Nurkowa Hańcza + spływ kajakowy

 

Długi weekend na przełomie maja i czerwca… czy to nie brzmi zachęcająco, aby wyruszyć z nami w Polskę? A jeszcze lepiej… z nami i swoją rodziną! Osoby nurkujące na pewno się nie będą nudzić na tym wyjeździe! Szczególnie, że oprócz standardowego nurkowania czeka na Was moc atrakcji w bardzo atrakcyjnej cenie!

Już po raz kolejny naszym głównym celem będzie jezioro Hańcza, czyli najgłębsze jezioro w Polsce. Planujemy w nim 6 nurkowań. Ponadto, jeden dzień spędzimy w kajaku spływając rzeką w malowniczej Dolinie Rospudy. W międzyczasie będzie możliwość spaceru do rezerwatu geologicznego, aby zobaczyć głazy narzutowe naniesione przez lodowiec. Po całodziennym nurkowaniu będziemy naprzemiennie wygrzewać się i wychładzać podczas sesji w tradycyjnej czarnej bani w wiosce starowierców. W drodze powrotnej przejdziemy po mostach w Stańczykach, które zaliczają się do najwyższych tego typu budowli w Polsce i stanowią jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny.

Jezioro Hańcza – rynnowe jezioro polodowcowe o powierzchni  311,4 ha. Położone jest na wysokości 227 m n.p.m. Średnia głębokość to 38,7 m. Jest jednym z największych na Suwalszczyźnie. Wody jeziora Hańcza zaliczają się do I klasy czystości, przezroczystość  dochodzi do 6 m. Dno piaszczysto-żwirowe. W litoralu roślinność wynurzona słabo rozwinięta (ze względu na niska trofię i charakter dna), podobnie jak roślinność zanurzona. W 1974 jezioro zostało wpisane na listę Projektu Aqua UNESCO, z powodu swojej głębokości, a zarazem dzięki wysokim, podwodnym ścianom, utworzonym ze zwięzłych osadów polodowcowych.

Spływ kajakowy Doliną Rospudy – trasa: Małe Raczki – Święte Miejsce (14 km, ok. 4h płynięcia) – najbardziej urozmaicony odcinek rzeki na Suwalszczyźnie, trzy typy krajobrazu,  na szlaku: obszar Natura 2000, ruiny Pałacu Paca oraz tajemnicze miejsce kultu.

Rezerwat geologiczny Głazowisko Bachanowo – to fragment łąki o powierzchni 0,98 ha, pokryty wieloma głazami, których liczbę ocenia się na ok. 10.000 szt., o obwodzie od 0,5 do 8 metrów. Głazy położone są na 4 tarasach: w korycie Czarnej Hańczy, na dnie doliny, na tarasie (10 m ponad lustrem wody w rzece), na powierzchni sandrowej (25 m ponad lustrem wody). Głazy zostały przytransportowane przez lodowiec ze Skandynawii.

Czarna bania w Wodziłkach  – W Wodziłkach znajduje się tradycyjna czarna bania, w której będziemy mogli zakosztować kąpieli. Czarna ze względu na to, że popiół z kamiennego pieca opalanego tradycyjnie drewnem osmala wnętrze łaźni.  We wsi znajduje się drewniana molenna z 1904 r – najstarsza świątynia staroobrzędowców w Polsce oraz zabytkowy cmentarz.  Wieś Wodziłki położona jest w odległości 3 kilometrów od Bachanowa. Zamieszkiwana jest przez staroobrzędowców.

Mosty w Stańczykach  – Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Przypominają rzymskie akwedukty – wysmukłe filary łączą klasyczne łuki przęseł. Most północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy 1923-1926. Mosty w Stańczykach są pomnikiem techniki budowlanej. Są wykorzystywane przez entuzjastów sportów ekstremalnych do skoków na bungee.

Zakwaterowanie:

Zakwaterowani będziemy nad samym brzegiem jeziora Hańcza u ujścia Czarnej Hańczy w gospodarstwie agroturystycznym „Siedlisko na Młynie Wróbel” w pokojach 4-osobowych. Do dyspozycji będziemy mieli 3 łazienki, kuchnię, pokój dzienny, oraz otwartą przestrzeń wokół domu. Dla dzieci przygotowano również piaskownicę oraz huśtawki.

Obiady będziemy mieli u lokalnej gospodyni. Resztę posiłków przygotowywać będziemy wspólnie  w oparciu o zakupione przez nas produkty. Szykują się długie wieczory przy grillu lub ognisku!