Wyprawa na Madagaskar 2019 (6-22.05.2019)  wypoczynek/nurkowanie + zwiedzanie

Prowadzący: Artur Wawrzynowski

Ląd na końcu świata – tak nazywają Madagaskar jego mieszkańcy. Niezapomniane widoki, białe i piaszczyste plaże, krystalicznie czysty Ocean Indyjskiego, plantacje wanilii, sawanna i wybrzeża z rafą koralową. Kraina lemurów, ogromnych baobabów oraz zwierząt i roślin niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Na początek wypoczynek/nurkowanie na wyspie Nosy Be, a następnie pasjonująca część krajoznawcza z najbardziej znanym polskim przewodnikiem po Madagaskarze. Przekonaj się sam!

Plan wyprawy:

06.05.2019 – Dzień 1: Polska
Zbiórka na lotnisku Warszawa-Okęcie w godzinach późno popołudniowych (możliwy transfer na trasie Gdynia-Warszawa za dodatkową opłatą). Wylot na Nosy Be.

07.05.2019 – Dzień 2: Madagaskar (Nosy Be)
Przylot na Nosy Be – wyspę położoną w północno-zachodniej części Madagaskaru. Transfer do hotelu. Czas wolny. Obiadokolacja.

08.05.2019 – Dzień 3: Pobyt na Nosy Be
Śniadanie.
Osoby nurkujące: 2 nurkowania z łodzi.
Osoby nienurkujące: czas wolny do wykorzystania na wypoczynek.
Obiadokolacja.

09.05.2019 – Dzień 4: Pobyt na Nosy Be
Śniadanie.
Osoby nurkujące: 2 nurkowania z łodzi.
Osoby nienurkujące: czas wolny do wykorzystania na wypoczynek.
Obiadokolacja.

10.05.2019 – Dzień 5: Pobyt na Nosy Be
Śniadanie.
Osoby nurkujące: 2 nurkowania z łodzi.
Osoby nienurkujące: czas wolny do wykorzystania na wypoczynek.
Obiadokolacja.

11.05.2019 – Dzień 6: Pobyt na Nosy Be
Śniadanie.
Osoby nurkujące: 2 nurkowania z łodzi.
Osoby nienurkujące: czas wolny do wykorzystania na wypoczynek.
Obiadokolacja.

12.05.2019 – Dzień 7: Pobyt na Nosy Be
Śniadanie.
Czas wolny do wykorzystania na wypoczynek.
Obiadokolacja.

13.05.2019 – Dzień 8: Antananarivo – Antsirabe

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Przelot do stolicy (Antananariwa), początek programu lądowego.
Na trasie w kierunku Antsirabe bardzo duże wrażenie na uczestnikach robi pierwsze zetknięcie się z tradycyjną, malgaską myślą technologiczną. Myślą raz archaiczną, innym razem postępową… cokolwiek ten postęp znaczy dla Europejczyka. Wiele prac wykonywanych jest tutaj identycznie, jak przed setkami lat. Dotyczy to zarówno prac polowych, jak i na przykład produkcji cegieł, które wypalane są w potężnych piramidach. W samym Antsirabe odwiedzamy między innymi ogromne, tradycyjne, bezpieczne targowisko. Uczestnicy dojeżdżają na nie miejscowymi powozami. Są to niespotykane już nigdzie indziej na świecie pousse-pousse. Dziś nocujemy w pięknym hotelu w stylu plemienia Betsileo. Hotele na trasie są wysokiej klasy. Na Madagaskarze hotele są bardzo słabe lub bardzo dobre, mało jest „pośrednich”. Aby dobrze zregenerować się po intensywnym dniu – nocujecie w bardzo dobrych hotelach, które na Madagaskarze są często atrakcjami samymi w sobie. Choćby ze względu na prywatne lasy, wyjątkowe położenie, prywatne ogrody botaniczne etc.

