NURKOWANIE POD MOLO W ORŁOWIE

Prowadzący:  Krzysztof Harbul

Termin:          16.07.2019

Morze Bałtyckie każdemu nurkowi kojarzy się tylko z wrakami i nurkowaniami technicznymi. Chcemy udowodnić, że dać nura można wszędzie – nawet tam gdzie zapewne nie raz chadzało się na spacery. Na myśli mamy nasze orłowskie molo! Tak, dobrze czytasz. Miejsce tak znane i dostępne dla każdego, a jednak nie często zdarza się okazja, żeby tam zanurkować. My dajemy Ci taką możliwość.
Odkryj z nami „orłowską rafę”.  Szacuje  się, że na tym stosunkowo niewielkim wycinku Zatoki Gdańskiej żyje około 200 gatunków przedstawicieli flory i fauny morskiej – niemal kompletne zestawienie przedstawicieli roślin i stworzeń żyjących w polskiej strefie Bałtyku. A wszystko to dosłownie na dotknięcie ręki, dostępne z plaży nie tylko dla nurków, ale również dla osób lubiących czasami zejść pod wodę w prostym zestawie maska+fajka (snorkelling).

Obszar ten jest bardzo płytki i to niemal do samych granic. Głębokość nie przekracza w zasadzie 4-5 metrów, a 200 metrów od plaży nadal nie jest głębiej niż 3 metry. Całe dno to mozaika różnorodnych siedlisk, od bujnej trawy i idealnie piaszczystego dna, po stosy otoczaków urozmaicających dno niczym brukowane podwodne rynki. Nurkując, napotkać można na małym obszarze stada krewetek, a także wężynki i iglicznie. W zakamarkach kamieni swoje schronienia znajdują jedne z piękniejszych bałtyckich ryb – tasze, nobliwe kury diabły, czy kraby, a w sezonie trocie i ryby zwane polskimi marlinami, czyli belony.

Dodatkową atrakcję stanowią podwodne progi, inaczej zwane falochronem zanurzeniowym, czyli usypane z ogromnych kamieni wały, usytuowane około 140-200 metrów od brzegu, na głębokości około 3 metrów. Każdy z nich (a są ich trzy) ma 70 metrów długości i 3 metry szerokości. Odległość między nimi to około 60 metrów. Ich głównym zadaniem była ochrona najbardziej wrażliwego odcinka brzegu przed wymywaniem i stopowaniu fal, ale nie przyniosło to zakładanego skutku zarówno w przypadku mniejszego, jak i większego falowania.

UWAGA!
Zdjęcia z nurkowania dostępne będą na naszym facebookowym profilu 🙂 Uczestnicy dostaną je również na maila 🙂

Zawiera:

  • wypożyczenie sprzętu nurkowego (konieczność wcześniejszego dopasowania sprzętu),
  • opiekę instruktora-przewodnika nurkowego Gdynia Dive,
  • drobny poczęstunek w formie Lunch Boxa,
  • dwa nurkowania z brzegu,
  • butle 12l + powietrze,
  • ubezpieczenie NNW + SWR,

Nie zawiera:

  • transportu *
  • posiłków innych niż wymienionych w programie

*Mamy 5 miejsc w aucie, przejazd płatny dodatkowo dla chętnych cenie 20 zł / os. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rezerwacje:

biuro@gdyniadive.pl
+48 608 637 224
osobiście ul. Szarych szeregów 3, Gdynia