-
DTS Piotr Niewiński
ul. Szarych Szeregów 3
81 – 471 Gdynia -
58 629 58 07
kom. 608 637 224 - biuro@gdyniadive.pl
Nurkowa wyspa skarbów
KIERUNEK
WYLOT
POWRÓT
ILOŚĆ DNI
„Innamorati della Sardegna”, czyli zakochani w Sardynii. Tak powiecie o sobie po tygodniowym pobycie z nami na tej pięknej śródziemnomorskiej wyspie. Kryształowe, czyste morze, zachwycające miejsca nurkowe, wspaniałe smaki, urzekający klimat małych sardyńskich miast. To wszystko pozwoli nam spędzić relaksujący czas na wyprawie. Sardyńczycy żyją podobno najdłużej w Europie – może uda się nam sprawdzić, na czym polega ich sekret?
Nurkowanie na Sardynii to wspaniałe doświadczenie dla miłośników podwodnego świata. W okolicach Capo Caccia znajduje się wiele tuneli, grot, jaskiń, bogatego życia podwodnego i wraków. Pod błękitną taflą Morza Śródziemnego spotkamy m.in. orlenie, delfiny i samogłowy. Największą morską jaskinią Morza Śródziemnego jest Grotta del Nereo. To rozległy kompleks grot, który rozciąga się na ponad 350 m. Można tu zanurkować do głębokości ok. 35 m. Na ścianach jaskiń można podziwiać kolorowe ślimaki nagoskrzelne, żyjące tu homary i ośmiornice oraz gąbki i korale, w tym niesamowity leptosamnia pruvoti, czyli tzw. słoneczny koral. Cały plan nurkowy dostosujemy do uczestników grupy tak, aby każdy przeżył fajną przygodę dostosowaną do swojego poziomu wyszkolenia, umiejętności i potrzeb. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Zatrzymamy się w Alghero (nazwa pochodzi od glonów morskich alg). To malownicze miasteczko położone nad brzegiem Morza Śródziemnego, na zachodnim wybrzeżu wyspy, stanowiące jedną z wizytówek Sardynii. Architektura 40-tysięcznego miasta powala na kolana każdego konesera piękna. Za sprawą katalońskich wpływów ma przydomek „Mała Barcelona”. Opowiadając o Alghero nie można nie wspomnieć o fascynującym świecie podwodnym. Wody okalające miasto są zasiedlone przez koralowce, które przyciągają uwagę, zarówno pasjonatów nurkowania i badaczy morskiej flory, jak i miłośników biżuterii. Będąc w Alghero warto więc odwiedzić Muzeum Korali (Museo del Corallo di Alghero), mieszczące się w willi przy Via XX Settembre 8 – jedynym secesyjnym budynku w mieście spośród udostępnionych dla zwiedzających. Można w nim poznać historię „czerwonego serca Alghero” – Corallium Rubrum, zobaczyć wnętrza ociekające „czerwonym złotem”, a także przespacerować się po ogrodzie. W 2017 roku powołano stowarzyszenie rzemieślników, którzy gwarantują, że produkt kupowany w certyfikowanych punktach sprzedaży jest oryginalnym koralem pozyskiwanym z okolic Alghero, na Riviera del Corallo. Kiedyś zarzucano sieci i zbierano wszystko pustosząc w ten sposób dno morskie. Dziś koral wydobywa się ręcznie na głębokości nie mniejszej niż 80 m i tylko od maja do października. Liczne sklepy oferują koralową biżuterię, począwszy od prostych bransoletek, kolczyków i wisiorów, po korale oprawione w złocie żółtym, białym, a nawet z dodatkiem diamentów. Alghero to miasto… korali! To prawdziwy i unikalny skarb na skalę europejską.
Po nurkowaniach, odpoczniemy na wybranej plaży lub będziemy popijać aperitivo na Lungomare Barcellona. Wieczór to czas na stare miasto w Alghero. Po zachodzie słońca wypełnia się mieszkańcami i turystami. Wąskie, brukowane ulice prowadzą do urokliwych placów, a zabudowa w stylu gotyckim, aragońskim i katalońskim na każdym kroku przypomina o długiej historii miasta. Spacer uliczkami, na których otwierają się restauracje, zaczyna się robić gwarno, klimatycznie, wszędzie pachnie winem, owocami morza i pizzą oczywiście, to niezapomniane przeżycie!
