Niezły ananas!

Dalekie podróże nieodłącznie kojarzą się ze słodkimi egzotycznymi owocami. Jednym z takich owoców jest ananas – łatwo dostępny również w Polsce, ale uwierzcie nam, tam, skąd pochodzi,  smakuje o niebo lepiej!

Gdzie zatem macie szansę spróbować ananasa prosto z krzaka? Wybór jest duży, ponieważ ananasy są uprawiane między innymi na Filipinach, Hawajach, w Wietnamie, w Chinach i wielu krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Ciekawostką może być fakt, że w  Brazylii ananasy rosną także na dziko, więc jeśli wybierzecie się tam kiedyś na wakacje, rozglądajcie się za takim krzaczkiem:

Jak widzicie, nie trzeba drabiny, żeby zerwać świeżego, soczystego ananasa, ale warto zachować ostrożność, bo otaczające go liście są naprawdę ostre.

Ananas to nie tylko pyszna przekąska, ale również uderzeniowa dawka zdrowia, a korzyści z jego spożywania, tworzą naprawdę długą listę:

  1. Dzięki zawartości enzymu o nazwie bromelina, ananas działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz wspomaga trawienie. To dlatego, w Brazylii na zakończenie obfitego posiłku podaje się plaster grillowanego ananasa.
  2. Zawarte w ananasie witaminy i mikroelementy pomagają zapobiegać osteoporozie
  3. Jedzenie ananasów jest korzystne dla układu immunologicznego, co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory
  4. Jeśli dbasz o linię, ananas jest dla ciebie idealnym wyborem, ponieważ 100 g ananasa to tylko 50 kcal. Pamiętaj jednak, że jak każdy owoc, ananas zawiera sporo cukru.
  5. Ananas jest też sprzymierzeńcem w walce o młodość i urodę, dlatego często wykorzystywany jest jako składnik peelingów, balsamów antycellulitowych i kremów na przebarwienia.
  6. No i ostatnie, ale nie najmniej ważne: z ananasa, karaibskiego rumu i kokosowej śmietanki przyrządza się pyszną pinacoladę!

Jeśli nabrałeś ochoty, żeby pojechać tam, gdzie ananas rośnie, sprawdź listę naszych wypraw!