obszar Natura 2000, ruiny Pałacu Paca oraz tajemnicze miejsce kultu.

 

Rezerwat geologiczny Głazowisko Bachanowo

To fragment łąki o powierzchni 0,98 ha, pokryty wieloma głazami, których liczbę ocenia się na ok. 10.000 szt., o obwodzie od 0,5 do 8 metrów. Głazy położone są na 4 tarasach: w korycie Czarnej Hańczy, na dnie doliny, na tarasie (10 m ponad lustrem wody w rzece), na powierzchni sandrowej (25 m ponad lustrem wody). Głazy zostały przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii.

 

Czarna bania w Wodziłkach

W Wodziłkach znajduje się tradycyjna czarna bania, w której będziemy mogli zakosztować kąpieli. Czarna ze względu na to, że popiół z kamiennego pieca opalanego tradycyjnie drewnem osmala wnętrze łaźni. We wsi znajduje się drewniana molenna z 1904 r – najstarsza świątynia staroobrzędowców w Polsce oraz zabytkowy cmentarz. Wieś Wodziłki położona jest w odległości 3 kilometrów od Bachanowa. Zamieszkiwana jest przez staroobrzędowców..

 

Mosty w Stańczykach

Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Przypominają rzymskie akwedukty – wysmukłe filary łączą klasyczne łuki przęseł. Most północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy 1923-1926. Mosty w Stańczykach są pomnikiem techniki budowlanej. Są wykorzystywane przez entuzjastów sportów ekstremalnych do skoków na bungee.

Zakwaterowanie

Zakwaterowani będziemy nad samym brzegiem jeziora Hańcza u ujścia Czarnej Hańczy w gospodarstwie agroturystycznym „Siedlisko na Młynie Wróbel” w pokojach 4-osobowych. Do dyspozycji będziemy mieli 3 łazienki, kuchnię, pokój dzienny, oraz otwartą przestrzeń wokół domu. Dla dzieci przygotowano również piaskownicę oraz huśtawki. Obiady będziemy mieli u lokalnej gospodyni. Resztę posiłków przygotowywać będziemy wspólnie w oparciu o zakupione przez nas produkty. Szykują się długie wieczory przy grillu lub ognisku.

UWAGA!
Zdjęcia z nurkowania dostępne będą na naszym facebookowym profilu 🙂 Uczestnicy dostaną je również na maila 🙂

680,00 zł

Zawiera:

 • transport busem,
 • nocleg w gospodarstwie agroturystycznym „Siedlisko na Młynie Wróbel”,
 • posiłki: 3 śniadania, 2 obiady, 3 kolacje, lunch pakiet na spływ kajakowy,
 • nurkowania,
 • opiekę przewodnika nurkowego,
 • ładowanie butli,
 • opłaty parkingowe,
 • opiekę pilota Gdynia Dive,
 • ubezpieczenie NNW+SWR,

Uwaga: zniżka 100 zł dla osoby nienurkującej.

Nie zawiera:

 • sesji w tradycyjnej czarnej bani (20 zł)
 • spływ kajakowy Doliną Rospudy (60zł)
 • biletu wstępu na Mosty w Stańczykach (ok. 5 zł)
 • wypożyczenia sprzętu.

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl

+48 608 637 224

osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia