Nurkowy Sylwester

KIERUNEK

Cabo Verde

WYLOT

2023-12-29
powrot-podr

POWRÓT

2024-01-05

ILOŚĆ DNI

8

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka, w skład którego wchodzi 15 wysp, leży w środkowej części Oceanu Atlantyckiego i oddalony jest od wybrzeża Afryki Zachodniej (mniej więcej na wysokości Mauretanii i Senegalu) o 620 km. Wyspy Zielonego Przylądka nazywane są również Wyspami Słońca bo świeci tu 350 dni w roku. Słyną z przepięknych, piaszczystych plaż, soczystego mango, szmaragdowej wody i muzyki. No-stress to motyw życia mieszkańców i przyjeżdżających tu turystów! Panujący wszędzie slow-life sprzyja relaksowi. Wyspy oprócz rumu, plaż i barów oferują rozmaite atrakcje np. NURKOWANIE

Zatrzymamy się na wyspie Sal  gdzie w sadzawkach ze słoną wodą można zażyć kąpieli niczym w Morzu Martwym. Sal to jedna z wysp zawietrznych archipelagu Wysp Zielonego Przylądka.  Wokół długiej na 30 km wyspy znajduje się około 20 spotów nurkowych. Są dostępne dla większości nurków. Tutaj można obserwować efekt tzw. „niebieskiego oka” w wodzie morskiej. Chodząc po drewnianych kładkach obserwujemy szczeliny skalne i przelewający się przez nie ocean. Kolorowe domki niczym w Portugalii, kościółki z dzwonnicami, mozaiki na deptakach. Ze szklaneczką „ponche” (miejscowy likier) lub wody na rynku w Espargos czy Santa Maria  poobserwujemy lokalnych mieszkańców.

Życie morskie Zielonego Przylądka jest tak urozmaicone, że podczas jednego nurkowania można napotkać piękne garbate wieloryby i kolorowe, pokryte koralami ściany wulkaniczne. Długie plaże pokryte drobnym piaskiem, krystalicznie czysta woda i przyjaźni, gościnni ludzie sprawiają, że wyspy te są prawdziwie egzotycznym miejscem do nurkowania.

MIEJSCA NURKOWE WOKÓŁ SAL

The Boris (Kwartzik) – wrak dostępny dla nurków posiadających zaawansowane uprawnienia lub  doświadczenie przy certyfikacie OWD. Leży na głębokości 28 metrów. Borys to wrak sowieckiego statku komercyjnego, który zatonął u wybrzeży Cabo Verde w styczniu 2006 r. Obecnie jest domem dla kilku gatunków ryb a także odwiedzających to miejsce mant, które można dostrzec na krawędzi wraku.

Choclassa – dla nurków posiadających zaawansowane uprawnienia lub  doświadczenie przy certyfikacie OWD. Świetny spot nurkowy umożliwiający zanurzenie na 20m ale także na 40m. Miejsce to jest przepełnione florą i fauną.  Nurkowie okrążając plateau na otwartym morzu mogą zobaczyć kilka gatunków endemicznych takich jak rekiny, tuńczyki, karanksy czy manty. Choclassa jest jednym z najlepszych miejsc nurkowych w rejonie Santa Maria.

Pontinha – dla nurków posiadających zaawansowane uprawnienia lub  doświadczenie przy certyfikacie OWD. Nurkowanie rozpoczyna się na drop off od 12 do 20 metrów. Istnieje możliwość zanurzenia się na głębokość 28 metrów. Endemiczna flora i fauna, morskie ślimaki, tropikalne skorpeny, mureny, ośmiornice i wiele innych gatunków.

Farol – dla nurków początkujących OWD i zaawansowanych. Minimalne zanurzenie to 8 metrów, maksymalne to 18 metrów. Farol jest miejscem idealnym dla nurków każdego poziomu, dla nurkowań intro a także dla fotografów makro. Spokojne nurkowanie umożliwiające obserwację liczne wgłębienia, dziury i pęknięcia skrywające morskich mieszkańców.

The Sant’Antao (wrak) – dla nurków początkujących OWD i zaawansowanych. Maksymalna głębokość to 11 metrów. Sant’Antao to portugalski wrak komercyjnego statku, który zatonął u wybrzeży wioski Santa Maria w 1966r. Wrak leży osamotniony na dnie ale nurkowanie na nim zawsze przynosi ciekawe doświadczenia. Idealny dla nurkowania intro, poczatkujących oraz fotografów.

Cavala – dla doświadczonych nurków AOWD z uprawnieniami do głębokich nurkowań. Maksymalna głębokość 45 metrów. Jest to głębokie nurkowanie pomiędzy 30 a 42 metrami przy drop offie. Na dnie znajduje się ciekawa jaskinia gdzie można spotkać rekiny tępogłowe (bullshark) oraz zjawiskowy spadek tętniący życiem i kolorami. Nurkowanie wymaga przystanku dekompresyjnego. Zalecamy ostrożność.

Calderinha (wrak Old Bolama) – dla nurków początkujących i bardziej zaawansowanych. Wrak Nolama zatonął w 1900r. Obecnie jest całkowicie zniszczony, i można wyodrębnić jedynie jego komin. Miejsce pełne szkółek ryb, muren i żółwi.

Paredao – dla nurków początkujących OWD a także zaawansowanych. Nurkowanie rozpoczyna się zboczem opadającym od 18 do 23 metrów. Miejsce to jest odwiedzane jako alternatywa gdy w innych miejscach prądy są zbyt silne. Spotkać tu można żółwie i raje.

Champignons – dla nurków każdego stopnia. Płytkie nurkowanie na 12 metrach. Nazwa miejsca wywodzi się od kształtu kamieni, które przypominają grzyby. Spotkać tu można żółwie, ośmiornice i homary.

Ponta Preta – dla doświadczonych nurków z co najmniej uprawnieniami AOWD. Nurkowanie na głębokości maksymalnie 31 metrów. Jest to wulkaniczne plateau, którego nazwa wywodzi się od koloru czarnego (preta po portugalsku znaczy czarny). Miejsce obfituje w mureny, yellow fin croakery, sargosy i groupery. Spotkać tu można żółwie oraz rekiny wąsate.

JASKINIE NA PÓŁNOCY WYSPY SAL

Regona – dla nurków każdego stopnia (w nurkowaniu jaskiniowym). Jest to wspaniałe nurkowanie, które praktycznie całe odbywa się w podwodnym kanale zamieszkanym przez homary i duże raje. Znajduje się tu również niezliczona liczba makroorganizmów takich jak czerwone krewetki, kraby, ślimaki morskie. 

Dois Olhos – dla nurków każdego stopnia (w nurkowaniu jaskiniowym). Nazwa miejsca „Dois Olhos” oznacza po portugalsku „Dwoje oczu” i pochodzi od dwóch otworów, przez które przedostaje się światło, sprawiając wrażenie bycia obserwowanym przez parę błękitnych oczu. Fauna i flora jest typowa dla grot: małe organizmy takie jakie krewetki czy ślimaki morskie.  Środowisko jest tu specyficzne z zboczem pokrytym pięknym żółtym koralowcem.

Langosta Verde – dla nurków zaawansowanych (co najmniej II stopień, doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym). Jest to bardziej aktywne miejsce nurkowe ponieważ wymaga przepłynięcia przez tunele, które są węższe niż Dois Olhos i jaskinie Regona. Przy wejściu do jaskini poruszasz się wzdłuż 150 metrowego klifu przez około 20 minut na głębokości 17 metrów. Spotkać tu można zielone homary.