Alghero
Malownicze miasteczko położone na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii. Za sprawą katalońskich wpływów widocznych w architekturze nazywane jest „Małą Barceloną”. Stare miasto otacza imponujący mur obronny uzbrojony w armaty. Wąskie, brukowane ulice prowadzą do urokliwych placów, a zabudowa w stylu gotyckim, renesansowym i secesyjnym na każdym kroku przypomina o długiej historii miasta. Warto odwiedzić również Muzeum Korali (Museo del Corallo di Alghero). Można w nim poznać historię „czerwonego serca Alghero” – Corallium Rubrum, i zobaczyć wnętrza ociekające „czerwonym złotem”. Wieczorem natomiast można wypoczywać podczas spaceru rozległą promenadą Lungomare Barcellona.
Palmavera
To położone na północny zachód od Alghero stanowisko archeologiczne składające się z tajemniczych nuragów – charakterystycznych dla Sardynii kamiennych wież, wzniesionych z XV-XIV w. p.n.e. Otaczają je pozostałości chat i zabudowań gospodarczych. Osada po 600 latach istnienia została zniszczona przez pożar. Kompleks w Palmavera to pamiątka po czasach, gdy na wyspie kwitła jedna z bardziej rozwiniętych cywilizacji śródziemnomorskich epoki brązu, a Sardynia była znaczącym ośrodkiem przemysłowym i handlowym.
Grota Neptuna
Jedna z największych atrakcji Sardynii, położona na Capo Caccia, została odkryta 300 lat temu przez miejscowych rybaków. Jaskinia ta powstała około 130 milionów lat temu, wyżłobiona przez wodę w czerwonym wapieniu. Charakteryzuje ją złoto-czerwony kolor, a także mnogość fantazyjnych stalaktytów i stalagmitów. Korytarze groty mają ponad 4 km długości, jednak dla turystów dostępne jest tylko kilkaset metrów. Szczególną atrakcją jej wnętrza jest długie na 120 metrów słone jezioro, w którego wodach odbijają się niezwykle bogate w kształty nacieki skalne.
Castelsardo
Niezwykle urokliwe miasto-zabytek położone w północnej części wyspy. Stanowi prawdziwą mozaikę domów, kamienic i wąskich uliczek. Najważniejszym zabytkiem jest zamek z XII w., wzniesiony na górującym nad miasteczkiem wulkanicznym wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na morze, miasto, a także sąsiednią wyspę Korsykę. Liczne schody pozwalają także zachować formę podczas zwiedzania. Na stromym klifie o wysokości 250 metrów wznosi się katedra św. Antoniego Pustelnika z XVII w., z dawną latarnią morską i wieżą obronną wykorzystywaną jako dzwonnica.
Bosa
Niewielkie miasteczko położone na południe od Alghero, słynące ze wspaniałej panoramy kolorowej zabudowy, położonej u podnóża zamkowego wzgórza. Castello del Malaspina zbudowany został na początku XII wieku przez zamożną, toskańską rodzinę, z jego murów i wież można podziwiać cudowną panoramę miasta i okolic. Nad rzeką Temo wznosi się kompleks zabudowań garbarni funkcjonujących od XVIII wieku do 1962 r. Oba brzegi rzeki spina Stary Most, czyli Ponte Vecchio z XVII wieku. Na przedmieściu można podziwiać imponujący romański kościół św. Piotra z XI w.
Sassari
Drugie co do wielkości miasto na Sardynii, powstałe w XI-XII w. To tutaj w XVII w. został założony pierwszy uniwersytet na wyspie. Wśród wielu zabytków można tu podziwiać katedrę św. Mikołaja i kościół Santa Maria di Betlem, który słynie z bogato zdobionego wnętrza i kopuły z pięknymi freskami. Sassari szczyci się również eleganckimi budynkami komunalnymi, kilkoma teatrami, a symbolem miasta jest Fonte Rosello, marmurowa fontanna zbudowana na początku XVII wieku i ozdobiona posągami.
Poniedziałek
Wtorek - Sobota
Niedziela
Poniedziałek
Wotrek
5 700 PLN + bilet lotniczy
Powyższa oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Zdjęcia mają charakter przykładowy. Program wyjazdu i jego dokładna cena mogą ulec zmianie. Ostateczna oferta zostanie złożona w chwili podpisywania umowy.