-
DTS Piotr Niewiński
ul. Szarych Szeregów 3
81 – 471 Gdynia -
58 629 58 07
kom. 608 637 224 - biuro@gdyniadive.pl
KIERUNEK
WYLOT
POWRÓT
ILOŚĆ DNI
Zakwaterowani będziemy w Buccaneers Boutique Guesthouse. Obiekt usytuowany jest w mieście Saint Paul’s Bay, 600 metrów od plaży Bugibba Front i Perched. Oferuje czynny w sezonie odkryty basen i bezpłatne WiFi. W hotelu działa restauracja oraz bar. Wszystkie pokoje są klimatyzowane. Na miejscu serwowane jest śniadanie kontynentalne lub w formie bufetu i kolacje.
Malta to wyspa o bogatej historii. Mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, zakon Joannitów, Napoleon Bonaparte czy Imperium Brytyjskie, dlatego prócz nurkowań pokażemy Wam najciekawsze miejsca wyspy, a wśród nich:
Odpoczniemy też na pięknych maltańskich plażach!
A po nurkowaniach zabierzemy Was na pyszne lody!
Na Malcie w pełni wypoczniesz i na pewno zapomnisz o pracy. A atrakcje, które na Ciebie czekają, naładują Cię pozytywną energią i zapewnią dobrą zabawę.
Położony na samym środku Morza Śródziemnego niewielki maltański archipelag oferuje moc atrakcji. Na nurków oczekują tam malownicze zatoczki, skalne przesmyki, opadające w głębinę wyniosłe klify czy rozgałęzione jaskinie. Przejrzysta woda o temperaturze zapewniającej komfort nurkowania gwarantuje przyjemność z odkrywania podwodnych walorów Malty.
Malta słynie także z licznych stanowisk wrakowych, które chcemy Wam zaprezentować na tym wyjeździe. Są wśród nich ofiary bombardowań lotniczych z II wojny światowej, a także specjalnie zatopione statki mające służyć jako kolejna atrakcja dla nurków. Prezentują pełen przekrój różnych typów jednostek pływających: od małych patrolowców i pasażerskich promów po wielki tankowiec.
WRAK TANKOWCA UM EL FAROUD
Libijski tankowiec z 1969 r., 115 m długości, w 1995 r. uszkodzony w wyniku wybuchu gazu, w 1998 r. zatopiony u południowych wybrzeży wyspy jako sztuczna rafa. Wrak spoczywa na dnie o głębokości 36 metrów, natomiast jego komin znajduje się na głębokości już 15 metrów. W związku z jego rozmiarami warto zrobić na nim więcej niż jedno nurkowanie; jednak z powodu silnych prądów oraz znacznej odległości od brzegu nie jest to miejsce dla niedoświadczonych nurków.
WRAK TUG BOAT ROZI
35-metrowy holownik zbudowany w 1958 r. w Bristolu, od 1972 r. na Malcie, zatopiony go w 1992 r. specjalnie do celów turystyki nurkowej. Znajduje się na maksymalnej głębokości 34 metrów, natomiast jego maszty wznoszą się na głębokość 20 metrów. Fotogeniczny wrak idealnie przygotowany do penetracji. Można tam spotkać tuńczyki, barakudy, ośmiornice, mureny, papugoryby, groupery, ślimaki nagoskrzelne, skorpeny, kardynały i wiele innych.
WRAK PATROL BOAT P29
Dawny NRD-owski stawiacz min z 1969 r. o długości 45 metrów, od 1997 r. w służbie na Malcie, zatopiony w 2007 r. jako atrakcja dla nurków. Spoczywa na głębokości maksymalnie 32 metrów; najmniejsza głębokość wynosi zaledwie 12 metrów. Wspaniały maszt, wiele miejsc do penetracji, różnorodność życia morskiego czyni go bardzo popularną miejscówką nurkową. Znajduje się na nim charakterystyczny karabin maszynowy, świetne miejsce do zrobienia sobie efektownego zdjęcia.
