CHORWACJA

Wyspa Vis i Park Narodowy Kornati – Unikalny eko region Europy

KIERUNEK

Chorwacja

WYLOT

2024-08-17
powrot-podr

POWRÓT

2024-08-24

ILOŚĆ DNI

8

„Ostatniego dnia stworzenia Bóg zapragnął ukoronować swoje dzieło i wtedy z łez, gwiazd i oddechu stworzył Wyspy Kornati”, napisał zachwycony ich surową urodą Bernard Shaw. Mocne słowa, ale trudno nie zachwycić się tym miejscem.

Park Narodowy Kornati –  założony w 1980 roku, obejmujący archipelag Kornati – jeden z piękniejszych na Morzu Śródziemnym, liczącym ok. 140 wysp i wysepek. Żyje tu blisko 537 gatunków bezkręgowców, ok. 160 gatunków ryb, jeden rodzaj żółwia. Krajobraz skalistych, pozbawionych roślinności wysp urzeka i nieustannie zachwyca! Krajobraz to skaliste, pozbawione roślinności wyspy. Łańcuch wysp uzyskał nazwę po jego największej wyspie – Kornati. Nazwa związana jest ze znanym zjawiskiem występującym w parku – koroną. Tak nazywane są strome klify po zewnętrznej stronie wyspy, które biegną w głąb morza. Powierzchnia wysp jest zdominowana przez formacje krasowe złożone z wapieni i dolomitów – jaskiń, wgłębień i dolin, które znajdują się po części pod wodą. Nurkowanie tutaj to czysta przyjemność! Woda wydaje się bardziej krystaliczna, a życie morskie bogatsze! Pionowe ściany opadają do głębokości kilkudziesięciu metrów, a w szczelinach skalnych mieliśmy okazję zobaczyć langusty, skorpeny, ośmiornice i mureny…

Safari nurkowe to propozycja dla wszystkich chcących ponurkować i odpocząć. Trasa, którą proponujemy zadowoli zarówno zaawansowanych, jak i początkujących nurków.

Zapraszamy na pokład profesjonalnej łodzi nurkowej, zbudowanej przez nurków specjalnie dla nurków! Podczas siedmiodniowego rejsu pokażemy Wam nieodkryte piękno podwodnego świata Adriatyku. Nasze safari to zupełnie inny rodzaj wypoczynku, zwłaszcza w kraju posiadającym linię brzegową o długości 6.000 km oraz 1.185 wysp!

Vis – Podczas II wojny światowej wyspa była siedzibą dowództwa titowskiej partyzantki. Można tu zwiedzić jaskinię wciąż noszącą imię marszałka, podobnie jak siedzibę dowództwa marynarki byłej Jugosławii, udostępnioną cudzoziemcom od 1989 roku. Zobaczymy tu m.in. następujące wraki: Brioni to wrak statku będcego jednostką o przeznaczeniu pasażersko-towarowym. Parowiec zatonął w 1930 roku na odcinku miedzy Splitem a Visem podczas sztormu, wskutek złej widoczności i silnych opadów deszczu, uderzając w skały, przewożąc na swoim pokładzie wino i tytoń. Wrak spoczywa na lewej burcie, rufą zwrócony do wybrzeża. Najpłytsze miejsce na wraku znajduje się na 38 m. Wrak zachwyca swoją wielkością i okazałością, a ponadto jest pięknie porośnięty żółtymi gąbkami. Przy odrobinie szczęścia uda wam się zobaczyć wężowidła, skorpeny czy różnokolorowe rozgwiazdy! Vassilios – kapitalny wrak o długości 107 m zatonął w 1929 roku przewożąc ładunek węgla, który wydobywany był przez mieszkańców Komižy i długi czas ogrzewał domy mieszkańców wyspy. Wrak greckiego parowca można już podziwiać na głębokości 22 m, śruba znajduje się na głębokości 45 m, a w najgłębszym miejscu lewa burta dotyka dna na 55 m. Pięknie porośnięte żółto-pomarańczowymi gąbkami maszty, komin i poręcze kuszą, by zostać pod wodą jeszcze dłużej! Zwisający łańcuch kotwiczny wraku robi fenomenalne wrażenie. Penetracja Vassiliosa przy idealnej widoczności pozwala nam na dostrzeżenie ślimaków nagoskrzelnych, pomarańczowej skorpeny, falujących ukwiałów, rozgwiazd czy jeżowców. Opływając wrak, można zajrzeć do obszernych ładowni, podziwiać olbrzymią kotwicę oraz robiącą wrażenie śrubę.

