Nasza Japonia w pigułce

Japonia. Archipelag liczący ponad 3 000 wysp. “Kraj Kwitnącej Wiśni” i “Wschodzącego Słońca“. Jedno z najbardziej interesujących miejsc na świecie. Dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją podróżowanie po Japonii to fascynująca przygoda pełna atrakcji i kontrastów. Choć w czasie uroczystości państwowych kobiety przywdziewają tradycyjne stroje, Boże Narodzenie najczęściej spędza się w KFC. Samuraj, gejsza, anime, sumo, sushi, origami, ogrody japońskie, zielona herbata, sake – te pojęcia są znane chyba wszystkim. Różnorodność Japonii jest ogromna! Nigdzie na świecie na ma drugiego takiego kraju (może prócz Nowej Zelandii) oferującego taką rozpiętość klimatów i krajobrazów! Ta wyprawa zabierze nas na głębokie południe Japonii, które różni się od północy jak dzień od nocy – oto miejska dżungla zmieni się w prawdziwą, tropikalną! Założymy się, że plaże i krystalicznie czysta, lazurowa, ciepła woda oceaniczna, to nie jest Wasze pierwsze skojarzenie z Japonią. Zmienimy to pokazując Wam znacznie mniej znany kawałek Japonii – witamy na egzotycznym archipelagu Riukiu!

Witamy na Okinawie i południowych wyspach Japonii!

Cały archipelag lokalnie jest znany pod nazwą Wysp Południowo-Zachodnich i składa się na niego wiele semi tropikalnych wysp pięknie otoczonych wianuszkiem raf koralowych i niesamowitymi piaszczystymi plażami. Tutaj w ogóle nie czuć pośpiechu reszty Japonii – tutaj króluje unikalna spuścizna królestwa Ryukyu, oferująca zupełne przeciwieństwo japońskiej obsesji modernizacją i technologią. Tutaj można odpocząć…

Od II wojny światowej Okinawa, która również jest największą wyspą tego archipelagu, jest miejscem stacjonowania armii amerykańskiej – są tutaj duże bazy wojskowe ogarniające swym zasięgiem Pacyfik. Tutaj toczyły się zacięte walki pomiędzy aliantami a wojskami osi podczas II wojny światowej – od tego czasu Okinawa jest niełatwym do zrozumienia łącznikiem pomiędzy japońską Azją a światem zachodu – została oddana Japonii dopiero w 1972r.! Zanurkujemy tutaj w pięknych jaskiniach ale i na wraku amerykańskiego niszczyciela USS Emmons!

Teraz jednak Naha, która jest stolicą regionu, przyciąga masy turystów pięknymi plażami, wielkimi resortami hotelowymi i nowoczesnymi centrami handlowymi. De facto, Okinawa służy jako idealna destynacja wakacyjno-ślubna nie tylko Japonii ale całej tej części Azji – można tutaj spotkać turystów z Korei, Tajwanu czy Chin!

Kolejna wyspa, którą odwiedzimy jest Ishigaki – jima, obdarzona cudownymi plażami i niesamowitymi nurkowiskami! Jako jedna z niewielu wysp w okolicy jest raczej płaska, czym zachęca do niesamowitych pieszych czy rowerowych wędrówek. Jest to jedna z najludniejszych wysp archipelagu Yaeyama oraz jedna z bardziej klimatycznych, tropikalnych wysp południowej Japonii. Dla nurków głównym powodem odwiedzin Ishigaki – jima są stada mant, które zamieszkują okoliczne wody – może i nam się uda z nimi potańczyć..?

Z Ishigaki polecimy na ostatnią już wyspe Japonii – 110km dalej jest już Tajwan, który przy dobrej pogodzie świetnie rysuje się na horyzoncie. Yonaguni, bo o niej mowa, leży jakieś 125km dalej na południe od Ishigaki. Wyspa ta znana jest z bardzo mocnego sake, małych koników biegających wszędzie oraz połowów marlinów! Wyspę zamieszkuje również największa na świecie ćma – Yonaguni Atlas. Główną jednak atrakcją jest oczywiście nurkowanie! To tutaj, w 1985r. lokalny nurek i zarazem właściciel jedynego klubu nurkowego na wyspie, w poszukiwaniu nowego miejsca do obserwacji ogromnych stad rekinów młotów zamieszkujących te wody, natknął się pod wodą na niesamowitą strukturę skalną. Kaitei Iseki, znane również pod nazwą Pomnik Yonaguni, wygląda jak ogromna, podwodna piramida. Niektórzy twierdzą, że jest to naturalny twór skalny. Nurkowie często odwiedzający te wody twierdzą jednak, że nie ma możliwości, by taka ‘budowla’ powstała bez ingerencji człowieka. Przypuszcza się, że 10 000 lat temu, poziom wody w oceanie był znacznie niższy i ta niesamowicie wygladająca skała została zaadoptowana przez ludzi (lub inne istoty) do czczenia lokalnych bóstw. Pomnik ten, a także ogromne stada rekinów młotów zamieszkujące okoliczny błękit wody sprawiają, że nurkowanie na Yonaguni ocenia się na najlepsze w Japonii!

Zwiedzimy też nowoczesną, tętniącą życiem Osakę, gdzie przekonamy się jak świeża potrafi być japońska kuchnia.

Do zobaczenia w Kraju Kwitnącej Wiśni!