Termin: 02.04. – 05.04.2020

Prowadzący: Daniel Pawłowski, Krzysztof Harbul

Pojedź z nami na podbój znanego Hemmoor w Dolnej Saksonii u naszych zachodnich sąsiadów i wspólnie odczarujmy początek wiosny zamieniając ją w fantastyczną podwodną przygodę!

Kamieniołom Kreidesee Hemmoor znajduje się w regionie Niedersachsen, około 50 km na południowy wschód od Cuxhaven, w pobliżu Hamburga. Pierwsze prace wydobywcze rozpoczęto tam już w 1859 roku, kiedy to odkryto duże pokłady kredy w tej okolicy.

Plotka głosi, że cement wyrabiany przez Portland Cement Factory Co. z Hemmoor był dostarczany do budowy Statuy Wolności w Nowym Yorku. Wydobycie zakończono w 1976 roku i od tej pory kamieniołom zaczął wypełniać się wodą. 31 grudnia 1983 roku fabryka cementu została zamknięta, a wody gruntowe powoli zaczęły wypełniać wyrobisko, które finalnie osiągnęło rozmiary 1300m x 500m i maksymalną głębokość 60 m.

Do dzisiaj pod wodą znajduje się wiele atrakcji dla nurków pozostałych po działalności wydobywczej kopalni. Spotykamy tu np. drogę z kostki brukowej, która prowadzi do maksymalnej głębokości kamieniołomu. Brukowa ulica jest bardzo łatwa do znalezienie z uwagi na wysoki krawężnik, którego nie sposób nie zauważyć.

Pomiędzy podwodną drogą, a brzegiem spotykamy ogromne drzewa wśród których podczas nurkowania nocą napotkać można ogromne okonie.

Tuż przy drodze na głębokości około 23 m zobaczymy mały, przenośny silos do przechowywania mas budowlanych o rozmiarach około 1,5 m x 2 m. Dalej na głębokości 32 m dopływamy do największej atrakcji kamieniołomu w Hemmoor – 12-metrowej konstrukcji żelbetonowej z podziemnym tunelem. W pobliżu konstrukcji Silosu, na dnie w kredowym mule można znaleźć wiele narządzi, części zamiennych i pozostałości po zdemontowanych urządzeniach mechanicznych. Na szczycie konstrukcji, na moście, na głębokości około 20 m stoi jedna z ciężarówek Mercedes Aego z podniesioną częścią ładunkową, która kiedyś pracowała w kopalni.

Niewątpliwą atrakcją dla nurków w kamieniołomie Hemmoor Kreidesee jest zawieszona w toni na głębokości około 10-12 m awionetka Flyer Piper 28. Samolot przez ponad 20 lat należał do pierwszego amerykańskiego astronauty Alana Sheparda, który jako pierwszy Amerykanin poleciał w kosmos w 1961 roku, a jako piąty człowiek na świecie stanął na księżycu w 1971 roku. Awionetka polakierowana jest na jaskrawy żółty kolor, a miejsce w kokpicie zajmuje „pilot”.

Poza powyższymi podwodnymi atrakcjami można spotkać tam zatopione żaglówki, wraki samochodów osobowych, campery ale również i ciekawą faunę.

W Hemmoor Kreidesee prowadzone są regularne kontrole nurków.

Jedną z podstawowych zasad, która jest wymagana od nurkujących w Hemmoor jest posiadanie butli dwu-zaworowych i dwóch niezależnych automatów oddechowych podczas każdego nurkowania. Każdy uczestnik nurkowania musi posiada komputer nurkowy lub elektroniczny głębokościomierz z możliwością zapisywania danych nurkowania do pamięci.

1 450,00 zł

Cena zawiera:

• przejazdy według programu,
• 3 noclegi w ośrodku wypoczynkowym,
• organizację nurkowania – pakiet 6 nurkowań
• butle + ładowanie powietrzem,
• opiekę pilota-przewodnika nurkowego,
• opłaty za wejście na tereny nurkowisk,
• ubezpieczenie NNW 5.000 PLN ze zwyżką obejmującą nurkowanie
• Lunch Boxy na podróż (w obie strony)

Cena nie zawiera:

• opcjonalnego nurkowania na mieszankach gazowych (Nitrox, Trimix)
• wypożyczenia sprzętu – 200 zł/wyjazd,
• posiłków innych niż wymienionych