PLAN WYJAZDU

17.08.2024

Sobota

  Spotkanie w porcie w Sukošan (przy dojeździe własnym) lub na lotnisku w Zadarze/Trogirze/Splicie – w zależności od wybranej opcji przelotu. Zaokrętowanie na pokładzie łodzi Vranjak1. Od godziny 12:30 w sobotę, Vranjak1 rozpoczyna rejs w kierunku miejscowości Kukljica na wyspie Ugljan. Z jednym przystankiem na kąpiel statek przypływa przed porą obiadową do tego małego dalmatyńskiego miejsca. Kukljica jest naszym portem macierzystym i pierwszy dzień jest zawsze zarezerwowany na sprawdzenie sprzętu nurkowego, odprawę i zabranie niezbędnych zapasów na cały tydzień.

18.08.2024

Niedziela

  Statek kontynuuje podróż w kierunku południowym, w tym dwa przystanki nurkowe. Pierwsze miejsce nurkowe znajduje się zwykle w okolicach miasta Vodice, a drugie miejsce nurkowe znajduje się w pobliżu Rogoznicy. Rogoznica to mała miejscowość na wybrzeżu, gdzie statek zatrzymuje się na noc. Miejsca nurkowe, które zwykle odwiedzamy w okolicach Vodic i Rogoznicy to: Kukuljari, północna strona wyspy Kaprije, Sestrice, Sokol, Smokvica, Tmara, Drvenik, Kablinac itp. W tym miejscu znajduje się wrak Francesca da Rimini, ale to miejsce nurkowe jest zarezerwowany dla zaawansowanych nurków i nurków technicznych.

19.08.2024

Poniedziałek

  Po 3 godzinach podróży statek dociera na wyspę Vis . Zwykle statek przebywa w rejonie Visu przez 2 dni (poniedziałek i wtorek). Noc jest zarezerwowana dla portu Komiža. Miejsca do nurkowania na Visie to zazwyczaj wrak Tetti (do 35 m, świetna widoczność, kongery), Vassillios (wrak 25-55m), wrak rybacki Fortunal, wrak Brioni (tylko dla nurków zaawansowanych i technicznych) w połączeniu z pięknymi i głębokimi ścianami. Noc w Komiży. Vis ma bardzo ciekawą historię. Komiža była dawnym portem pirackim, a jej zamek i kościół św. Mikołaja pochodzą z 1585 roku. Ze względu na siedzibę marszałka Tito wyspa była zamknięta dla turystyki zagranicznej do 1989 roku.

20.08.2024

Wtorek

  Ponowny nocleg w mieście Komiža lub dalszy rejs wzdłuż linii brzegowej (uwarunkowane warunkami panującymi na morzu i decyzją kapitana).

21.08.2024

Środa

  Piąty dzień jest zarezerwowany na 2 miejsca nurkowe na trasie statku w kierunku północnym i Primošten. Miejsca nurkowe na tej trasie to zazwyczaj Orud, Muljica, Planka, Grbavac, Kamičiči itp. Primošten jest wyjątkowym miejscem turystycznym z wieloma ciekawostkami Niektóre z nich znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

22-23.08.2024

Czwartek - Piątek

  Z Primošten kontynuujemy naszą podróż w kierunku Parku Narodowego Kornati. Zwykle nurkujemy w rejonie wyspy Žirije, a w godzinach wieczornych Vranjak1 dociera do Parku Narodowego Kornati. Na Kornati nocujemy na wyspie Levrnaka. W piątek (siódmego dnia) mamy dwa nurkowania na terenie Parku Narodowego Kornati. Podróż kończy się w piątek wieczorem w porcie Sukošan.