WRAK HMS „MAORI”
Niszczyciel klasy Tribal zbudowany w 1937 r. o 115 metrów długości. Okręt służył w czasie II wojny światowej ochraniając konwoje do Norwegii i biorąc udział w pościgu za „Bismarckiem”. Zatopiony przez niemieckie lotnictwo w 1942 r. w Wielkim Porcie Valletty. W 1945 r. został przecięty na pół a jego przednia część została przeholowana na obecne miejsce. Obecnie wrak liczy około 42 metrów długości i spoczywa na niewielkiej głębokości 16 metrów, dzięki czemu jest dostępny nawet dla początkujących nurków.
WRAK HMS „X-127”
Okręt desantowy zbudowany w 1915 r. w Anglii dla brytyjskiej Royal Navy jako jedna z 200 podobnych jednostek. Wziął udział w walkach na Gallipoli w latach 1915-1916. Po I wojnie światowej służył na Malcie jako statek zaopatrzeniowy. Podczas II wojny światowej dostarczał paliwo do okrętów podwodnych. W 1942 r. został zbombardowany przez Luftwaffe. Wrak ma długość 24 metrów. Leży pionowo na pochyłym dnie z dziobem na głębokości 5 metrów i rufą na głębokości 22 metrów.
WRAK TUGBOAT NR 2
30-metrowy holownik zbudowany w maltańskiej stoczni w 1975 r. dla rządu chińskiego, jednak swoją służbę pełnił na Malcie. W 2013 r. został zatopiony na głębokości 22 metrów. Stał w pozycji pionowej, równolegle i w odległości około 20 metrów od najbliższego punktu do rafy. Trzy lata później burza przesunęła go około 30 metrów na wschód i obróciła o 90 stopni; jego burta jest teraz rozbita na rafie, ale poza tym jest nienaruszony.
WRAK TUGOBOAT NR 10
16-metrowy holownik zbudowany na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w stoczni maltańskiej, pracował w Wielkim Porcie w Valletcie. Został zatopiony w 1998 r. jako sztuczna rafa i miejsce do nurkowania. Wrak spoczywa na piaszczystym dnie o maksymalnej głębokości 21 metrów.
WRAK TUGBOAT ST. MICHAEL
20-metrowy holownik zbudowany w 1944 r. w Kanadzie dla brytyjskiego Ministerstwa Transportu Wojennego. Po zakończeniu II wojny światowej pracował przez wiele lat w Wielkim Porcie w Valletcie. W 1998 r. zatopiony jako sztuczna rafa i atrakcja dla nurków; leży na głębokości 22 metrów, najwyższa część znajduje się na głębokości 17 metrów.
WRAK PATROL BOAT P33
Jeden z najnowszych maltańskich wraków. Patrolowiec zbudowany w latach 1971-1972 dla marynarki NRD; w 1992 r. został sprzedany Malcie. Został wycofany ze służby w 2005 r.; 31 lipca 2021 r. zatopiono go jako sztuczną rafę i atrakcję dla nurków. Wrak ma długość 23 metrów, spoczywa na maksymalnej głębokości 24 metrów.
WRAK MV „KARVELA”
Prom pasażerski o długości 50 metrów zbudowany w RFN w 1957 r.; zabierał na pokład 863 pasażerów. W 1986 r. sprzedany na Maltę, pływał jako prom turystyczny do 2002 r. W 2006 r. został zatopiony u wybrzeży Gozo. Wrak stoi idealnie wyprostowany na maksymalnej głębokości 39 metrów (dziób) i 41 metrów (rufa). Górny pokład z kabiną kapitana zaczyna się na głębokości 30 metrów. Wrak dostępny jest dla nurków bardziej doświadczonych.