Buracona – dla nurków zaawansowanych (co najmniej II stopień, doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym). Majestatyczna jaskinia Buracona i najbardziej znaną jaskinią odwiedzaną przez nurków na Wyspach Zielonego Przylądka. Wejście znajduje się na głębokości 28 metrów, następnie podążaj za misą ze snopem światła słonecznego, który oświetla wejście. Stwarza to magiczne efekty świetlne, które są uwielbiane przez fotografów podwodnych. 

 

ODLEGŁE NURKOWANIA

Morrinho Das Pedras –  Ta koralowa formacja znajduje się na głębokości 18 metrów i opada na głębokość 30 metrów. Nurkowie napotykają tu na obfitość fauny i flory, w tym żółwie, gatunki pelagiczne takie jak tuńczyki czy dorady. w okresie od kwietnia do czerwca miejsce to znajduje się na trasie migracji waleni, których śpiew wypełnia toń.

Ilheu – dla nurków II stopnia. Wspaniałe nurkowanie z obfitością ryb i małych organizmów. Miejsce jest często podatne na silne prądy. Spotkasz tu ciekawe skorupiaki, mureny, żółwie, rekiny wąsate oraz raje.

Bera D’Coral – dla nurków każdego stopnia. Miejsce nurkowe jest rzadko oferowane ze względu na duża odległość od wschodniego wybrzeża wyspy i dużą podatność na wiatry oraz fale przez większość czasu. Ponieważ jest rzadko odwiedzane to pod wodą można zaobserwować niezwykłe życie takie jak: rekiny wąsate, duże raje a także, przy odrobinie szczęścia, manty.

HOTEL

Będziemy zakwaterowani w Hotelu Oasis Atlantico Salinas Sea w opcji All Inclusive.

Elegancki, położony w bliskim sąsiedztwie centrum Santa Maria, zaledwie kilka kroków od pięknej piaszczystej plaży – jednej z najsłynniejszych na archipelagu. W hotelu funkcjonują 3 restauracje serwujące dania kuchni międzynarodowej i lokalnej oraz 3 bary, w tym jeden całodobowy. Ładny, podświetlany basen, programy animacyjne. Opcja ALL INCLUSIVE 24H:

 • śniadanie (7.30-10.00),
 • obiad (12.30-14.30),
 • kolacja (18.30-21.30) w formie bufetu w restauracji Tabanka;
 • przekąski w wyznaczonym barze(10.00-12.00; 15.00-17.30; 23.00-07.00);
 • pizza w Pano di Terra przy basenie (12.00-15.00, 17.30-22.00);
 • lokalne napoje bezalkoholowe i wybrane lokalne napoje alkoholowe w barze Ponton (24h);
 • serwis plażowy,
 • Wi-Fi

PLAN WYJAZDU

29.12.2023

Piątek

  13:25 Wylot z Warszawy
  19:05 Przylot na Wyspy Zielonego Przylądka.
  Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek.

30.12.2023

Sobota

  Śniadanie w hotelu.
  2 nurkowania, lunch w hotelu. Spacer po Santa Maria. Podczas spaceru poznamy historię Santa Marii - odwiedzimy jej najstarsze budynki oraz lokalne knajpki. Kolacja i nocleg.

31.12.2023

Niedziela

  Śniadanie w hotelu. 2 nurkowania, lunch w hotelu. Popołudniowe nurkowanie. Odpoczynek. Wieczorny pokaz sztucznych ogni na plaży. Uroczysta kolacja Sylwestrowa. Impreza na głównym deptaku Santa Maria aż do rana!

01.01.2024

Poniedziałek

  Śniadanie w hotelu. Możliwość zrealizowania wycieczek fakultatywnych po wyspie dla chętnych. Kolacja i nocleg.

02.01.2024

Wtorek

  Śniadanie w hotelu. 2 nurkowania, lunch w hotelu . Możliwość zrealizowania wycieczek fakultatywnych po wyspie dla chętnych. Kolacja i nocleg.

