MALTAŃSKIE WRAKI

KIERUNEK

Malta

WYLOT

2022-09-28
powrot-podr

POWRÓT

2022-10-05

ILOŚĆ DNI

8

CO NAS CZEKA?

Zakwaterowani będziemy w Buccaneers Boutique Guesthouse. Obiekt usytuowany jest w mieście Saint Paul’s Bay, 600 metrów od plaży Bugibba Front i Perched. Oferuje czynny w sezonie odkryty basen i bezpłatne WiFi. W hotelu działa restauracja oraz bar. Wszystkie pokoje są klimatyzowane. Na miejscu serwowane jest śniadanie kontynentalne lub w formie bufetu i kolacje.

Malta to wyspa o bogatej historii. Mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, zakon Joannitów, Napoleon Bonaparte czy Imperium Brytyjskie, dlatego prócz nurkowań pokażemy Wam najciekawsze miejsca wyspy, a wśród nich:

 • Bugibba – kurort położony nad zatoką w północnej części wyspy, gdzie 2000 lat temu rozbił się statek wiozący św. Pawła do Rzymu. Wśród nowoczesnej zabudowy kryją się liczne zabytki świadczące o długiej historii Malty, takie jak megalityczne świątynie sprzed tysięcy lat, obronne fortece joannitów z XVII-XVIII w., czy liczne kościoły
 • Mdina – dawna stolica Malty położona w centrum wyspy, zwana Miastem Ciszy; jest to obronna twierdza górująca nad okolicą, miasteczko pełne wąskich, tajemniczych zaułków, w których kryją się stare pałace i kościoły; z korony potężnych fortyfikacji rozpościerają się fantastyczne widoki, natomiast na przedmieściu czekają starożytne katakumby
 • Valletta – obecna stolica Malty, wzniesiona przez zakon rycerski Joannitów jako niezdobyta forteca i miasto idealne; już przy wejściu witają potężne fortyfikacje, z których można podziwiać maltańskie porty i stocznie; natomiast w środku czekają proste szerokie ulice, poprzedzielane licznymi schodami, które otwierają się na fantastyczne widoki starych pałaców i kościołów
 • Mosta – miasteczko z imponującym kościołem zwieńczonym największą na Malcie kopułą (choć lepiej nie mówić tego mieszkańcom sąsiedniej wyspy Gozo), sławnym ze swojego „cudu bomby” z czasów II wojny światowej
 • Naxxar – miasteczko pełne typowych maltańskich domów i zaułków, nad którymi górują charakterystyczne dla wyspy wieże wiatraków

Odpoczniemy też na pięknych maltańskich plażach!

A po nurkowaniach zabierzemy Was na pyszne lody!

Na Malcie w pełni wypoczniesz i na pewno zapomnisz o pracy. A atrakcje, które na Ciebie czekają, naładują Cię pozytywną energią i zapewnią dobrą zabawę. 

Położony na samym środku Morza Śródziemnego niewielki maltański archipelag oferuje moc atrakcji. Na nurków oczekują tam malownicze zatoczki, skalne przesmyki, opadające w głębinę wyniosłe klify czy rozgałęzione jaskinie. Przejrzysta woda o temperaturze zapewniającej komfort nurkowania gwarantuje przyjemność z odkrywania podwodnych walorów Malty.
Malta słynie także z licznych stanowisk wrakowych, które chcemy Wam zaprezentować na tym wyjeździe. Są wśród nich ofiary bombardowań lotniczych z II wojny światowej, a także specjalnie zatopione statki mające służyć jako kolejna atrakcja dla nurków. Prezentują pełen przekrój różnych typów jednostek pływających: od małych patrolowców i pasażerskich promów po wielki tankowiec.