WRAK MV „COMINOLAND”
Dawny mały stawiacz min zbudowany w Anglii w 1942 r.; w 1966 r. sprzedany na Maltę, gdzie służył jako prom kursujący między Vallettą a Comino. W 2006 r. został zatopiony u wybrzeży Gozo. Wrak ma 34 metry długości, zaczyna się na 32 metrach z pokładem na 35 metrach i dziobem na 39 metrach głębokości. Dostępny jest dla bardziej zaawansowanych nurków.
WRAK MV „XLENDI”
Dawny prom zbudowany w Danii w 1955 r.; sprzedany na Maltę w 1990 r., pełnił służbę do 1997 r. W 1999 r. został zatopiony u wybrzeży Gozo jako pierwsza sztuczna rafa i atrakcja nurkowa. Wrak ma 77 metrów długości i leży na piaszczystym zboczu o głębokości około 42-44 metrów. Najpłytszym punktem są dwie śruby na głębokości 32 metrów. Wrak jest dostępny dla bardziej doświadczonych nurków. Jego penetracja nie jest zalecana ze względu na bardzo niestabilny i niebezpieczny stan.
Środa
Zbiórka na lotnisku w Gdańsku. Wylot na Maltę. Przylot i transfer do Buccaneers Boutique Guesthouse w dzielnicy Bugibba. Zakwaterowanie. Spotkanie organizacyjne w Centrum Nurkowym. Spacer po nadmorskim bulwarze Bugibby. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.Czwartek
Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu relaks na maltańskiej plaży**, a także poszukiwanie najlepszych maltańskich przysmaków: pastizzi i Kinnie. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.Piątek
Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu wycieczka do Mdiny, spacer ulicami miasta, które były plenerem m.in. „Gry o tron”, wzdłuż miejskich fortyfikacji, pałaców maltańskiej szlachty i katedry biskupa Malty, dla chętnych zwiedzanie rzymskich katakumb w Rabacie (płatne). Obiadokolacja w hotelu lub restauracji w Mdinie. Na deser wizyta w cukierni w Bugibbie i degustacja maltańskich lodów.Sobota
Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu relaks na maltańskiej plaży** i szukanie śladów zakonu Joannitów. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.Niedziela
Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu wycieczka do Naxxar i Mosty, spacer wzdłuż starej wiejskiej zabudowy, kościołów, pałacu właścicieli najpopularniejszego maltańskiego browaru Cisk, więzienia dla dłużników i siedzib maltańskich młynarzy. Dla chętnych zwiedzanie kościoła w Moście z kaplicą „cudu bomby” (płatne). Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.Poniedziałek
Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po powrocie czyszczenie i płukanie sprzętu, przygotowanie do wysuszenia i spakowania, następnie po południu relaks na maltańskiej plaży. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.Wtorek
Pobudka, śniadanie. Wycieczka do Valletty, spacer po ulicach i placach miasta, które również było plenerem dla licznych filmów i seriali („Midnight Express”, „Gra o tron”, "World War Z”, „Morderstwo w Orient Expresie”), wspinaczka po schodach znienawidzonych przez lorda Byrona, udział w południowym salucie w Upper Barrakka Garden, poszukiwanie polskich śladów w mieście. Po południu pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym Podsumowanie wyjazdu. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.Środa
Wykwaterowanie, transfer na lotnisko i wylot do Gdańska.* Miejsce nurkowe danego dnia (w tym nocne) będzie określane po konsultacji z Centrum Nurkowym pod kątem warunków pogodowych i stanu morza.
** W dniach plażowych istnieje możliwość uczestnictwa dla chętnych w krótszych wycieczkach (np. Lija, Balzan, Attard). Kierunek i czas trwania wycieczki uzależniony od czasu zakończenia nurkowania.
4 200 zł
• 4% od ceny imprezy turystycznej (z wyłączeniem chorób przewlekłych i nowotworowych)
• 8% od ceny imprezy turystycznej (z uwzględnieniem chorób przewlekłych i nowotworowych)
Powyższa oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Zdjęcia mają charakter przykładowy. Program wyjazdu i jego dokładna cena mogą ulec zmianie. Ostateczna oferta zostanie złożona w chwili podpisywania umowy.