14.05.2019 – Dzień 9: Antsirabe – Sahambavy
Zwiedzanie atrakcji na trasie na południe. Najpiękniejsze na Madagaskarze ryżowiska, górskie krajobrazy, unikalne, miejscowe wynalazki, jak choćby kalesa – samochód bezsilnikowy, używany wyłącznie w tym kraju. Wizyty u zaprzyjaźnionych z Arkiem Ziembą Malgaszy w ich chatach – bo nasza wyprawa mimo krótkiego czasu musi spełnić założenie: uczestnicy mają dogłębnie poznać fascynujący Madagaskar! Na nocleg udajemy się do jednego z najwspanialszych hoteli na wyspie. Miejsce jak z bajki z niesamowitym ogrodem botanicznym.

15.05.2019 – Dzień 10: Sahambavy – Mananjary
Po śniadaniu czeka nas uroczy przejazd do Mananjary, na wybrzeże Oceanu Indyjskiego. Po drodze często zatrzymujemy się, bo widoki na tropikalną wegetację i domki z bambusa są świetne! To jedna z najpiękniejszych tras na Madagaskarze. Wieczorem odpoczywamy, a nazajutrz ruszamy na podbój najbardziej interesującego odcinka Pangalanes. Kolejnego ewenementu w skali światowej! Nocujemy w unikalnej lodge w stylu afrykańskim z dużym basenem.

16.05.2019 – Dzień 11: Mananjary – Rejs Pangalanes (pierwszy dzień)
Wybrzeże Oceanu Indyjskiego jest na Madagaskarze obszarem występowania niezwykle silnych prądów. Na początku XX wieku stworzono tu więc rękami Malgaszy najdłuższy na świecie słodkowodny kanał, liczący prawie 700 kilometrów Pangalanes. Nie przypomina ona w niczym znanych nam kanałów, połączył on niezliczone jeziora oddzielone od oceanu mierzejami. Pangalanes służył jakiś czas do transportowania towarów, od dawna jest już jednak zbyt płytki dla żeglugi handlowej. W niektórych miejscach płyniemy po szerokich jeziorach, w innych miejscach ledwo mijają się dwie łodzie. Brzegi są dzikie, odcinkami wody stykają się z dżunglą. Wioski leżące przy brzegu zamieszkiwane są przez ludzi, którzy muszą być samowystarczalni. Co raz to widać rybaków, którzy na drobnych łupinach wypływają na ocean. Obok urzekającej przyrody takie właśnie obrazki będą nam towarzyszyć na trasie. Rejs po Pangalanes to symboliczne zakończenie wyjazdu, przejrzenie w wygodnej łodzi zapisków i zdjęć z podróży i zaplanowanie następnej, oby równie fascynującej wyprawy.
Na trasie rejsu po Pangalanes korzystamy z usług naszego malgaskiego kucharza. W czasie rejsu posiłki ujęte są w cenie wyprawy. Dwa noclegi w namiotach, bo na trasie brak hoteli, to nie jest miejsce turystyczne!
Rejs Pangalanes i spływ dłubankami to dwa całkowicie odmienne byty, odmienne atrakcje! Pangalanes jest bardzo rzadko odwiedzany przez turystów! Tutaj zobaczycie coś, czego nie ma już nigdzie indziej na świecie. Zobaczycie ludzi, którzy żyją… jak przed wiekami!
Pływamy po spokojnych lagunach! W trakcie rejsu na stabilnej łodzi nie ma takiej możliwości, żeby ktoś doznał choroby morskiej! Jest to niemożliwe i nie ma potrzeby się tym stresować!

17.05.2019 – Dzień 12: Rejs Pangalanes (drugi dzień)
Zwiedzamy wioski z naszym pilotem, który zna język malgaski – wszystkie drzwi są dla was otwarte. Czekają was urokliwe kąpiele, egzotyka tych terenów zadziwi tutaj każdego, nawet tych, którzy byli już „wszędzie”. Nigdzie na świecie nie zobaczycie ludzi żyjących tak, jak tutaj. Drugi nocleg w namiotach.