WRAK TANKOWCA UM EL FAROUD
Libijski tankowiec z 1969 r., 115 m długości, w 1995 r. uszkodzony w wyniku wybuchu gazu, w 1998 r. zatopiony u południowych wybrzeży wyspy jako sztuczna rafa. Wrak spoczywa na dnie o głębokości 36 metrów, natomiast jego komin znajduje się na głębokości już 15 metrów. W związku z jego rozmiarami warto zrobić na nim więcej niż jedno nurkowanie; jednak z powodu silnych prądów oraz znacznej odległości od brzegu nie jest to miejsce dla niedoświadczonych nurków.

WRAK TUG BOAT ROZI
35-metrowy holownik zbudowany w 1958 r. w Bristolu, od 1972 r. na Malcie, zatopiony go w 1992 r. specjalnie do celów turystyki nurkowej. Znajduje się na maksymalnej głębokości 34 metrów, natomiast jego maszty wznoszą się na głębokość 20 metrów. Fotogeniczny wrak idealnie przygotowany do penetracji. Można tam spotkać tuńczyki, barakudy, ośmiornice, mureny, papugoryby, groupery, ślimaki nagoskrzelne, skorpeny, kardynały i wiele innych.

WRAK PATROL BOAT P29
Dawny NRD-owski stawiacz min z 1969 r. o długości 45 metrów, od 1997 r. w służbie na Malcie, zatopiony w 2007 r. jako atrakcja dla nurków. Spoczywa na głębokości maksymalnie 32 metrów; najmniejsza głębokość wynosi zaledwie 12 metrów. Wspaniały maszt, wiele miejsc do penetracji, różnorodność życia morskiego czyni go bardzo popularną miejscówką nurkową. Znajduje się na nim charakterystyczny karabin maszynowy, świetne miejsce do zrobienia sobie efektownego zdjęcia.

WRAK HMS „MAORI”
Niszczyciel klasy Tribal zbudowany w 1937 r. o 115 metrów długości. Okręt służył w czasie II wojny światowej ochraniając konwoje do Norwegii i biorąc udział w pościgu za  „Bismarckiem”. Zatopiony przez niemieckie lotnictwo w 1942 r. w Wielkim Porcie Valletty. W 1945 r. został przecięty na pół a jego przednia część została przeholowana na obecne miejsce. Obecnie wrak liczy około 42 metrów długości i spoczywa na niewielkiej głębokości 16 metrów, dzięki czemu jest dostępny nawet dla początkujących nurków.

WRAK HMS „X-127”
Okręt desantowy zbudowany w 1915 r. w Anglii dla brytyjskiej Royal Navy jako jedna z 200 podobnych jednostek. Wziął udział w walkach na Gallipoli w latach 1915-1916. Po I wojnie światowej służył na Malcie jako statek zaopatrzeniowy. Podczas II wojny światowej dostarczał paliwo do okrętów podwodnych. W 1942 r. został zbombardowany przez Luftwaffe. Wrak ma długość 24 metrów. Leży pionowo na pochyłym dnie z dziobem na głębokości 5 metrów i rufą na głębokości 22 metrów.

WRAK TUGBOAT NR 2
30-metrowy holownik zbudowany w maltańskiej stoczni w 1975 r. dla rządu chińskiego, jednak swoją służbę pełnił na Malcie. W 2013 r. został zatopiony na głębokości 22 metrów. Stał w pozycji pionowej, równolegle i w odległości około 20 metrów od najbliższego punktu do rafy. Trzy lata później burza przesunęła go około 30 metrów na wschód i obróciła o 90 stopni; jego burta jest teraz rozbita na rafie, ale poza tym jest nienaruszony.

WRAK TUGOBOAT NR 10
16-metrowy holownik zbudowany na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w stoczni maltańskiej, pracował w Wielkim Porcie w Valletcie. Został zatopiony w 1998 r. jako sztuczna rafa i miejsce do nurkowania. Wrak spoczywa na piaszczystym dnie o maksymalnej głębokości 21 metrów.