24.08.2024

Sobota

  Wykwaterowanie z pokładu łodzi o godzinie 9:30. Lot lub przejazd do Polski.

Łódź Vranjak1

Na 3 pokładach rozlokowano 10 klimatyzowanych kabin (maksymalnie dla 20 osób), z których każda posiada prywatną łazienkę. Uznanie budzi pokład nurkowy i wielka platforma nurkowa. Całość napędzana jest przez 2 silniki Turbodiesel MAN je 360 PS. Pokład nurkowy jest wyposażony w miejsca siedzące dla nurków i skrzynki na sprzęt nurkowy. Platforma nurkowa jest tak przystosowana, aby mogła zaspokoić najbardziej wymagających nurków, w tym również nurków technicznych! Górny pokład: 4 podwójne kabiny i sun deck! Główny pokład: Pokład nurkowy, platforma nurkowa, salon z klimatyzacją i TV, bar, kuchnia, WC, prysznic i miejsce dla załogi, Niższy pokład: Kabiny dla załogi, 4 podwójne kabiny (wejście przez drzwi bezpośrednio z głównego pokładu), 2 kabiny na rufie statku (wejście z salonu na głównym pokładzie).  

CENA WYPRAWY

1 200 €

+ bilet lotniczy do Zadaru, Splitu lub Trogiru
(możliwy dojazd własnym autem)

CENA ZAWIERA

 • 7 noclegów w dwuosobowych kabinach na pokładzie łodzi M/Y Vranjak1,
 • Pełne wyżywienie podczas safari: 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, lunch),
 • Napoje podczas safari: kawa, herbata, woda,
 • 6 dni nurkowych (zgodnie z programem nurkowym, kursem łodzi oraz obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa – m. in. przerwami powierzchniowymi): 6 dni, 12 nurkowań łącznie
 • Sprzęt nurkowy – butla 12L i balast,
 • Opieka lokalnego przewodnika nurkowego,
 • Ładowanie butli powietrzem,
 • Opłaty portowe i paliwo,
 • Ubezpieczenie turystyczne (Koszty Leczenia 40 000 € + Następstw Nieszczęśliwych Wypadków 2500 € + Bagaż 400 €)
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE ZAWIERA

 • Opłaty 120 € za pozwolenia – płatne na miejscu,
 • Posiłków nie wymienionych i napoi,
 • Transferów: : lotnisko w Zadarze – łódź – lotnisko w Zadarze (ok. 20 €/osoba); lotnisko w Trogirze – łódź – lotnisko w Trogirze (ok.60 €/osoba) – opcja z przelotem,
 • Kosztów przelotu do Chorwacji – szczegóły u Organizatora,
 • Kosztów dojazdu do Sukošanu samochodem,
 • Butla 15L – koszt 50 €/tydzień,
 • Kosztów strzeżonego parkingu przy dojeździe własnym,
 • Soft drinków i alkoholi,
 • Wydatków własnych,
 • Mieszania gazów , twinsetów, stage’y…
 • Wypożyczenia sprzętu nurkowego (450 zł komplet za wyjazd bez latarki i komputera – koszt wypożyczenia 170 zł)
 • Zakwaterowania w górnych kabinach (dopłata 150 €/osoba)
 • Dodatkowego ubezpieczenia nurkowego SWR (75 zł/wyjazd)

OPCJONALNIE

 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (100%),
  • 4% od ceny imprezy turystycznej (z wyłączeniem chorób przewlekłych i nowotworowych),
  • 8% od ceny imprezy turystycznej (z uwzględnieniem chorób przewlekłych i nowotworowych),
 • Ubezpieczenie od chorób przewlekłych i nowotworowych – 30 zł/na dzień imprezy turystycznej,
 • Zwiększenie Ubezpieczenia Kosztów leczenia do 60 000 € – 15 zł/na dzień imprezy turystycznej.

Powyższa oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Zdjęcia mają charakter przykładowy. Program wyjazdu i jego dokładna cena mogą ulec zmianie. Ostateczna oferta zostanie złożona w chwili podpisywania umowy.