03.01.2024

Środa

  Śniadanie w hotelu . 2 nurkowania, lunch w hotelu. Płukanie sprzętu. Odpoczynek. Możliwy Wieczór Kabowerdeński - spotkanie z muzyką, kulturą i tradycyjną kuchnią Wysp Zielonego Przylądka.

04.01.2024

Czwartek

  Całodzienna wycieczka po wyspie. Pożegnalna kolacja i podsumowanie wyjazdu.

05.01.2024

Piątek

  Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko.
  20:25 powrotny lot do Warszawy. Przylot Warszawa 6 stycznia.
* Miejsca nurkowe dostosujemy do poziomu grupy i pogody
Wycieczki zorganizujemy w zależności od zainteresowania ich rodzajem

PROPOZYCJE WYCIECZEK FAKULTATYWNYCH

Wycieczka po wyspie SAL

Odwiedzimy „Niebieskie Oko” w Buraconie, wejdziemy do krateru wygasłego wulkanu, przeżyjemy pływanie w leczniczym słonym jeziorze, zjemy obiad w uroczej tradycyjnej wiosce rybackiej Palmeira, zobaczymy Monte Leão i wiele więcej. Zakończymy wycieczkę relaksującym koktajlem o zachodzie słońca na słynnej na całym świecie plaży Ponta Preta. Obiad, napoje i wszystkie opłaty za wstęp wliczone w cenę.

Rowerek i wspinaczka

Fantastyczna okazja, aby zobaczyć  Santa Maria na rowerze. Pojeździmy po miasteczku, po solniskach i po wydmach, a następnie wejdziemy na szczyt Serra Negra.

Obserwacja gwiazd

Wieczór z przewodnikiem, podziwianie pięknego nocnego nieba Cabo Verde. Wyjątkowe i relaksujące przeżycie dla każdego. Szansa zobaczenia Drogi Mlecznej, spadających gwiazd, Księżyca, planet i gwiazdozbiorów.

Obserwacja ptaków

Odkryjemy rzadkie i wspaniałe ptactwo Sal  na całej wyspie. Poobserwujemy  faetony białosterne, szczudłonogi,  piaskowce, sieweczki, pustułki i wiele innych. Zapewnione  lornetki.

CENA WYPRAWY

9 900 zł

+ pakiet nurkowy 450 €

CENA ZAWIERA

 • Zakwaterowanie w hotelu ***** w opcji All Inclusive  w pokoju dwuosobowym
 • Przelot na trasie Warszawa – Sal – Warszawa
 • Pakiet 10 nurkowań
 • Transfer lotnisko-hotel-lotnisko
 • Ubezpieczenie turystyczne (Koszty Leczenia 40 000 € + Następstw Nieszczęśliwych Wypadków 2500 € + Bagaż 400 €)
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • Opiekę pilota Gdynia Dive i lokalnych przewodników
 • Koszulkę wyprawową

CENA NIE ZAWIERA

 • Ubezpieczenia nurkowego 75 zł za wyjazd
 • Wydatków własnych
 • Wypożyczenia kompletu  sprzętu na wyjazd 450zł (bez komputera i latarki = 170zł)
 • Kosztów wycieczek fakultatywnych

OPCJONALNIE

 • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej (100%):
  • 4% od ceny imprezy turystycznej (z wyłączeniem chorób przewlekłych i nowotworowych)
  • 8% od ceny imprezy turystycznej (z uwzględnieniem chorób przewlekłych i nowotworowych)
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych i nowotworowych-30zł/dzień imprezy turystycznej
 • zwiększenie Ubezpieczenia Kosztów Leczenia do 60 000€ – 15zł/dzień imprezy turystycznej

Powyższa oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych. Zdjęcia mają charakter przykładowy. Program wyjazdu i jego dokładna cena mogą ulec zmianie. Ostateczna oferta zostanie złożona w chwili podpisywania umowy.