WRAK TUGBOAT ST. MICHAEL
20-metrowy holownik zbudowany w 1944 r. w Kanadzie dla brytyjskiego Ministerstwa Transportu Wojennego. Po zakończeniu II wojny światowej pracował przez wiele lat w Wielkim Porcie w Valletcie. W 1998 r. zatopiony jako sztuczna rafa i atrakcja dla nurków; leży na głębokości 22 metrów, najwyższa część znajduje się na głębokości 17 metrów.

WRAK PATROL BOAT P33
Jeden z najnowszych maltańskich wraków. Patrolowiec zbudowany w latach 1971-1972 dla marynarki NRD; w 1992 r. został sprzedany Malcie. Został wycofany ze służby w 2005 r.; 31 lipca 2021 r. zatopiono go jako sztuczną rafę i atrakcję dla nurków. Wrak ma długość 23 metrów, spoczywa na maksymalnej głębokości 24 metrów.

WRAK MV „KARVELA”
Prom pasażerski o długości 50 metrów zbudowany w RFN w 1957 r.; zabierał na pokład 863 pasażerów. W 1986 r. sprzedany na Maltę, pływał jako prom turystyczny do 2002 r. W 2006 r. został zatopiony u wybrzeży Gozo. Wrak stoi idealnie wyprostowany na maksymalnej głębokości 39 metrów (dziób) i 41 metrów (rufa). Górny pokład z kabiną kapitana zaczyna się na głębokości 30 metrów. Wrak dostępny jest dla nurków bardziej doświadczonych.

WRAK MV „COMINOLAND”
Dawny mały stawiacz min zbudowany w Anglii w 1942 r.; w 1966 r. sprzedany na Maltę, gdzie służył jako prom kursujący między Vallettą a Comino. W 2006 r. został zatopiony u wybrzeży Gozo. Wrak ma 34 metry długości, zaczyna się na 32 metrach z pokładem na 35 metrach i dziobem na 39 metrach głębokości. Dostępny jest dla bardziej zaawansowanych nurków.

WRAK MV „XLENDI”
Dawny prom zbudowany w Danii w 1955 r.; sprzedany na Maltę w 1990 r., pełnił służbę do 1997 r. W 1999 r. został zatopiony u wybrzeży Gozo jako pierwsza sztuczna rafa i atrakcja nurkowa. Wrak ma 77 metrów długości i leży na piaszczystym zboczu o głębokości około 42-44 metrów. Najpłytszym punktem są dwie śruby na głębokości 32 metrów. Wrak jest dostępny dla bardziej doświadczonych nurków. Jego penetracja nie jest zalecana ze względu na bardzo niestabilny i niebezpieczny stan.

PLAN WYJAZDU

28.09.2022

Środa

Zbiórka na lotnisku w Gdańsku. Wylot na Maltę. Przylot i transfer do Buccaneers Boutique Guesthouse w dzielnicy Bugibba. Zakwaterowanie. Spotkanie organizacyjne w Centrum Nurkowym. Spacer po nadmorskim bulwarze Bugibby. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.

29.09.2022

Czwartek

Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu relaks na maltańskiej plaży**, a także poszukiwanie najlepszych maltańskich przysmaków: pastizzi i Kinnie. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.

30.09.2022

Piątek

Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu wycieczka do Mdiny, spacer ulicami miasta, które były plenerem m.in. „Gry o tron”, wzdłuż miejskich fortyfikacji, pałaców maltańskiej szlachty i katedry biskupa Malty, dla chętnych zwiedzanie rzymskich katakumb w Rabacie (płatne). Obiadokolacja w hotelu lub restauracji w Mdinie. Na deser wizyta w cukierni w Bugibbie i degustacja maltańskich lodów.

01.10.2022

Sobota

Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu relaks na maltańskiej plaży** i szukanie śladów zakonu Joannitów. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.

02.10.2022

Niedziela

Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po południu wycieczka do Naxxar i Mosty, spacer wzdłuż starej wiejskiej zabudowy, kościołów, pałacu właścicieli najpopularniejszego maltańskiego browaru Cisk, więzienia dla dłużników i siedzib maltańskich młynarzy. Dla chętnych zwiedzanie kościoła w Moście z kaplicą „cudu bomby” (płatne). Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.