18.05.2019 – Dzień 13: Rejs Pangalanes (trzeci dzień) – Ankanin’ny Nofy
O poranku dopingujemy rybaków, którzy na kruchych dłubankach przedzierają się przez fale przyboju, by wypłynąć na ocean na połów ryb. Nie zawsze im się to udaje, bo fale są ogromne… goście nie wierzą w to, co widzą… Około południa kończymy rejs. Spotykamy naszych kierowców, którzy przejechali ponad 1000 kilometrów, by nas tutaj odebrać – wzdłuż Pangalanes nie ma drogi dla samochodów (na mapie jest, ale w rzeczywistości jej nie zbudowano). Jedziemy do hotelu Ankanin’ny Nofy. Najpierw autem, potem 1h hotelowym speedboat’em.
Naszym celem jest dziś urocza lodge, gdzie po trudach przejazdu możecie odpocząć na tarasie i kontemplować z niego cudowną przyrodę wyspy. Fascynujące zakamarki tropikalnego lasu są na wyciągnięcie ręki, doskonałe, słodkowodne kąpielisko również! Ankanin’ny Nofy, czyli po polsku: w „miejscu ze snów”. Co to takiego? To jest proszę was miejsce absolutnie magiczne… Miejsce, do którego zawsze będziecie powracać myślami…

19.05.2019 – Dzień 14: Ankanin’ny Nofy
Dziś jest dla was czas relaksu i kolejnego niesamowitego spotkania z miejscową przyrodą. Nieopodal waszych bungalowów czeka na was 50 hektarów tropikalnego lasu z niezliczoną ilością lemurów! Gatunki dzienne zostaną przez was dokładnie obfotografowane z najbliższej odległości. Dziś poznacie najsympatyczniejsze zwierzęta, jakie żyją na świecie, przy odrobinie cierpliwości będą one wam delikatnie jadły z ręki – podobnie jak Waszemu przewodnikowi Arkowi.
Lemur to nie jest złośliwa małpa! To najdelikatniejsze i najbardziej przyjazne człowiekowi zwierzę na świecie.
Po południu jest czas zarówno na odpoczynek, jak i na bardzo interesujące wycieczki. Wieczorem okazja na absolutnie niesamowite przeżycie! Arek Ziemba zabiera was w jedyne miejsce na Madagaskarze, gdzie macie ogromną szansę spojrzeć oko w oko lemurowi aye-aye. To niezwykle rzadki i płochliwy, nocny gatunek lemura o strasznej fizjonomii, często określany mianem najbrzydszego zwierzęcia świata. W żaden sposób zwierzak ten nie jest w stanie zagrozić człowiekowi, ma jednak na tyle przerażający i osobliwy wygląd, że według malgaskich przypowieści i legend – należałoby się go bać. Lemur aye-aye wykształcił jeden, nieproporcjonalnie długi, bardzo cienki palec, którym wydłubuje z wnętrza drzew niewielkie larwy.
Wanilia rosnąca niedaleko bungalowów, kameleony, niesamowita przyroda, wokoło lemury – a wy razem z tymi lemurami. Tutaj staniecie się częścią przyrody i nie będziecie wierzyć w to, że niedługo wrócicie do cywilizacji.

20.05.2019 – Dzień 15: Ankanin’ny Nofy – Mantasoa
Po transferze łodzią udajemy się do Moramanga. Po drodze kupujemy egzotyczne owoce, których nie widzieliście jeszcze nigdzie na świecie – rosną tylko tutaj. Po trasie przez góry docieramy do kolejnej wielkiej atrakcji… Odwiedzimy park, który każdego oszołomi najróżniejszymi gatunkami gekonów, kameleonów i innych zwierząt Czerwonej Wyspy. Przygotujcie dużo miejsca na kartach pamięci, bo nieprzebrana ilość zwierząt zadziwi absolutnie każdego! To spotkanie z najbliższej odległości z niesamowitą przyrodą, okazja do zobaczenia, jak wypoczywa gekon i jak poluje kameleon. Wczoraj myśleliście, że już nic was tu nie zdziwi…

21.05.2019 – Dzień 16: Mantasoa – Antananarivo
Przejazd do stolicy. Przed wylotem pokoje w hotelu tuż obok lotniska, tam odświeżenie, odpoczynek, pakowanie etc. Wylot z Antananarywy.

22.05.2019 – Dzień 17
Przylot do Warszawy w godzinach porannych.