03.10.2022

Poniedziałek

Pobudka, śniadanie. Pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym. Przejazd na miejsce nurkowe*, 2 nurkowania. Po powrocie czyszczenie i płukanie sprzętu, przygotowanie do wysuszenia i spakowania, następnie po południu relaks na maltańskiej plaży. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.

04.10.2022

Wtorek

Pobudka, śniadanie. Wycieczka do Valletty, spacer po ulicach i placach miasta, które również było plenerem dla licznych filmów i seriali („Midnight Express”, „Gra o tron”, "World War Z”, „Morderstwo w Orient Expresie”), wspinaczka po schodach znienawidzonych przez lorda Byrona, udział w południowym salucie w Upper Barrakka Garden, poszukiwanie polskich śladów w mieście. Po południu pakowanie sprzętu w Centrum Nurkowym Podsumowanie wyjazdu. Obiadokolacja w hotelu lub w miejscowej restauracji. Na deser wizyta w cukierni i degustacja maltańskich lodów.

05.10.2022

Środa

Wykwaterowanie, transfer na lotnisko i wylot do Gdańska.

* Miejsce nurkowe danego dnia (w tym nocne) będzie określane po konsultacji z Centrum Nurkowym pod kątem warunków pogodowych i stanu morza.

** W dniach plażowych istnieje możliwość uczestnictwa dla chętnych w krótszych wycieczkach (np. Lija, Balzan, Attard). Kierunek i czas trwania wycieczki uzależniony od czasu zakończenia nurkowania.

CENA WYPRAWY

4 200 zł

CENA ZAWIERA

 • Zakwaterowanie w hotelu 3* ze śniadaniem
 • Bilet lotniczy na trasie Gdańsk – Malta – Gdańsk
 • Obiadokolację z deserem wybieraną z karty
 • Koszulkę wyjazdową
 • Ubezpieczenie KL Ubezpieczenie turystyczne (Koszty Leczenia 40 000 € + Następstw Nieszczęśliwych Wypadków 2500 € + Bagaż 400 €)
 • Wycieczki po najciekawszych miejscach na Malcie pod opieką wybitnego znawcy i pasjonata historii Malty wzbogacone spotkaniami i opowieściami o Zakonie Maltańskim
 • Opiekę pilota Gdynia Dive pod wodą i na lądzie

CENA NIE ZAWIERA

 • Pakietu 10 nurkowań 380€ lub 20 nurkowań 680€
 • Ubezpieczenia nurkowego 75zł/wyjazd
 • Wypożyczenia sprzętu nurkowego 450zł/komplet sprzętu/os.
 • Napiwków 50€/os.
 • Nurkowania na Gozo 45€ (Karvela, Cominoland, Xlendi, jak również Blue Hole i Inland Sea
 • Nurkowania nocnego 45€
 • Nitroxu 5€ za każde ładowanie butli
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
 • Wydatków własnych

OPCJONALNIE

 • Ubezpieczenie od Kosztów Rezygnacji z Imprezy Turystycznej (100%):

• 4% od ceny imprezy turystycznej (z wyłączeniem chorób przewlekłych i nowotworowych)

• 8% od ceny imprezy turystycznej (z uwzględnieniem chorób przewlekłych i nowotworowych)

 • Zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej KL do kwoty 60.000 € – 15 zł/dzień
 • Rozszerzenia ubezpieczenia o choroby przewlekłe i nowotworowe – 30 zł/dzień.
Aby zapewnić naszym Klientom wakacje, podczas których będą czuć się bezpiecznie i komfortowo, nasi Partnerzy zastosowali nowe standardy higieny oraz dystansu społecznego w oferowanych przez nas obiektach, uwzględniając procedury i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dla branży hotelarskiej.

Powyższa oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Zdjęcia mają charakter przykładowy. Program wyjazdu i jego dokładna cena mogą ulec zmianie. Ostateczna oferta zostanie złożona w chwili podpisywania umowy.